| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai da pe lumea cealalta de o alta viata, ai dori sa te mai intorci vreodata aici? In biblie zice ca mortii vor invia odata si odata

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa e, morti vor invia cand Dumnezeu va aduce paradisul pamantesc, dupa sfarsitul lumii.Psalmi37:9-11,Isaia65:20-25,Ioan5:28,29

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Indiferent că oamenii sunt buni sau răi, sufletele lor nu vor muri niciodată. Imediat după sfârșitul vieții, SUFLETUL ÎŞI CONTINUĂ EXISTENŢA. Până vom conștientiza asta prin experiența proprie, nu ne rămâne decât să credem cuvântul Scripturii (referitor la nemurirea sufletelor).

| Lizzu a răspuns:

Nu,nu as dori sa ma mai intorc pentru ca aici deja am trait un timp si nu ar mai fi interesant, deja m-as fi obisnuit cu viata cealalta.

As ramane acolo numai sa am cu mine pe toti cei apropiati.

| Maxim96 a răspuns:

Vor invia la sfarsitul veacului acestuia. Unii vor invia spre viata, altii spre judecata.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Si inseamna ca pana cand va veni ziua in care vor invia spre judecata, ei nu vor fi de fapt judecati atunci cand parasesc prima data lumea materiala?

Raman nejudecati pana atunci?
Vreau sa spun, raman intr-un fel de repaos?

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu,au parte de judecata particulara unde se hotaraste soarta sufletului pana la judecata generala.La judecata particulara doar sufletul primeste rasplatirea sau pedeapsa, iar la judecata de apoi si suflrtul si trupul impreuna vor primi rasplatirea sau pedeapasa.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Aha, inteleg oarecum...
Numai ca la judecata generala nu mi-e clar de ce sa fie judecat si trupul? ce importanta mai are trupul?

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Pai pacatele sunt facute de suflet impreuna cu trupul.Trebuie amandoua impreuna sa primeasca rasplatirea/pedeapsa.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Am inteles...

Incerc totusi sa fiu toleranta cu punctul asta de vedere pe care il impartasesti cu toate ca nu sunt total de acord cu el.
Mersi pentru atentie si raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai credibila ipostaza mi se pare reincarnare desi sanse mici d-au si acestui fenomen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mentale? mortii nu vor mai invia.adormitii vremelnic vor invia.mortii sant morti chiar in viata fiind fiindca ei nu au constiinta vesniciei.si este scris; cei vii stiu ca vor muri, teoretic, vor adormi vremelnic.dar cei morti nu stiu nimic.

| Bogdan2104 a răspuns:

In Biblie se zic prea multe!
Cealalta lume va fi ori cea de sub pamant, unde vei fi devorat de organisme saprofage, ori cea dintr-o urna.