| somios a întrebat:

Din ciclul "ratacirea crestina"
Oare nu este cea mai mare blasfemie adusa Creatorului sa ii spui Dumnezeu unei creaturi ca Isus care a iesit din pipoasca unei femei?
Oare cati Dumnezei sunt doi sau unul?
Oare ce blasfemie mai mare la adresa lui Dumnezeu exista decat aceea de a-l acuza ca umblat la femei?(bineintele in intelesul crestin al verbului "a umbla")?
Va inchipuiti cumva ca Dumnezeu va va ierta pentru aceasta blasfemie uriasa sau pentru faptul ca va inchinati unui alt Dumnezeu?
Oare va va ierta Dumnezeu pentru ca va bateti joc de Legile sale?

Oare nu este mai cuminte sa ascultati de ceea ce scrie in Apocalipsa si sa iesiti rapid din biserica Marii Curve a Noului Babilon?

7 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Este harul si bunatatea lui Dumnezeu.El a luat chip de om pentru a putea lua asupra Lui pacatele omenirii si a murit pentru creatia mainiloe Sale! Isus este darul lui Dumnezeu pentru oameni.Isus este Domn!

| morningstar a răspuns:

Dar tu poti afirma ca 'ai umblat' la femei din moment ce te-ai nascut dintr-o femeie? Deci toti bebelusii sunt niste curvari, doar pentru ca s-au nascut prin modalitatea asta?
Isus ar fi putut veni pe Pamant si prin alte modalitati, nu asta era problema, dar El a vrut ca noi sa vedem ca desi a venit pe Pamant si a trait ca un om dar Lui nu i s-a gasit niciun pacat. Dumnezeu sau Isus nu au avut niciodata relatii pamantesti cu femei. Raspunsul: nu, nu este blasfemie aceasta din moment ce nu este adevarat ceea ce sustii tu.
*din ciclul 'ratacirea lui soimos'

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru somios):

Esti confuz si nu ai inteles ce am scris.
Ai zis ca este o blasfemie ca Isus S-a nascut in mod natural dintr-o femeie deoarece asta ar putea insemna ca 'a umblat la femei'. Eu te-am contrazis sustinand ca asta ar insemna ca orice om care se naste este vazut astfel un curvar inca de la nastere? Cu cine a umblat Isus si ce dovezi ai ca asa ar fi ca sa ne dam seama daca este blasfemie sau nu?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns (pentru somios):

Si ce dovezi ai atunci ca Dumnezeu ar fi facut asta? Asa ai visat tu si te-ai gandit ca ar fi adevarat? Ca alt argument nu ai postat.

Răspuns utilizator avertizat