| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Cum putem fi siguri ca satana ne vrea raul? Nu dumnezeu a distrus orase si a omorat prunci(sodoma, gomora, nasterea lui isus)?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Satana nu vrea niciodata raul. El vrea binele dar un bine trecator care te face inconstient de constiinta.

| FluGg a răspuns:

Dumnezeu a ars acele cetati pentru ca nu au ascultat de el.De atatea ori a binecuvantat Domnul acele cetati si oamenii din ele se inchinau tot la idoli.
Dumnezeu l-a avertizat pe Avraam ca va distruge acele cetati si el L-a intrebat"Daca sunt 50 de oameni buni ce locuiesc in Sodoma?"
Dumnezeu a zis ca va cruta cetatea.
Avram din nou:"Dar daca sunt 40 de oameni buni?"
Dumnezeu a zis ca va cruta cetatea.
Si asa mai departe pana cand Avram a intrebat"Daca sunt doar 10 oameni buni?"
Si Dumnezeu a spus ca va cruta cetatea daca se vor gasi doar 10 oameni buni.
Dar nu s-au gasit nici macar 10 oameni buni.
Inainte ca cetatea sa fie nimicita au venit doi ingeri sa-l avertizeze pe Lot nepotul lui Noe sa fuga impreuna cu familia sa.

Irod nu accepta scripturile/profetiile spuse(se va naste un rege la Betleem)
Dar nu era vorba de un Rege care sa-i ia locul ci de un Rege care avea sa moara pentru pacatele omenirii.
Asa ca el, necunoscandu-L pe Dumnezeu(daca nu te indruma Dumnezeu in viata singurul ce te poate indruma este Satan)a hotarat sa ucida toti copii sub 2 ani pentru ca nici un rege sa nu-i ia locul.Deci nu Dumnezeu a omorat acei prunci, ci Irod ce era indemnat de Satan

| unbaiatanonim a răspuns (pentru FluGg):

Eeee. Atunci era nou in meseria asta, nu prea stia el cum sa se comporte cu creaturile care le-a facut. Acum a devenit profesionist.

| FluGg a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Tot ce a facut Dumnezeu este bun si frumos. El nu a creat nimic gresit si intelepciunea Sa este mare.
Acele cetati meritau acest lucru.Gandeste-te ca Sodoma si Gomora nu erau tocmai niste cetati mici. Daca nu s-au gasit nici macar 10 oameni BUNI, bun nu este echivalent cu Sfant.Toti trebuie sa platim pentru greselile noastre.

| FluGg a răspuns:

Toti cei ce nu cred, daca nu se intorc din caile lor pacatoase si desfraul lor catre Dumnezeu vor pieri mai devreme sau mai tarziu. Daca iti pare rau de pacatele ce le-ai facut, Dumnezeu te iarta si te primeste langa el, oricat de multe si de grave au fost pacatele ce le-ai facut.

| FluGg a răspuns:

Da, oamenii cauta logica mereu.Pentru noi, oamenii este greu sa gasim o explicatie logica pentru tot ce a facut Dumnezeu, pentru ca mintea noastra e limitata.Cum iti poti explica ca un tata sa isi lase fiul ucis(singurul Sau fiu) pentru alti oameni care au fost impotriva acelui tata si l-au tratat cu dispret?
Degeaba traiesti o viata morala daca nu-L cunosti pe Dumnezeu.Isus este calea, adevarul si viata
Viata aceasta pe pamant este scurta, te-ai gandit vreodata ce se va intampla dupa ce vei muri? Sunt 2 locatiitongueoarta cea stramta pe care intra putini si poarta cea larga pe care intra multi. Poarta cea larga pe care multi intra este iadul.

| FluGg a răspuns:

Dumnezeu Si-a lasat Fiul iubit sa moara din dragoste pentru noi.

| Azµre a răspuns:

Dar poate Dzeu este tot una cu Diavolul laughing
daca are doua infatisari? te-ai gandit

| Nolkyz a răspuns (pentru Azµre):

Păi... Dumnezeul L-a creat pe Lucifer. Lucifer a căzut din cauza mândriei. Tot ce a făcut Dumnezeu, a făcut după chipul şi asemănarea Sa... Fă conexiuni. Eu cred că în natura sa, Dumnezeu e şi bine şi rău. Când slujim pe Satan, slujim partea întunecată a lui Dumnezeu. Orice ar fi, şi binele şi răul fac parte din divin. Divinul nu e benefic sau malefic, divinul e divin, semnificaţia o dăm noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da el a actionat asa degeaba..NU! satana actioneaza doar pentru a face raw si pentru ca sa-i arate lui Dumnezeu k la el se vor inchina oamenii..Deci Dumnezeu nu a facut niciodata raw fara motiv

| ateuNEGATIV a răspuns:

Cititi istoria reala a evreilor o sa vedeti zero personaje mistice

| Illvix a răspuns:

Dumnezeu ii considera buni doar pe cei ce-l urmeaza orbeste, satana ii provoaca pe oameni sa-l infrunte. Preferi sclavia sau rebeliunea?

| alecia a răspuns:

Cum sa pui intrebare asta? Isus si-a dat viata pentru noi, si in plus si diavolul lucreaza nu numai Dumnezeu deci nu poti fi siguri ca Dumnezeu face tot raul.

Răspuns utilizator avertizat