| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa devin un copil al lui Dumnezeu? Cum pot face sa vina Mantuitorul Iisus Hristos cu adevărat în inima și viața mea? Cum pot sa mă pocăiesc?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti s-a facut rusine deja?
Daca ai disparut subit dupa topic, trecandu-l sub "anonim".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești copilul lui tată-tu. Isus e plecat, așa că nu o să vină. Nu te pocâi, adică să-ți schimbi ce ai în minte, dacă nu ai nimic în ea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Întreabă-ți preotul duhovnic

| Pocait01 a răspuns:

Citește cu cea mai mare atenție cele 4 Evanghelii(Evanghelie = vestea bună, este o veste bună pentru că arată cum suntem răscumpărați de Hristos pentru Dumnezeu). Citește-le la rând pentru ca Evanghelia după Ioan să aibă un impact mai mare.
Cel mai probabil nu vei înțelege multe lucruri de aceea cel mai bine este să te duci la o biserică în care se face cursul de catehizare care este gratuit.
Pur și simplu te duci într-o biserică care-L proclamă pe Domnul Isus Hristos(recomand de "pocăiți", baptistă, creștină după Evanghelie sau chiar penticostală) și spui că vrei să te întorci la Domnul, că vrei să te pocăiești și că ai dori să parcurgi cursul de cateheză pus la dispoziție de către biserică. Dacă nu are așa ceva, caută altă biserică.