| Crestin1 a întrebat:

Cum putem recunoaste un crestin autentic?

Răspuns Câştigător
| robby212 a răspuns:

Cel cu o viata imbunatatita.
Intelepciunea, blandetea, iertarea, pocainta il pot face pe om sa fie un cresin autentic. happy

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ii dai o palma si daca intoarce si celalalt obraz, e crestin.

| danut a răspuns:

Numai Dumnezeu stie ce se afla in OM, Nimeni nu poate recunoaste un crestin autentic deoarece nu stie ce GANDESTE acel om.

| doctorandus a răspuns:

Il iei prin surprindere si ii dai tare o palma peste un obraz. Daca intoarce si celalalt obraz, e crestin adevarat.

| danay72 a răspuns:

Daca aplica ceea ce zice Biblia.Isus a zis ca dupa faptele lor se recunosc.Matei7:15-23

| OnuOnulică a răspuns:

Prezent.

| milan9 a răspuns:

Unii se autoproclama a fi plini de iubire dar in sufletul lor colcăie ura, dispreţul manifestat prin eprimare, prin atitudine faţă de cei care nu sunt din acelaşi grup, ura faţă de ce care sunt de altă religie, generalizarea şi lipsa de sinceritate...
Aceste simptome grave ale răutăţii viscerale aş putea spune ca le-am observat la fiecare martor al lui Iehova. Aproape fără excepţie. Aproape.

Însă când atitudinea de bunăvoinţă "dă bine", este afişata doar atunci falsa modestie, falsa sinceritate şi "iubire".

| sublime89 a răspuns:

Daca sunt de la Westboro Baptist Church, sigur sunt autentici.

| oprescudorin11 a răspuns:

Un crestin adevarat nu se va face remarcat, nu te va supara cu nimic, cand te va ajuta, nici n-ai sa stii!

| iurii75 a răspuns:

Principalul semn de identificare este - „Prin aceasta toţi vor şti că sunteţi discipolii mei, dacă aveţi iubire între voi." — IOAN 13:35.Iar aceasta iubire rezulta din a ramanea in invatatura lui Isus. http://wol.jw.org/ro/wol/pc/r34/lp-m-ru/1200281209/43/2

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, un crestin se straduieste sa-si aduca modul de viata in conformitate cu vointa lui Dumnezeu. Desigur, nu suntem perfecti, dar Dumnezeu ne promite ca ne va scapa de imperfectiune pentru a apuca adevarata viata. Vezi tu cum sunt oamenii azi, nu apreciaza binele si adevarul unii, doar minciuna si ipocrizia, calomnia, invidia, imoralitatea, banii, cleveteala, astfel de lucruri sunt intampinate cu succes de unii. Dar oamenii cu o inima dispusa sa-l primeasca pe Dumnezeu im viata lor, nu sunt ipocriti si nici interesati doar de binele lor, sunt interesati din iubire si de binele semenilor lor. Dar daca spui adevar, te considera dusman, nu pot vedea binele, ci doar raul. Adevaratii crestini sunt cei care infaptuiesc vointa lui Dumnezeu si azi si maine si in fiecare zi, nu sunt crestini numai de duminica in restul zilelor si-au uitat identitatea dau cu piciorul. Atunci iubirea si exprimarea ei prin fapte este semnul de identificare al adevaratilor crestini. Sustin ceea ce ne invata in realitate Biblia care este Cuvantul lui Dumnezeu scris pentru oameni. Cei care vor sa ia in serios lucrurile accepta adevarul, mustrarea, disciplinarea invatatura lui Dumnezeu, pentru a fi apti pentru orce lucrare buna Ioan 13:34, 35; 2Timotei 3:16.17.Nu numai conduita, si lucrarea lui Dumnezeu ii caracterizeaza pe crestini, dar si tinuta, si conduita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughingdupa rozariu si zambet, in general ii evit pentru ca nu stiu sa ma respecte, nu stiu daca e o coincidenta dar au gesturi care ma socheaza.

| MasterYoda a răspuns:

Are o suta de cruci pe parbriz

| spaghetty a răspuns:

Il recunosti dupa felul cum scrye si cum thge ynjura. Asa recunosti un crestin adevarat ^_^

| cornelmarius a răspuns:

Fara sa faca parte dintr-un cult religios si sa inteleaga biblia duhovniceste!

| eternitate15 a răspuns:

Dupa faptele sale happy

| teodormaryus99 a răspuns:

Draga Crestin1, cu ce te incalzestse sa afli daca cel de langa tine e un crestin autentin? Te face pe tine un crestin mai bun?