| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum poti trage cat mai multe foloase din citirea Bibliei?

Răspuns Câştigător
| Robyi a răspuns:

In primul rand, Biblia contine profetii reale, care s-au implinit, ceea ce ne intareste credinta in Dumnezeul Atotputernic (Isaia 45: 1-4).
In al doilea rand, Biblia este utila (2 Timotei 3:16).
Un alt argument puternic ar fi ca ne apara de cel mai puternic dusman (Efeseni 6:11)
De asemenea, Biblia este singura carte care intelege sentimentele oamenilor si ne indruma pe calea cea dreapta a vietii (Psalmii 119:105; 2 Petru 1:19)

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Biblia este o carte interesanta, am putea spune ca reprezinta un adevarat portal spre trecut. Citind Biblia avem acces la mentalitatea umana in trecuturile ei. Cred ca este util, deoarece,intelegand mentalitatea din trecut,cunoscand-o deja pe cea din prezent, putem face prognoze privin evolutia ei.

In general oamenii care citesc Biblia rad de traznaile din ea... nu e ca si cand ar fi una din replicile cu efect umoristic ale lui Creanga, ceea ce gasim in Biblia a pusa candva, intr-o perioada indepartata, de mult apusa, bazele unei credinte reale.

Practic oamenii aceia chair credeau asta, stiu e hilar, parca nu iti vine sa crezi, dar asta e adevarul.

Cand citesti Biblia pentru prima data iti vine sa spui : "Autorul e un dobitoc." asta e primul impuls, ma gandesc insa, oare si noi vom parea tot atat de dobitoci in ochii posteritatii?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Daca spui asta tu esti dobitoc, imi cer scuze asa reiese di cuvintele tale.
In fond tu l-ai facut dobitoc pe Iehova Dumnezeu, cel care a creat totul, si care tine in viata tot ce este viu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Stii tu ca Biblia aduce multe argumente privind viata oamenilor din zilele noastre, prin profetiile care au fost facute prin intermediul ei, daca citesti in 2Timotei 3:1-5, oare este gresit, oare nu traim aceasta realitate, sau cea consemnata in Matei 24 :3-14? Dar cine nu vede realitatea, are inima si mintea impietrita, si acoperita cu val de catre Satan, care nu doreste sub nici o forma ca omul sa se apropie de Dumnezeu.Dar, daca tu iti sustii parerea, atunci, tu consideri ca viata noastra este pe cat se poate de normala? Incotro ne indreptam? Unde poti gasi rezolvare la problemele vietii? Caci oameni, merg din rau in mai rau, sunt plini de ura, egoisti, plini de ei, aroganti, violenti, corupti, calomniatori, si multe alte parti degradante, stapanesc mintea si actiunile multora. Cat timp, si de ce?

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu am facut dobitoc pe nimeni, am spus ca asta e primul impuls pe care-l are un om normal, sa spuna ca autorul e un dobitoc.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AndreiM77):

Lasa_l, ca nu stie el saracutul, unde se afla. Stii cum afirma Isus :,, -scrasnesc din dinti ", da de rautate si ura ii mistuie, bine ca nu isi rup hainele. Adevarul deranjaza. Doar, a mai ramas putin timp, si raul va disparea. Nu pe noi ne resping ci mesajul lui Iehova, si viata ce le este oferita in dar. Stii ce a zis Isus:,, M-au urat pe mine, va vor ura, si pe voi ", l-au urat fara temei >.

| AndreiM77 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Asa e, bravo!
Ma uit la ei si vad cat de putine stiu...

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu stiu ce spune Biblia la Timotei si la Matei, daca ai putea sa-mi dai citatul as ramane recunoscator.

"Dar cine nu vede realitatea,..."
De unde stii cine vede si cine nu realitatea din moment ce nici macar tu nu stii cum arata ea.

Ma uit la un bec aprins si cineva spune ca e stins si nici macar atunci nu pot spune sigur ca eu am dreptate. Poate becul e stins in adevar, iar mintea obosita imi joaca feste.
Si nici macar de lucrurile cele mai evidente nu putem fi siguri, cu atat mai putin de interpretari echivoce si pareri.

| PorumbRodica1965 explică (pentru AndreiM77):

Ti se face mila de ei nu? Sunt ca oile fara pastor aruncate incoace si-n colo. Ce sa faci, noi din drag pentru ei ca sunt semenii nostri, vrem sa le depunem o marturie temeinica, ca sa poata gasi adevarul, sa guste si ei, sa vada, ce bun este Iehova fata de cei ce i se supun. Nu au de unde sa stie prea multe, doar spicuiesc, si se vede, in familie nu au facut studiu, nu le-a purtat nimeni de grija, besericile nu sunt interesate de ceea ce ar trebui, ei (popii) se bucura, sa nu cunoasca adevarul, ca sa-i poata manipula, sa le ia banii, doar nu-s ei prosti, ci doar necredinciosi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Ei bine daca nu-ti place adevarul, ci doar sa te complaci in minciuna, tine-o tot asa si ve-i vedea, unde ajungi, daca o sa mai ai timp sa vezi. In ceea ce ma priveste, iti doresc numai bine >

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Varsta nu-ti ingaduie sa ma intelegi, cum spunea maestrul Yoda din Star Wars: "E prea bătrân! Da... E prea bătrân pentru ca să mai înveţe."
De ce puteri supra-omenesti este nevoie pentru a schimba ideile unui om varstnic, de ce puteri?

| Holiday a răspuns (pentru AndreiM77):

"In fond tu l-ai facut dobitoc pe Iehova Dumnezeu, cel care a creat totul, si care tine in viata tot ce este viu."

Asta e tare, cum poti face dobitoc un personaj dintr-o poveste, dar da, autorii, daca nu ar fi fost scopul pentru care a fost creata scrierea, si anume manipularea si indobitocirea, ar putea fi catalogati cu lejeritate drept dobitoci.
Cel mai corect, totusi, ar putea fi catalogati, autorii impreuna cu cei la comanda carora si pentru care au scris povestea, drept sarlatani.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Maareee intelept te mai crezi.
Dar nu esti.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Holiday):

IEHOVA
Definiţie: Numele singurului Dumnezeu adevărat, nume pe care şi l-a dat el însuşi. Iehova este Creatorul şi, prin urmare, Suveranul legitim al universului. „Iehova" este traducerea în limba română a Tetragramei ebraice יהוה, care înseamnă „El face să devină". Aceste patru litere ebraice corespund în multe limbi cu literele JHVH sau YHWH.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Inferno):

Adevarul lui Dumnezeu schimba vieti( Ioan 8:32.)Puterea lui Dumnezeu, este peste cei ce se lasa invatati de El, indiferent de varsta, pozitie sociala, sau scoli. (Isaia 55 :6-11) Doar daca nu-ti este greu sa citesti versetele biblice indicate. (Probabil mai sunt si oameni cu capacitati de percepere limitate si pot comunica intr-un mod placut )

| Holiday a răspuns (pentru AndreiM77):

BAU-BAU
Definitie: Numele singurului Dumnezeu adevărat, nume pe care şi l-a dat el însuşi. Bau-Bau este Creatorul şi, prin urmare, Suveranul legitim al universului. „Bau-Bau" este traducerea în limba română a Tetragramei ebraice יהוה, care înseamnă „V-am prostit". Aceste patru litere ebraice corespund în multe limbi cu literele BAU sau BOU.

N-am mai schimbat semnele alea ebraice, dar nici nu are vreo importanta. Ideea e ca o definitie data de cineva unui personaj din povesti nu-l face real.

Oricum, asta cu "definitie" e epica...le invatati pe de rost ca teoremele la scoala...macar alea au un sens, astea ale voastre, daca n-ar fi tragic ca exista in sec XXI asa ceva, ar fi haioase.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Holiday):

Ma, esti greu de cap, te contrazici singur, pur si simplu, simplu si pur!
Asa ca du-te tu la culcare ca vad ca imi trimiti comentarii pe la 1 -4 noapte, esti dependent de calculator si net, care ti-au stricat creierul, imi pare rau de tine.

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Daca Dumnezeu ar exista ar lesina sa vada atat ignoranta si prostie.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Daca citesti Biblia o sa afli ca El este un Dumnezeu foarte iubitor si rabdator, dar in curand v-a interveni.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Eu am citit, sunt un om normal si nu mi-am facut aceasta impresie.
Problema nu este la Biblie este la oameni.

| milan9 a răspuns:

Iata cazuri de bun simt, cazuri care in gruparea sectei tale nu se vor vedea niciodata astfel de eremple (*desi bietii oameni inselati platesc zeciuiala, a zecea parte din toate veniturile lor)>

În afară unor contradicţii izolate, nedorite, există cazuri în care preoţii aşează pe primul loc parohia, chiar în detrimentul propriei familii, şi se oferă trup şi suflet filantropiei...

Un astfel de caz este şi cel al Părintelui Nicolae Tanase de la Valea Plopului - fondatorul Pro Vita. El se ocupa de cresterea copiilor orfani precum si a celor salvati de la avort pentru a li se acorda,,, dreptul la viata". Desi numarul lor este foarte mare, undeva intre 300 si 400 (cu mai bine de un an în urmă avea 328 de suflete), asociatia Pro vita de care se ocupa Parintele Nicolae T. este gata sa primeasca orice alt copil care ar putea sa fie salvat pe aceasta cale de la avort... Puteti gasi mai multe informatii şi pe youtube sau internet,... (http://www.valeaplopului.com/)

Un alt exemplu asemănător este cel al părintelui episcop vicar de Cernăuţi Mihail Jar, cu reşedinţa la Bănceni. El creşte peste 400 de copii orfani la Căminul din Molniţa. Cert e că, din 1990 încoace, lucrarea Părintelui Mihail nu a mai putut fi oprită de nimeni şi nimic. Pe locurile până nu demult pustii ale Bănceniului, astăzi de ridică o mănăstire cu aproape 200 de vieţuitori. Tot aici îşi găsesc lăcaş şi alinare peste 100 de bătrâni, care primesc nu doar mâncarea de zi cu zi, ci şi asistenţă medicală şi, nu de puţine ori, sprijin pentru familiile lor.

| milan9 a răspuns:

Si inca ceva, ti-aduci aminte cand ti-am demonstrat ca numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova"... thinking

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... sad

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Dece te preocupa ceea ce nu-ti apartine? In limba romana aceasta este intrebuintarea, in alte limbi, corespondentul, exemplu in estona este,, Jehoova". slovenaJehova, in turcaYehova, si in alte limbi, nu le cunosc eu, dar este corespondent aproape de original, In lumea noua vom gasi pronuntia corecta. Si multe alte lucruri. Este important sa facem vointa sa transmisa prin intermediul Sfintelor Scripturi, sa sustinem Regatul Sau, si Regele de drept intronat in cer, care in curand va guverna si peste pamant, si va inlatura lucrarile Diavolului.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova"... iar voi nutriti false pretentii in timp ce chiar folositi un nume, o pronuntie inventata.
Pana si eu ma pricepeam sa inventez o pronuntie mai inspirata... happy

| Holiday a răspuns:

Intelegand un lucru elementar: ca este doar o poveste fara nici o baza reala, o poveste care de la bun inceput nu a avut decat scopul de a manipula oamenii in interesul unor organizatii si/sau persoane.
De asemenea trebuie inteles ca nici macar originala nu e, majoritatea ideilor importante sunt preluate din alte povesti cu acelasi caracter manipulator, mai vechi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Holiday):

Ei bine, tu nu ve-i trage nici un folos, trag doar cei care cred si cu umilinta, lasa sa le influenteze viata. Cine poate accepta realitatea, cine nu, nu este obligat de nimeni.

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Problema nu e ca trag eu sau nu foloase, ci ca multi au tras si inca mai trag ponoasele manipularii religioase.
Cat priveste realitatea...ai pierdut demult contactul cu ea...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Holiday):

Oare?happy Eu sau tu? Ce crezi, incotro te indrepti? Cat timp mai poti sa-ti deschizi gura? Ce crezi?

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

" Cat timp mai poti sa-ti deschizi gura? Ce crezi?"

Daca nu voi avea vreun accident sau vreo afectiune care sa imi afecteze manevrabilitatea maxilarului sau/si a corzilor vocale o voi putea deschide( in sensul de a vorbi), logic, pana mor. Si nu-ti face iluzii prostesti ca o sa vina barbosul tau sa ma intrebe de sanatate atunci, iti mai spun inca o data, e doar un personaj dintr-o poveste. Trebuie sa intelegi ca astfel de amenintari, ma afecteaza la fel de mult ca pe tine cele venite de la adeptii lui Fat-Frumos...Desi, ar trebui sa fiu mai clar, nu ma afecteaza deloc, asta pentru siguranta, ca poate pe tine te-or speria si cele de la Fat-Frumos...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Holiday):

Ei happy, tu doar atat poti, ce sa facem. La noi nu sunt barbosi. Au brici. Noaptea este buna pentru refacerea neuronilor.

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Noaptea este buna pentru refacerea neuronilor"

Asa e, haide, mergi la somn...ai mare nevoie...

| ada92 a răspuns:

Aplicand ceea ce citesti

| PorumbRodica1965 explică (pentru ada92):

Adaa(!) ce citesti? (Fapte20:24)

| Inferno a răspuns (pentru ada92):

Si ce foloase, ma rog, ai putea avea, exceptand statul la inchisoare, daca ai aplica invataturile Biblice referitoare la uciderea necredinciosilor, a prostituatelor prin lapidare si al copiilor prin ascutisul sabiei?