| Brockblack a întrebat:

Cum pot scapa De Tendinta Sinuciderii?

Ma simt Captiv In aceasta Obsesie.

Stiti vreo metoda care sa ma faca sa nu ma mai Gandesc la chestia Asta?

Răspuns Câştigător
| mezeicristina33 a răspuns:

Spune mi macar aproximativ varsta ta
deci, sunt multe lectii de sinucidere din care ai putea invata ceva
ca aceasta cand ai 2-3 zile de trait simti ca nu vrei sa mori te panichezi si nu sti ce sa faci
te voi ajuta si eu ma gandeam uneori la aceasta
dar am realizat ca am doar 1 viata daca as fi avut mai multe ar fi fost bine
gandeste te la lucrurile ce te fac fericit,comunica,fi prietenos,gandeste te la realizarile tale de o viata adica de xemplu vrei sa ti duci familia la un restaurant si atunci vrei sa fie perfect totul ca ei sa se simta bine nu? atunci tu vei fi cel mai fericit
cauta l pe Dumnezeu si l vei gasi te poate ajuta de fapt te a ajutat incat nu ai murit
incearca sa fi mai bun,sa gandesti rational, sa faci fapte bune daca ai prea mult gandeste te ca altii n au deloc
te rog doar sa nu te mai gandesti spune mi de ce vrei sa faci asta? traieste ti viata la maxim, profita, fa ti o familie, du-te n calatorie sunt atatea lucruri minunate pe care tu le ratezi
nu e obsesie odata ce vrei sa renunti cand iti vine sa te gandesti la sinucidere spune NU si gandeste te la ceva frumos
nu mai fuma
practica spor, scrie ti un jurnal ocupa ti timpul astfel incat sa nu te mai gandesti
sper sa fi bine! daca mai ai nevoie de sfaturi ma gasesti in privat!

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă ai aceste gânduri de mult timp, poate ar trebui sa ceri ajutor de specialitate. Dar, gândește-te la lucrurile frumoase pentru care merita sa trăiești. Străduiește-te sa ai o atitudine pozitiva. Fa o lista cu lucrurile care îți place sa le faci și persoanele dragi și uita-te peste ea când te simți deprimat.

| KiszMy a răspuns:

Nu este o obsesie, dar este adevărată zicala că cine nu te lasă să mori nu te lasă să trăiești. Toți cei care zic că îți vin în ajutor de fapt urmăresc să-ți impună reguli pentru ca să te manipuleze și să profite după tine.

| Elide a răspuns:

Si ce rezolvi? Bucura.te de viață că doar una ai! Nu.ti grăbi moartea că oricum o sa vina la un moment dat! Și.ti mai zic ceva când vrei sa mori ieși afară și simte adierea vântului!

| drutzix a răspuns:

De ce vrei sa te sinucizi?

| Brockblack explică (pentru mezeicristina33):

Nu merge sa-ti trimit mesaj.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

| milan9 a răspuns:

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi, foarte important,... trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii happy

| Scarbo a răspuns:

"Cat timp poti respira, traieste!" - Hugh Glass.

| Brockblack explică (pentru Scarbo):

N-am destul aer, ca sa fiu fericit!

| Scarbo a răspuns (pentru Brockblack):

Sunt in depresie de 5 ani, sufar de depresie cronica, nu-mi mai revin la loc, oricate anti-depresive asi lua, poate ca sunt mort in interior, dar la exterior sunt cat se poate de viu : respir, simt durerea, pot vedea, pot auzi, mirosi. Astea sunt lucrurile care ma fac sa ma simt plin de viata, or fi ele micute, dar macar e cat de cat ceva, un strop de fericire tot imi dau.

| Brockblack explică (pentru Scarbo):

Eu Sufar de Depresie Bipolară.

Sunt foarte anxios, atunci când Am acea stare Depresivă,
Toate Complexele si toate gandurile negative se "Varsă" in Psihicul meu.
Iar psihicul meu e ca un Cazan Morbid, care Frige, fierbe.
Astfel-Eu devin o "Legumă", La propriu.

| Scarbo a răspuns (pentru Brockblack):

Ce mai asemanare, bipolar sunt si eu happy. Nu sunt aici sa te fac sa nu te sinucizi, doar aveam chef sa-mi mai scriu odata gandurile pe undeva. Poti s-o dai inainte, numai ca sa stii, moartea nu vine chiar asa de usor. De anxietate poti scapa usor, trimite-mi un mesaj in privat si iti zic.

| Scarbo a răspuns (pentru Scarbo):

Apropo daca inca mai ai tendinta, sa faci o arta din sinuciderea ta, nu fa ceva prostesc si fumat, sa transmiti un mesaj puternic celor din jurul tau, sa te tina minte multa vreme.

| Nilsson a răspuns:

Odata ce faci pasul acesta nu mai e cale de intoarcere, si e pacat cand ai toata viata inainte.
Nefericirea vine si de la lipsa relatiei cu Dumnezeu, nu cred ca ai pus intamplator aceasta intrebare la categoria Religie.
Mai sunt si alti factori care iti pot accentua starea de depresie, sunt curios ce fel de muzica asculti.
Nu mai sta sa iti plangi de mila, gandeste-te la parintii tai cum s-ar simti sa isi vada copilul in sicriu.

| Brockblack explică (pentru Nilsson):

Ştiu.
Dar nu mai pot, am ajuns la limită!

| Nilsson a răspuns (pentru Brockblack):

Ce anume te supara? Ai probleme in familie sau esti singur? Incearca sa discuti si cu un specialist, ar putea sa te ajute, trebuie sa incerci toate variantele cand in joc e bunul tau cel mai de pret: viata.

| Nilsson a răspuns (pentru Nilsson):

Si eu aveam momente depresive mai demult, dar am incercat un remediu foarte simplu, rugaciunea, pur si simplu ma rugam seara: ``Doamne, alunga-mi gandurile negre din minte!``
Nici nu mi-am dat seama cand a fost momentul cand am scapat de depresie, dar mi-am amintit intr-o zi cum eram inainte, acum sunt eliberat.

| doctorandus a răspuns (pentru Brockblack):

Suna la 112 si explica acolo ce simti.

| anonimg a răspuns:

Tu te-ai plictisit de viață; nu mai ai nici un motiv pentru care sa trăiești.
Dar ca si într-o relatie, daca intervine plictiseala si monotonia, divorțezi? Nicidecum.
Speranța si nădejdea noastră nu trebuiesc să fie legate de pământ și de lucrurile din lumea aceasta. Ochii noștri trebuie să fie indreptati în sus, spre cer si nu in jos spre pământ. Caci sperantele, nădejdile si bucuriile de aici sunt trecătoare și tin pana la o vreme. Ele nu trezesc suficient de mult dorința si bucuria de a trai.
Este normal ca la vârsta adolescentei sa ai astfel de gânduri. Important este sa nu le lasi mintea sa zăboveasca asupra lor. Tu trebuie aa fii preocupat/a tot timpul.
Tu nu trebuie sa te gandesti de ce ai astfel, de gânduri; acestea sunt normale. Tu trebuie să te gandesti la soluții ca sa nu zabovesti asupra lor.
Chiar și Biblia ne spune ca sa ne ferim de tot ce ni se pare rau. Si nu trebuie nici ca raul sa îl facem sa ni se para bun.
De asemeni, noi nu trebuie să cadem un lamentare, ci sa ne încredințăm vitorul in mana lui Dumnezeu. El trebuie sa fie speranța, nădejdea ai bucuria noastră de viata, si nu lucrurile de pe acest pământ, si nici măcar cei dragi ai noștri.
Dumnezeu ne-a înzestrat cu teama de a face rău și de a ne face rău. Să nu alungăm aceasta teamă niciodată.

| tudorhit a răspuns:

Salut, probabil ai avut parte de ceva evenimente tragice de iti doresti asta. Ei bine daca nu vrei sa traiesti, traieste pana vei gasi un motiv pentru care sa traiesti!