| mODIN a întrebat:

Cum poti spune ca Biblia e dovada existentei lui Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai, din moment ce Biblia este inspirata de Dumnezeu, dovada fiind chiar faptul ca Biblia insasi afirma acest lucru, si din moment ce in Dumnezeu este infailibil atunci automat tot ce s crie in Biblie este adevarat.
In Biblie scrie ca Dumnezeu exista si am aratat mai sus ca Biblia e infailibila, concluzia: Dumnezeu exista.

Ce vrei mai simplu de atat?

| CranK71 a răspuns (pentru Inferno):

Omiti ceva. o dovada ca biblia este inspirata de dumnezeu exista? asa pot scrie si eu intr-o revista de benzi desenate cu spider-man ca revista este inspirata chiar de spider-man, m-ai crede? o dovada trebui sa mai fie si concreta nu doar pe vorbe si atat...

| danay72 a răspuns:

O dovada ca Autorul e Dumnezeu, este faptul ca a fost scrisa pe parcursul a 1600 de ani.A inceput in 1513i.e.n si s-a incheiat in 98 e.n.Desi,multi dintre scriitorii Bibliei nu s-au cunoscut, este dezbatuta aceeasi tema generala, regatul lui Dumnezeu si se completeaza cartile reciproc. Apoi, e singura carte atat de raspandita pe intregul pamant.

| Duucu a răspuns:

Biblia e o adunătură de cărți, din punctul meu de vedere unele sunt reale iar altele povești.

| sublime89 a răspuns:

Da, ei comit acea eroare de a crede ca daca biblia exista, si acolo si-au scris parerile unii, asta e dovada suprema ca d-zeu exista. Ce uita ei e ca cei care au scris biblia nu ofera nicio dovada pentru afirmatiile din ea. Asta e ca si cum eu as scrie azi o carte in care mi-as exprima cele mai deplasate pareri, iar tu sa spui ca acele pareri ale mele sunt adevarate, doar pentru ca apar in cartea mea. Nu ai vrea totusi inainte sa ceri niste dovezi pentru afirmatiile pe care le-am facut eu?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu poti. Nu e un argument bun deloc.

| BlackSulphur a răspuns:

Cu gura, cu tastatura. In principiu tot acelasi creier sta in spatele acestor metode de comunicare. Should I say anything more?

| ToaderAndrei a răspuns:

Pentru ca ce a prezis Biblia s-a adeverit!

| Lexiiiii a răspuns:

O poti interpreta cum vrei. Hai sa-ti dau un exemplu... Exista evanghelii apocrife care nu sunt acceptate de biserica pentru ca ar exista unele dovezi stiintifice care sa conteste ca ele ar fi scrise de cei despre care se crede ca le-au scris. Pe de alta parte, biserica si stiinta se bat cap in cap. Tot in Biblie gasim numarul lui Lucifer 666, insa este o eroare. Acest numar a fost atribuit lui Nero, imapat roman, pentru ca rezulta din gematrie, adica din literele ce compun numele NERO CESAR. Numarul real al fiarei este 616. De asta nu e bine sa luam de bune chiar toate lucrurile promovate de Biblie sau biserica.