| allForJesus a întrebat:

Cum poti sa dobandesti viata vesnica?

20 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Până acum știința nu a evoluat suficient să ne facă să trăim veșnic, deci este imposibil, totuși dacă știe cineva pe aici vreo metodă palpabilă, să mă anunțe și pe mine.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu se poate, daca toti am avea viata vesnica acest pamant nu ar mai exista in maxim 10 ani.

| milan9 a răspuns:

Doar prin CREDINTA, FAPTE BUNE si HARUL incredintat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale (indispensabil pentru mantuire).

| zurick a răspuns:

Conform crestinismului oricum toti au viata vesnica(in chinuri sau nu asta e alta poveste)

| iurii75 a răspuns (pentru zurick):

Dar conform Bibliei doar cei care manifestă credinţă happy

| iurii75 a răspuns (pentru zurick):

Ioan 17:3 Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos
În primul rând e nevoie de cunoştinţă exactă.

| sublime89 a răspuns:

Nicicum.

| oprescudorin11 a răspuns:

Doar prin Credinta!

| Felys a răspuns:

Inventeaza ceva util intregii lumi si vei fi pomenit vesnic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata vesnica inseamna ca a fost vesnica si inainte de a o dobandi.

| gaby5995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti total pe dinafara! Nu mai da sfaturi proaste daca nu stii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gaby5995):

Nu era sfat, era parere. Prin urmare: abtine-te te rog de la a da sfaturi necerute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 2 mari lucruri pe care trebuie sa le infaptuiesti. Credinta si Ascultarea de Dumnezeu si asa vei dobandi vaiat vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| Oleg20 a răspuns:

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci SĂ AIBĂ VIAŢĂ VEŞNICĂ.

| gaby5995 a răspuns:

Viata vesnica. E mult de spus. Dar pe scurt: pentru a o dobandi trebuie sa-L asculti pe Dumnezeu, sa indeplinesti poruncile Lui, sa faci milostenii, sa-i ajuti pe altii, sa te rogi mereu (atat pentru tine, cat si pentru aproapele). Iar daca ai facut pacate, sa-ti para rau ca le-ai facut(sa te caiesti) si sa NU le mai faci.

| voiosul25 a răspuns:

Prin post si rugaciune! Am incercat si eu si acum pot sa ma arunc de la etajul 4 fara nicio problema...laughing)

| gabieagle999 a răspuns:

Cand vei muri vei dobandi viata vesnica.

| MrSandy a răspuns:

Doar prin credință în Domnul Isus:

http://moldovacrestina.md/doctrina/intrarea-noul-legamant

| andruzzz a răspuns:

Pentru a dobandi viata vesnica sau mai pe inteles pentru a te mantui trebuie sa indeplinesti unele conditii si anume : sa te rogi cat mai mult: sentimentele religioase de exprimare care se concretizeaza in rugaciune sunt de mai multe feluri si anume : citirea de carti sfinte, rugaciunea prin cantat, prin rostit, rugaciunea prin gesturi(metanii, plecaciuni, Sf. cruce). Alte conditii pentru a dobandi viata vesnica(mantuirea) sunt: mergerea la biserica, facerea de fapte bune, sa te spovedesti mai des si sa te impartasesti mai des pentru ca cel care se impartaseste si ajunge in iad de exemplu trebuie sa il scuture diavolul de toata impartasania pana il poate chinui pe om. Iar atunci cand te spovedesti ca sa nu omiti nicun pacat...ii spui preotului atat... parinte nu l-am iubit pe Domnul Dumnezeul meu din toata inima mea si nici pe aproapele meu ca pe mine insumi, si cu aceste cuvinte ai spus toate pacatele. Nu te lua dupa ceilalti, eu sunt seminarist si stiu ce spun.