| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scăpa de apatie și de tendința sinuciderii?

Vreau sa mor!
Și mă simt rău, și mă simt singur.si înconjurat de oameni cu o gândire subliminală.
Plus că, nu-i mai suport pe cei din casa!

5 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Salut.
Ok,deci am citit intr-o anumita carte o chestie si m-a ajutat pe mine, iar acum ti-o spun si tie, poate te ajuta si pe tine.
Era o afirmatie, pe care daca o repetam, gandurile, actiunile celorlalti nu mai ma afectau asa mult, iar acea afirmatie era " Nu vreau sa ma supun nimanui ", afirmatia in sine se refera ca, nu le dai voie celorlalti sa iti influenteze starea.
O repeti si tu de doua ori pe zi, cate 5 minute,spui incontinuu asta.
Afirmatiile au un efect asupra subconstientului, nu are rost sa intram in detalii, dar iti schimba starea afirmatiile daca stii sa le folosesti.

Apoi incepe sa te ocupi de tine, cauta pe Youtube cum sa iti controlezi emotiile, etc.
Focuseaza-te in a deveni mai bun, a lua cate un lucru ce nu iti place la tine si a-l schimba in bine.
Multa bafta.

| Staind a răspuns:

Ce faci ca sa scapi de apatie?

| Teffan a răspuns:

Poti scapa de tendinta sinuciderii cand scapi de pesimism si esti inconjurat de oameni care te inteleg, nu oricine.

Niciodata sa nu cauti singuratate pentru ca nu e pentru tine.
Unii se simt bine in ea, altora li se deschide tentatia sinucigasa.

Fii inconjurat doar de oameni in care ai incredere.
Daca nu ai, fa-ti, sau intra intr-o comunitate online activa cu care poti sa socializezi si sa-ti faci prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Să-mi câteva site-uri!

| deeaella a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna...
Am incercat sa iti scriu in privat insa nu ma lasa sad.
Poate gasesti tu o modalitate de a vorbi. Cred ca ti-ar face bine.