| Moisie a întrebat:

Cum pot crestinii sa creada ca Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul sunt "Una" în esenţa si "Natura divină" cand Isus a fost bascut ca oricare alt copil din pipoasca mamei sale. Nu vi se pare ca acesta credinta este o adevarata blasfemie la adresa Creatorului Universului...sau poate credeti ca si Marele Creator al Universului a iesit din pipoasca unei femei pamantence ca sa le dea dreptate crestilor?

16 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Daca nu esti crestin nu ai cum sa intelegi...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Daca nu esti crestin nu ai cum sa intelegi..."

E o aberatie ce zici, daca nefiind crestin nu poti intelege, cum naiba ajung crestini unii, in conditiile care clar nu scrie pe fruntea ta cand te nasti :CRESTIN

| Moisie explică (pentru milan9):

Am fost crestin, dar nu sunt cretin!

| milan9 a răspuns:

Citeste mai intai toata Scriptura Noului Testament si vei intelege mai multe din cele ce-ti sunt acum de nepriceput...

| Moisie explică (pentru milan9):

Cine esti tu sa te ascult, Dracu? Cum sa-mi recomanzi tu mie sa citesc eu ceva ce nici rabinul Isus si nici Dumnezeu nu recomanda niciodata nimanui?
Pai daca avea vreo valoare noul Testament al lui Lucifer, fi sigur ca Dumnezeu ne recomanda sa-l citim sau sa-l urmam, dar NU a facut-o!

| Theo94 a răspuns:

Religia este un sistem de credinte bazate pe personalitati intangibile care sunt luate drept model, pe invataturile acestora si pe mituri. Avraam este doar unul din personajele biblice ce credea ca a vorbit cu Dumnezeu, si care prezenta toate simptomele schizofreniei.

http://www.tpu.ro/......ataturile/

| IuliiMarie a răspuns:

Iisus a fost nascut de Maica Domnulu, dar el a venit pe lume ''nascut'' doar pentru. a stabili pacea si armonia pe pamant...D-zeu a creat lumea, acesta fiind Sf.Treime:Sf. Duh, Iisus si Tatal...Sunt egali, Am o intrebare esti catolic?

| Moisie explică (pentru IuliiMarie):

Nu, sunt un rational, adica unu care nu cred totul asa a proasta ci mai si gandesc, si astfel nu pot sa cred ca un om este egal cu Creatorul Universului, tu te-ai gandid la asta sau vorbeste gura aia scumpica fara sa-ti conecteze si mintiuta?
Pai poate sa fie Dumnezeu egal cu Dracu, adica cu Lucifer, adica cu Dumnezeul bisericii crestine?
Cum gandesti tu una ca asta?
Sau nu stii ca in bisericile este slavit Lucifer ca Dumnezeu?
Iata dovada:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| IuliiMarie a răspuns (pentru Moisie):

Este biserica catolica.iar noi vb. despre ortodoxie...iar Iisus nu este egal cu un om...El pur si simplu a coborat pe Pamant,iar ca sa iti raspund la intrebarea principala, noi il strigam dupa urmatorul principiu:''Il strigi pe D-zeu, vei avea parte de El pentru. o vesnicie, il strigi pe diavol, vei avea parte de el pentru. o vesnicie! Sper ca te-am lamurit!

| Moisie explică (pentru IuliiMarie):

Noi vorbim aici despre biserica crestina cu toate denominatiunile ei!
Isus nu a cobort de niciunde ci a fost nascut de mama sa, asa cxum se nasc absolut toti copii.
Daca Isus nu era egal cu un om, sa intelegem ca era egal cu un bou? asta fie si dupa felul in care a inteles sa fie sacrificat asa cum se sacrificau si boii si nu asa cum se sacrificau oamenii, adica prin munca pentru imbunatatirea vietii semeniilor lor, ca de ex Sfantul Fleming care si-a sacrificat viata inventand penicilina care a salvat vietile a miliarde de oameni?
Tu poti sa strigi Dumnezeu cat vrei pentru ca Dumnezeul bisericii crestine este Lucifer, si cu Dumnezeul Yahwe, crestinii nu numai ca nu au niciun Legamant deci nici legatura, ba chiar isi bat joc de El si-l blasfemiaza dar mai ales ii calca in picioare Legea!
Sper ca iti dai seama ca traiesti in minciuna

| IuliiMarie a răspuns (pentru Moisie):

Inteleg ce zici si tu, dar nu se practica asa in toate bisericile!

| Moisie explică (pentru IuliiMarie):

Este bine ca intelegi, dar trebuie sa intelegi si faptul ca acestea NU se pot practica in biserica, pentru ca biserica nu are interesul sa sustina un adevar care ii taie craca de sub picioare.
Faptul ca biserica il slaveste pe Lucifer ca fiind Dumnezeu, desi nu recunoaste asta pe fata ci doar in cercul initiatilor il poti vedea in acest filmuletz filmat de Pasti la Vatican:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw
Dar si in Biblie unde vedem ca Isus ii spurca pe preoti ori de cate ori are ocazia si le reproseaza ca- l slujesc pe Mamona si nu pe Dumnezeu

| Marian001 a răspuns:

De aici vedem ca Sfata Treime a fost de la inceput aceea.Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"Si ca Iisus Hristos a sa intrupat si a luat chip omenesc a suferit batjocora, chinuri, moarte si ingropare pentru mantuirea neamului omenesc, dupa care a inviat si sa inaltat la cer.

| Moisie explică (pentru Marian001):

Fi sigur ca Dumnezeu nu s-a referit la Treimea religiei crestine care il slaveste pe Lucifer si il batjocoreste pe El!
Isus Christos nu trebuia sa se intrupeze ci doar sa se nasca si apoi sa fie UNS, si ce vedem, vedem ca Isus s-a nascut dar NU a fost UNS in nicio functie asa ca nu este el Chrisosul adica UNSUL!
Isus nu s-a sacrificat pentr nimeni, nici macar pentru curve, banditi sau criminali care aveau aceeasi religie cu a lui, cu atat mai putin perntru curvele si criminalii crestinilor care urmeaza Legea celor care l-au ucis pe el.
El a vrut sa dea un puci, motiv pentru care a fost artestat, judecat, condamnat, si executat ca oricare alt pucist care a incalcat Legea, asa ca nu putem vorbi despre sacrificiul lui pentru ca nu si-a facut singur sepuku cu o sabie de bambus!
Daca invia nu mai avea rost sa urce la cer pentru ca avea multe de facut si de rezolvat aici pe pamant, asa ca si aici pute minciuna de la o posta!

| HinataYuno a răspuns:

Ce spui tu e blasfemie.Crezul, Simbolul de Credinta, hotarat la sinoadele I si II ecumenice. Sinodul I ecumenic, Nicea, 325, aici a fost combatut Arie, un eretic, care sustinea aceiasi chestie ca tine. Iisus a fost nascut, dar nu conceput, ca tine, ca mine, ca ceilalti. Iosif si Maria nu au facut ceva. Iosif era doar ocrotitorul Mariei. Sinodul II ecumenic, 381, Constantinopol, aici l-au combatut pe Macedonie, care se lega de Duhul Sfant. Maica Domnului nu este ca oricare femeie, a fost fecioara inainte de sarcina, in timpul si dupa. E, a fost si va fi Purururea Fecioara. Dupa raspunsurile tale tu esti ala ateu... cum ti-a spus si Milan citeste Biblia si scrierile Sfintilor Parinti, poate te schimbi. Si Lucifer nu e tot una cu Dumnezeu, Lucifer la inceput era ingerul preferat al lui Dumnezeu, dar a cazut din dorinta de a fi mai inalt ca Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru HinataYuno):

Nu poate fi o blasfemie pentru ca ce spun eu corespunde cu realitatea lasata de Dumnezeu la creatie, si anume ca femeile nasc copii in felul in care toate o fac.
Ceea ce tu nustii despre Arie, este faptul ca Constantin cel Mare a fost de acord cu el, motiv pentru care l-a reabilitat.
3 Da Iosif si Maria nu au facut ceva pentru ca Iosif a protejat-o pe Maria care era deja gravida cu soldatul roman Tiberius Abdes Pandira, cu care se pare ca Maria a avut "ceva" de a ramas gravida cu el.
Intr-adevar Maica Domnului nu este la fel cu oricare alta femeie, pentru ca o femeie normala nu ramane gravida cu vecinul ci cu sotul ei.
Da si pentru mine este pururea fecioara pentru ca nici eu nu am fost vecin cu ea, nici in spatiu si nici in timp, asa ca din partea mea a ramas "pururi fecioara".
Asa cum i-am spus si lui Milan, as citi cu placere scrierile Sfintilor Parinti, doar ca asemenea scrieri nu exista, si vad ca absolut toti crestinii citesc dintr-o Biblie FURATA de la religia mozaica si o spurca interpretanmd-o mincinos, asa ca nu stiu cum se face ca o carte sfanta care a fost furata de sarlatani si apoi spurcata prin minciuni, devine sfanta tocmai pentru cei care il slavesc pe Lucifer!
Evident ca Lucifer nu este tot una cu Dumnezeu, pai asta zic si eu, Lucifer este de fapt Diavolul, asa cum stii si tu si oricine altcineva, ceea ce nici tu nu stii si nici altii, este ca Biserica crestina se inchina lui Lucifer si nu lui Dumnezeu, asa cum poti vedea in acest filmulet filmat de slujba de Pasti la Vatican
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Dupa cum vezi si auzi, aici e vorba de Lucifer, adica de FALSUL Christos, adica despre "dumnezeul" bisericii crestine, si am zis falsul Christos, din cauza ca Christos la fel ca si Messiah, inseamna UNSUL, iar bietul dulgher Isus NU a fost UNS niciodata, sau cel putin in Biblie nu scrie niciunde cand si in ce functie a fost UNS!
Intelegi, sau vrei sa-ti desenez ca sa intelgi mai usor, pentru ca am impresia ca esti atat de certata cu logica, incat nu accepti nici adevarurile cele mai evidente!