| AvalohAlyn a întrebat:

Care ar trebui sa fie comportamentul unui tanar sau adolescent crestin autentic? Ce ar trebui sa faca,ce activitati sa practice si mai ales cum trebuie format sufletul,caracterul unui tanar crestin autentic? De ce are nevoie un crestin autentic in drumul lui prin tinerete, prin viata?

10 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

De cat mai multe iesiri in aer liber. Sa-si oxigeneze creierii big grin
Traieste-ti anii tineretii frumos, Alan! Vei regreta, mai tarziu, anii astia pierduti!

| danay72 a răspuns:

Ar trebui sa aplice normele biblice in viata si atunci ar avea un comportament demn de un adevarat crestin.De un real folos poate fi situl www.jw.org, sectiunea adolescenti.

| Mădă0611 a răspuns:

"I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ." - Gandhi. De aici trage tu concluzia.

| Lizzu a răspuns:

Nu exista crestin autentic.

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Copiii. Sunt crestini autentici prin inocenta si puritatea lor.
Alti crestini autentici? Sfintii. Ei au trait pe pamant ca si cum ar fi trait in Gradina Raiului, au iertat orice faradelege celor care le-au gresit.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Respect oamenii asa cum au fost unii calugari "sfinti" cum ii numesti tu, si-i numim toti.
Ii admir daca nu i-au interesat mandria, lauda de sine prin faptul ca ei sunt crestini si nu mai sunt altii ca ei. Asta intr-adevar este frumos.
Ii admir daca au fost modesti si s-au sacrificat pe ei pentru binele celor din jur.

Din pacate nu stim cum a fost un om ca sa fie numit "sfant".
Si ma bucur sa stiu ca inca mai sunt oameni asa, chiar si in timpurile astea in care traim noi, ne sunt contemporani.

| BlackSulphur a răspuns:

Teoretic, dupa ceea ce ziceti voi, nu are voie sa faca nimic din ce i-ar face viata mai frumoasa.

| Xenya a răspuns:

Pentru a respecta toate "regulile" trebuie sa se izoleze in pustiu laughing

| sitărescu a răspuns:

Avem personalități diferite și în mod sigur nu există o rețetă fixă.

În funcție de talentul fiecăruia, ar fi recomandat tânărului să-și canalizeze energiile pentru a-și cultiva talentul și pentru a ajuta și pe alții, un voluntariat, o milostenie, lucruri mici dar care îl motivează în exercițiul credinței.

Sunt tineri creștini de la pictori la apicultori și la toate meseriile pământului.

Cine își folosește energiile în scop constructiv se ferește eficient de la risipirea timpului pe păcate.

| sitărescu a răspuns:

"De ce are nevoie un crestin autentic in drumul lui prin tinerete, prin viata?"

De conștiința permanentă că Hristos luptă alături de el, și că, la capătul drumului îl așteaptă o cunună pentru osteneala lui.