| anonim_4396 a întrebat:

Buna Seara. Voi ce metoda buna stiti de a scapa de anorexie (depresie)? Simt ca innebunesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Ce înțelegi tu prin anorexie? Persoanele care suferă de anorexie nervoasă vor mereu să slăbească, dar prin înfometare(chiar dacă încep să se vadă oasele, tot se înfometează). Depresia este cu totul și cu totul altceva.
Acuma să te ajutăm în legătură cu depresia.
-Socializează.
-Caută lucruri distractive.
-Nu te baricada în casă, nu te izola, pentru că intri mai mult în depresie.
-Caută motivul depresiei și încearcă să iei măsuri.
-CEL MAI IMPORTANT LUCRU, alimentația: Evită băuturile ce conțin cofeină, dulciurile, alcoolul, pentru că ele dau energie, dar după ce trece efectul, organismul "duce dorul" acelei energii, iar mai apoi se poate instala depresia.
-Fă mișcare zilnic(20-30 de minute, nu mai puțin de 20 de minute, și maxim 1 ora, iar mișcare ușoară și nu ridicat haltere de sute de kilograme de abia mai respiri în următoarele 20 de minute în care ar trebui să faci mișcare, deci ai prins ideea, mișcare ușoară).
-Consumă apă cât trebuie, creierul conține 70-75% apă, deshidratarea poate duce la multe afecțiuni al acestuia, se zice că al doilea creier este sistemul digestiv(mi se pare ceva logic), deci ai grijă ce mănânci.
http://www.descopera.ro/......-al-nostru
-Și un lucru foarte împortant pentru a scăpa și a evita depresia, nu pune la suflet, nu-ți bate capul cu toate problemele, "nu te panica dacă vezi nori de furtună la orizont, vor trece pentru că sunt doar nori".

| Dannyjj a răspuns (pentru Dannyjj):

P.S. Cred că ai vrut să zici anxietate și nu anorexie.winking

| dantiberiu23 a răspuns (pentru Dannyjj):

Da,mereu le confund

13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cea mai buna metoda de a trata anorexia consta in psihoterapie (la un psiholog sau la medic psihiatru).
http://www.i-medic.ro/......creierului

| yellowalien a răspuns:

Eşti anorexic sau depresiv? Anorexia se leagă bine de depresie, dar sunt 2 lucruri total diferite. Prima semnifică lipsa apetitului sau refuzul conştient de a mânca (persoanele anorexice consideră mereu că sunt prea grase şi se torturează cu imagini skinny, deşi ele sunt piele şi os. În general tipul ăsta de anorexie apare la fete, dar nu e o regulă).
Depresia este caracterizată prin lipsa voinţei, energiei, persoanele depresive suferă şi ar sta toată ziua în pat, au gânduri negre, uneori sinucigaşe, nu au determinarea să facă nimic şi sunt foarte melancolice. Uneori depresia apare din cauza unui eveniment neplăcut (decesul cuiva apropiat, boală etc), dar poate apărea şi din cauza lipsei unui feedback din partea celor din jur sau chiar fără un motiv concret. Deci, tu ce simptome prezinţi? Spune-ne mai multe despre situaţia ta, poate te putem ajuta happy

| DNSK a răspuns:

Anorexia nu este acelasi lucru cu depresia. De depresie scapi la psiholog; e foarte greu singur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De depresie scapi cu cirimitirina.iar de anorexie cu halimos.

| blueheart a răspuns:

Hei! Ti-am dat cateva sfaturi in tratarea depresiei in alta intrebare de a ta. De ce am senzatia ca nu ai urmat niciunul? Gandeste pozitiv,inconjoara-te de oameni veseli,cu simtul umorului,oameni care sa te faca sa vezi viata in culori vesele,care sa te faca sa te iubesti si sa iubesti pe cei din jurul tau. Nu avem o viata cum ne-am dori dar macar putem incerca.
Daca nu gasesti in tine linistea sufleteasca,daca cei din jur nu ti-o pot da,alege varianta unui specialist pentru amandoua problemele. Nu e o rusine sa ceri ajutor, toti avem nevoie de acest lucru. Doar ca unele persoane sunt mai puternice si gasesc in ei solutia.
Nu fi trist, pentru fiecare intrebare exista un raspuns, pentru fiecare problema o solutie. Doar sa nu ne fie frica sau rusine sa cerem ajutorul persoanei potrivite.
Capul sus! Gandeste-te ca esti o persoana speciala. Fa ceea ce iti place cel mai mult, alunga gandurile negre din mintea ta si pastreaza-le pe cele pozitive.
Iti urez o seara frumoasa! happy

| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Pai de deprsie poti sa scapi daca iti spui gandurile cuiva, sau adac consulti un psiholog!

| The1smartiest a răspuns:

Cea mai buna soutie e sa inchizi calculatorul si sa iesi din casa, iei o gura proaspata de aer, te plimbi, mai vezi lume mai socializezi si o lasi mai usurel cu netul. functioneza crede-ma. inconjoara-te de oameni bun, pozitivi. elimina oamenii toxici m negativi din viata ta, fa ti o prietene, 2, 3 -10 cate vrei, razi, glumeste. succes

| maxy2343 a răspuns:

Poi unu la mana este sa iti schimbi atitudinea sa fii mai optimist. Sa incerci sa zambesti din orice lucru minuscul ce ar trebui sa te faca fericit. Sfatul meu este sa comunici cu cineva o persoana apropiata tie, sa iesi cu prietenii. Comunicarea este o metodata buna, sau sa faci foarte des si mult lucrurile care iti plac happy

| dantiberiu23 a răspuns:

Pardon,am vrut sa scriu ANXIETATE. Mereu le incurc

| EduardVikingul a răspuns:

Anorexia si depresia sunt 2 lucruri diferite.

De depresie scap masturbandu-ma.

De anorexie scap in acelasi fel, doar ca in public.

Sursa: Ghidul Anti-Anorexie Si Alte Simptome Ipohondrice de pe http://3dy.ro