| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Cum poti readuce un om la viata chiar dupa ce a murrit? Mama lui tata e moarta din 2007 In biblie zice ceva de genul...CEI CE V-OR AUZI GLASUL LUI DUMNEZEU V-OR INVA insa in ce se refera ca v-or invia? V -a mai fi candva cand sa ma inviem sa retraim pe pamant cei care au murit se v-or mai intoarce vreodata pe pamant si daca da bunica mea daca ar invia pe pamant din nou m-ar mai recunooaste?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,dupa sfarsitul sistemului rau de lucruri, Dumnezeu ii va invia pe cei drepti si vor fi la fel ca inainte cu corpul si personalitatea lor.La fel cum a fost inviat si Lazar.Psalmi37:9-11,Apocalipsa21:3,4

| anonimg a răspuns:

Citește 1Tesaloniceni capitolul 4 si versetele de la 13-17.
In toata Biblia, atât în vechiul testament si cu cât mai mult în noul testament ni se spune că Domnul Hristos va veni a doua oară pentru ca să îi ia la ceruri pe toți cei care au iubit revenirea Lui.
Viața aceasta pe care o trăim acum este doar un timp de probă în care ne hotărâm singuri destinul nostru veșnic. Dumnezeu ne oferă si timp și har(milă) pentru a ne împăca cu El. Căci odată ce omul a murit nu se mai poate face ceva pentru el; destinul lui este deja hotărât: fie pentru viată veșnică, fie pentru judecată si respectiv moarte veșnică.
Deci orice învățătură că omul odată ce a murit i se va mai putea schimba destinul (prin pomeni sau orice altceva) este contrară învățăturilor Bibliei, si aceasta reprezintă o hulă împotriva lui Dumnezeu; aceasta Îl jefuiește pe Dumnezeu de autoritatea Sa si de Cuvântul Său. Dacă bunica ta a murit in așteptarea revenirii Domnului nostru, arunci va avea un loc în Împărăția lui Dumnezeu. Cei ce au trăit în schimb o viață străină de viața lui Dumnezeu vor învia pentru judecată. Noi privim greșit judecata aceasta. Ea trebuie să aibă loc, pentru ca cei mântuiți când se vor intreba de ce nu sunt si cei dragi ai lor de pe pământ împreună cu ei, să li se arate de ce. Li se vor arăta ocaziile pe care Dumnezeu le-a oferit pentru a se împăca cu El si acestia le-au nesocotit.
De aceea, te sfătuiesc să cauti sa-L cunosti pe Dumnezeu si sa te împaci cu El. Domnul Hristos de aceea a murit -ca să ne împace pe noi cu Dumnezeu. Tatăl ceresc ne-a iubit; de aceea L-a dat pe singurul lui Fiu să moară pentru noi(vezi Ioan 3:16). Noi nu trebuie să așteptăm să simțim că Dumnezeu ne iubește; nou trebuie să credem lucrul acesta. Noi trebuie să căutăm sa-L cunoaștem pe Dumnezeu, si atunci ne vom putea încrede în El fără rezerve. Aceasta este cea mai înaltă datorie a omului pe pământ. Căci numai cu El putem găsi sensul si rostul vieții noastre pe acest pământ.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca ai nevoie de niste lectii de romana.

| Lawliet14 a răspuns:

In Biblie spune Iisus Hristos: "Vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si vor iesi cei ce au facut binele pentru invierea vietii, iar cei ce au facut raul pentru invierea osandei." Va fi deci o judecata particulara iar fiecare om va fi judecat in fata tuturor oamenilor dar si a ingerilor.

Deasemenea, aflam ca trupurile celor inviati nu vor fi deopotriva; caci trupurile celor rai vor fi urate la infatisare, iar trupurile celor buni vor fi luminoase. Cei drepti vor gusta o fericire fara seaman; vor vedea pe toti Sfintii si Ingerii, pe Prea Sfanta Fecioara Maria si pe insusi Dumnezeu fata in fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lawliet14):

Stii ca dogmai "sfiintei fecioare" e foarte similara cu zeita Isis, fiind un simbol al fertilitatii? Foarte straniu, ca esticii, au preluat acest cult intr-o alta forma.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei iti explic in privat cum sta treaba cu Zet-ul si cine se afla in spatele lui, ce conexiuni exista ca sa vezi cum se potrivesc lucrurile. A fost si dezmintit cu argumente solide dar nu de catre estici. Nu prea vreau sa ma lansez in dezbateri religioase pe site, eu comentez din punct de vedere contextual.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Analogia cu Isis e o prostie absolut ridicola. Legenda ne spune ca Isis era VADUVA lui Osiris, care a fost ucis de fratele lui. Apoi povestea cu falusul de aur... Nu va mai lasati prostiti de site-urile analfabetilor, cat inca mai aveti biblioteci!

| martzian a răspuns (pentru martzian):

PS: Iar analogia era apropo de cultul "fecioarei" nu de fertilitate. Maria nu este prezentata exclusiv ca simbol al fertilitatii, ci mai degraba ca unul al puritatii si al ascultarii de Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lawliet14):

E adevarat ca mai puternic aceasta chestie a aparut in vest la catolicii si sa intins in est, dar e ceva normal avand in vedere ca religia crestina in primul rand a fost la origini oarecum catolica pana 1054.

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Eu nu vorbeam de analogie in sine, si ci de cultul Maria care e vazut aproape ca o zeita.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lawliet14):

Iar toata povestea asta o sa dureze vreo citeva sute de ani, nu? Ca pina stai sa judeci pe fiecare amarastean care a trait pe pamintul asta... bei vreo citeva mari negre de apa, nu crezi?

| Lawliet14 a răspuns (pentru KodrutZ):

Repet, nu mai esti in corpul material.

| KodrutZ a răspuns (pentru Lawliet14):

Mdah, iar biblia TREBUIE sa aiba cineva curajul si cunostintele necesare pentru a o "aduce la zi".

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Lawliet14):

Unde scrie in Biblie asa ceva?

| Lawliet14 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce anume?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti fara sa spui nimic. Irelevant.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este mare lucru sa cunosti adevarul, si sa doresti sa-l impartasesti si altora. Nu? Cuvantul inviere =anastasis(gr)= ridicare din nou. Doar Dumnezeu poate sa faca lucrul acesta, si nu un om. Dumnezeu are puterea de-a crea viata, nu omul pacatos. Daca stiti ca moartea nu facea parte la inceput din planul lui Dumnezeu. Dar, pentru ca prima pereche de oameni de pe pamant i s-au ipotrivit lui Dumnezeu, neascultarea lor le-a adus moartea, adica nonexistenta, adica impotriva vietii,. Stiinta a facut multe eforturi, dar nu a invins moartea. Biblia descrie moartea ca pe un dusman al omului, 1Corinteni 15:26> Dumnezeu a pregatit un rascumparator al omului din pacat si din moarte prin persoana Fiului sau Isus >(Ioan 3:16; Ioan 3:36. Isus a vorbit despre,, Inviere ca fiind victoria asupra mortii "Biblia vorbeste despre doua perioade de inviere Luca 12:32 si Ioan 5:28, 29> Cei care vor avea si au parte de prima inviere sunt consemnati in Luca 12:32 Apocalipsa 14:1-4; iar cei ce vor avea parte de a doua inviere sunt,, membrii marii multimi" (ioan 5:28, 29, si va fi pe parcursul a 1000 de ani. Dupa cum Dumnezeu face toate lucrurile in ordine si acest miracol il va face in ordine, astfel ca cei inviati se vor recunoaste unul pe altul. Va fi o inviere pentru viata cereasca si pamanteasca. Obiectivul nostru sa fie fidelitatea de ai sluji lui Dumnezeu, sa meditam la foloasele invierii, mijloc de distrugere a lucrarilor lui Satan. Daca vrei mai multe detalii acceseaza www, jw.org, si cauta acest subiect.

| sayWhaaat a răspuns:

1.va
2.vor
da,o sa invie daca te rogi suficient

| DeusCorrupti a răspuns:

Este un proces ireversibil.
Citatul tau din biblie se refera la cei care au auzit in aceasta viata glasul lui d-zeu si vor invia in imparatia sa.
Sau cel putin asta este parerea mea personala.

| CarlSagan a răspuns:

"Cum poti readuce un om la viata chiar dupa ce a murrit? " domne, nu poti! laughingmortu-i mort.
"V -a mai fi candva cand sa ma inviem sa retraim pe pamant cei care au murit se v-or mai intoarce vreodata pe pamant si daca da bunica mea daca ar invia pe pamant din nou m-ar mai recunooaste?" Sa stii ca aceleasi intrebari mi le pun si eu, dar nu cred.

| B_Anne_Mary_1995 a răspuns:

Biblia se refera la oameni credinciosi! Expresia "CEI CE V-OR AUZI GLASUL LUI DUMNEZEU V-OR INVA" se refera ca vor invia si vor deveni ingeri(se vor inalta la cer)!