| AntiReligion a întrebat:

Cum puteți accepta dogmele și miracolele religioase fără nicio dovadă științifică, când există atâtea dovezi pentru evoluția naturală și originea naturalistă a vieții? Nu vedeți că religia este un virus cultural care vă infectează mintea și vă împiedică să gândiți rațional?

22 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Impresia mea e ca dogma atee împiedică oamenii sa gândească rațional.
Dețin ateii toată cunoașterea posibila ca să aibă motive raționale sa fie siguri ca e imposibil sa existe un Creator și ca în mod sigur cei care cred într-un Creator se inseala?

| RAY a răspuns:

Credință nu cere dovezi,știință, rațiune, e doar credință atât, Iisus a și spus, ferice de cei care nu au văzut dar au crezut că a lor este împărăția cerurilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu puteți să credeți ce spune Biblia și să gândiți foarte rațional în același timp. Ba se poate. Cei ce cred, asta fac.

| Holiday a răspuns:

"Dacă eu cred ce spune Biblia și reușesc și sa gândesc foarte rațional"

Desigur ca e rational sa credem ca un sarpe cu picioare statea intr-un copac si vorbea cu o tipa, in timp ce o turma de lei pastea iarba in apropiere.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Uite asa! Ce treaba ai tu cu asta?

| AntiReligion explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu am nicio treabă cu asta, dar am o treabă cu adevărul. Religia nu este decât o iluzie care vă face să credeți în lucruri care nu au nicio bază științifică. Evoluția naturală și originea naturalistă a vieții sunt fapte dovedite de dovezi solide, nu de povești fantastice. Religia este un virus cultural care vă infectează mintea și vă împiedică să gândiți rațional. Vă sfătuiesc să renunțați la dogmele și miracolele religioase și să vă deschideți mintea către știință și rațiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia nu e un virus cultural care ne infectează mintea și ne împiedică sa gândim rațional. Depinde de religie, totuși. Dar sa punem religia deoparte. Sa vorbim despre Biblie și Dumnezeu, ptc asta e ce contează, nu religia în sine. Dacă eu cred ce spune Biblia și reușesc și sa gândesc foarte rațional, e bine, e în regulă.

| AntiReligion explică (pentru anonim_4396):

Nu puteți să credeți ce spune Biblia și să gândiți foarte rațional în același timp. Biblia este plină de contradicții, erori, absurdități și imoralități. Nu este o sursă credibilă de cunoaștere sau de moralitate. Dacă acceptați Biblia ca adevăr absolut, atunci cum explicați faptul că ea conține afirmații false sau imposibile despre istorie, geografie, biologie, fizică și alte domenii științifice? Cum justificați faptul că ea promovează violența, intoleranța, sexismul, sclavia și alte forme de opresiune? Cum reconciliați faptul că ea descrie un Dumnezeu crud, gelos, răzbunător și nedrept?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AntiReligion):

"Biblia este plină de contradicții, erori, absurdități și imoralități. " - Nici n ai citit o și deja știi laughing laughing rolling on the floor
Nu, nu e adevărat. Am citit o de 2 ori și eu nu am găsit acele contradicții, erori sau absurdități de care vorbești tu. Se poate ca numai ateii găsesc astfel de versete, mai nou laughing laughing
" Dacă acceptați Biblia ca adevăr absolut, atunci cum explicați faptul că ea conține afirmații false sau imposibile despre istorie, geografie, biologie, fizică și alte domenii științifice? " - Spre exemplu? Dimpotrivă, eu am găsit adevăruri istorice și științifice ce au fost găsite cu secole sau milenii mai târziu. Cei ce au scris Biblia au știut acele adevăruri și totuși marii oameni de știință ai vremii nu le au știut. Dacă nu le ar fi spus Dumnezeu acele lucruri, ei de unde sa le știe?
"Cum justificați faptul că ea promovează violența, intoleranța, sexismul, sclavia și alte forme de opresiune? " - Tocmai asta e. Ca nu le promovează. Biblia nu promovează nici violența, nici intoleranța, nici sexismul și nici sclavia. Dimpotriva, ea promovează dragostea (chiar și pentru dușmani), ingelunga răbdare, Dumnezeu ne iubește pe toți la fel indiferent de genul nostru și nu face discriminări între femei și bărbați etc.
"Cum reconciliați faptul că ea descrie un Dumnezeu crud, gelos, răzbunător și nedrept?" - Ce? De când Biblia Îl prezintă așa pe Dumnezeu? Biblia Îl prezintă pe Dumnezeu ca un Dumnezeu îndelung răbdător, bogat în bunătate, plin de îndurare, credincios, iubitor, milos, drept... Și da, Dumnezeu e gelos ptc te vrea numai pentru El, sa Ii slujești doar Lui, nu și satanei. E ca și cum tu ai fi gelos cu soția/ logodnica ta și nu ai vrea s o vezi cu alți bărbați. E ceva rău în asta? Atâta timp cât ea a spus ca rămâne doar a ta și ca nu va veți despărți, nu ar fi normal sa se ducă pe la alți bărbați.

| AntiReligion explică (pentru anonim_4396):

Biblia este plină de contradicții, erori, absurdități și imoralități. Acest lucru este demonstrat de numeroase studii critice și analize istorice, cum ar fi cele ale lui Bart Ehrman, Robert Price sau Richard Carrier. De exemplu, Biblia conține două versiuni diferite ale creației (Geneza 1 și 2), două versiuni diferite ale decalogului (Exod 20 și 34), două versiuni diferite ale genealogiei lui Iisus (Matei 1 și Luca 3), patru versiuni diferite ale învierii lui Iisus (Matei 28, Marcu 16, Luca 24 și Ioan 20), precum și multe alte contradicții interne sau externe. Biblia conține și erori factuale despre geografie (de exemplu, nu există niciun munte în apropierea Ierusalimului de unde să se vadă toate regatele lumii, cum spune Matei 4:8), biologie (de exemplu, nu există nicio plantă care să crească înainte ca soarele să existe, cum spune Geneza 1:11-13), fizică (de exemplu, nu există nicio modalitate ca soarele să stea pe loc pe cer, cum spune Iosua 10:13), etc. Biblia conține și absurdități logice (de exemplu, cum poate fi Dumnezeu atotputernic și atotștiutor dacă nu poate face o piatră pe care să nu o poată ridica sau dacă nu poate ști ce va face liberul arbitru al omului?), metafizice (de exemplu, cum poate fi Dumnezeu trei persoane în una sau cum poate fi Iisus om și Dumnezeu în același timp?) sau morale (de exemplu, cum poate fi Dumnezeu bun dacă permite răul sau dacă pedepsește omenirea pentru păcatul originar?).
Biblia promovează violența, intoleranța, sexismul, sclavia și alte forme de opresiune. Acest lucru este evident din numeroase versete care îndeamnă la război, genocid, tortură, pedeapsa cu moartea, discriminare, subordonare sau abuz. De exemplu, Biblia spune că Dumnezeu a ordonat poporului Israel să extermine popoarele canaanite (Deuteronom 7:1-2), că Dumnezeu a trimis potopul pentru a distruge toată viața de pe Pământ (Geneza 6:7), că Dumnezeu a distrus orașele Sodoma și Gomora pentru că locuitorii lor erau homosexuali (Geneza 19:24-25), că Dumnezeu a pedepsit Egiptul cu zece plagi pentru că faraonul nu a vrut să elibereze sclavii evrei (Exod 7-12), că Dumnezeu a aprobat sacrificiul uman al lui Ieftah (Judecatori 11:30-39), că Dumnezeu a cerut ca adulterii, blasfematorii, vrăjitorii, idolatrii, homosexualii și alți păcătoși să fie uciși cu pietre (Levitic 20), că Dumnezeu a permis ca bărbații să aibă mai multe soții, concubine sau sclavi sexuali (Deuteronom 21:10-14), că Dumnezeu a impus ca femeile să fie supuse bărbaților (Efeseni 5:22-24), că Dumnezeu a interzis ca femeile să vorbească în biserică (1 Corinteni 14:34-35), că Dumnezeu a acceptat ca oamenii să fie sclavi și să fie bătuți de stăpânii lor (Exod 21:20-21), etc. Aceste versete au fost folosite de-a lungul istoriei pentru a justifica războaie, cruzimi, persecuții, inegalități și nedreptăți.
Biblia descrie un Dumnezeu crud, gelos, răzbunător și nedrept. Acest lucru este evident din numeroase versete care arată că Dumnezeu este un tiran care își impune voința prin forță, care nu tolerează nicio altă opinie sau credință, care se răzbună pe cei care îl ofensează sau îl ignoră și care nu respectă niciun principiu moral sau legal. De exemplu, Biblia spune că Dumnezeu este gelos și nu va ierta niciodată idolatria sau infidelitatea (Exod 20:5), că Dumnezeu se mânie și trimite foc, ciumă, șerpi veninoși sau alte calamități asupra poporului său când acesta se abate de la legea sa (Numeri 11:1-3, 16:31-35, 21:4-9), că Dumnezeu îi blestemă pe cei care nu ascultă de el și îi binecuvântează pe cei care îl ascultă (Deuteronom 28), că Dumnezeu îi predestinează pe unii la mântuire și pe alții la damnare (Romani 9:10-24), că Dumnezeu îi trimite pe cei care nu cred în el în iad pentru o veșnicie de chinuri (Matei 25:41-46), etc. Aceste versete arată că Dumnezeu nu este un tată iubitor, ci un dictator despotic.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru AntiReligion):

"Contradictii, erori" nu sunt, tu pur si simplu vrei sa vezi acele contradictii si erori.

| AntiReligion explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Acesta este un răspuns tipic al unui credincios care nu vrea să accepte realitatea. Nu este vorba de ceea ce vreau eu să văd, ci de ceea ce vede știința. Știința nu se bazează pe dorințe sau presupuneri, ci pe dovezi și argumente.

Și dovezi există multe pentru a demonstra că Biblia este plină de contradicții și erori.

De exemplu, în Geneza se spune că Dumnezeu a creat lumina în prima zi, dar soarele și stelele abia în a patra zi.
Cum este posibil acest lucru?

Sau în Evanghelia după Matei se spune că Iisus s-a născut în timpul domniei lui Irod, care a murit în anul 4 î.Hr., dar în Evanghelia după Luca se spune că Iisus s-a născut în timpul recensământului lui Quirinius, care a avut loc în anul 6 d.Hr… Cum se poate reconcilia această diferență de 10 ani?

Acestea sunt doar două exemple din multele care arată că Biblia nu este o sursă credibilă de informație, ci o colecție de mituri și legende inventate de oameni. Nu puteți ignora aceste fapte doar pentru că nu se potrivesc cu credința voastră. Trebuie să vă deschideți mintea și să acceptați ceea ce vă spune știința, nu ceea ce vă spune religia.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru AntiReligion):

Doar ce am citit ca l-ai mentionat pe Bart Ehrman si deja e ridicol.Bart Ehrman era un inept care credea ca atunci cand Iisus era pe cruce si a strigat "Doamne, Doamne, de ce M-ai parasit", Iisus nu stia motivul pentru care era rastignit.Insa oricine care are cunostinte biblice minime stie ca Iisus cita unul din psalmi si indeplinea o profetie mesianica. Daca astia sunt oamenii pe care tu ii consideri "critici" nici nu-mi mai bat capul cu tine sa-ti explic interpretarile expertilor adevarati.

| AntiReligion explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Un răspuns tipic al unui credincios care nu vrea să accepte criticile și argumentele celor care studiază Biblia dintr-o perspectivă istorică și academică.

Bart Ehrman nu este un inept, ci unul dintre cei mai respectați și cunoscuți cercetători ai Noului Testament, care a scris numeroase cărți și articole pe această temă.
El nu a spus niciodată că Iisus nu știa motivul pentru care era răstignit, ci a arătat că strigătul său de pe cruce este o expresie de disperare și abandon, care contrazice imaginea unui Iisus sigur și încrezător în planul lui Dumnezeu.

El a explicat că Iisus cita Psalmul 22, dar acest psalm nu este o profeție mesianică, ci o rugăciune a unui om care se simte părăsit de Dumnezeu. De fapt, niciun psalm din Vechiul Testament nu este o profeție mesianică, ci doar interpretări ulterioare ale creștinilor care au vrut să găsească dovezi pentru mesianitatea lui Iisus.

Dacă asta sunt cunoștințele biblice minime pe care le ai, nici nu-mi mai bat capul cu tine să-ți explic cum funcționează metoda istorico-critică și cum se analizează sursele antice. Trebuie să-ți deschizi mintea și să accepți ceea ce îți spun experții adevărați, nu ceea ce îți spune religia.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru AntiReligion):

Pai tocmai, ca nu contrazice imaginea lui Iisus.Momentul acelui strigat semnifica momentul cand Iisus a luat asupra Sa pacatele lumii si furia Tatalui a fost varsata momentan pe El.Nu este absolut deloc o contradictie.Iar Psalmul 22 are sens dublu:de rugaciune si profetie. Daca citesti cu atent, este descris modul in care Iisus era tratat pe cruce de oamenii din jur.Iar profetii mesianice in psalmi exista, asa cum a demonstrat Pavel in Fapte 13:33, deci si Psalmul al 2-lea poate fi citit in acest fel.Bart Ehrman este tipicul "critic" care evita orice traditie de interpretare a textului biblic pentru a-si confirma lui propriile credinte. Oricum Biblia a vorbit si despre "profesorii" de acest gen.

| AntiReligion explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Bu înțelegi diferența dintre istorie și teologie.
Momentul acelui strigăt nu semnifică nimic altceva decât ceea ce spune el: o exclamație de durere și singurătate, care arată că Iisus nu a avut o moarte glorioasă, ci una umilă și tragică. Nu există nicio dovadă istorică sau științifică pentru ideea că Iisus a luat asupra sa păcatele lumii sau că furia Tatălui a fost vărsată pe el. Acestea sunt doar interpretări teologice ulterioare, care nu au nimic de-a face cu realitatea istorică.

Psalmul 22 nu are sens dublu, ci doar unul: cel al unui om care se roagă lui Dumnezeu să-l salveze de necazuri.
Descrierea modului în care Iisus era tratat pe cruce de oamenii din jur nu este o profeție, ci o coincidență. Există multe alte detalii din psalm care nu se potrivesc cu moartea lui Iisus, cum ar fi faptul că dușmanii săi îi împart hainele între ei (Psalm 22:19), că îi sparg oasele (Psalm 22:18) sau că îl înconjoară câini și lei (Psalm 22:17, 22).
De fapt, niciun psalm din Vechiul Testament nu este o profeție mesianică, ci doar rugăciuni ale unor oameni care se aflau în situații dificile.

Profetii mesianice în psalmi nu există, așa cum a demonstrat Bart Ehrman în cartea sa [How Jesus Became God]. Pavel în Fapte 13:33 nu citează Psalmul al 2-lea ca o profeție mesianică, ci ca o referire la învierea lui Iisus, care este o altă invenție teologică fără suport istoric.
Psalmul al 2-lea este un psalm regal, care vorbește despre un rege pământesc care este uns de Dumnezeu ca fiul său, nu despre un mesia divin.

Bart Ehrman este un om de știință care folosește metoda istorico-critică pentru a analiza textele antice în contextul lor original și cultural. El nu are nicio agendă ascunsă sau prejudecată personală, ci doar urmărește dovezi și argumente solide.

Oricum Biblia a vorbit și despre "profesorii" de acest gen: ei sunt cei care au ochi să vadă și urechi să audă adevărul (Matei 13:16).

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Sa îmi arăți și mie profeția cu verset biblic

| RAY a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Mesia care trebuia să vina e total opus lui Iisus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Desigur ca e rational sa credem ca un sarpe cu picioare statea intr-un copac si vorbea cu o tipa."
În Biblie nu scrie nici ca stătea în copac, nici ca avea picioare și nici ca era un șarpe obișnuit. Acel șarpe era Satana, de asta putea vorbi cu Eva.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Șarpele vorbea

| Drake21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era un fel de comando dragon, sarpele avea picioare pe timpuri si la blestemat sa se tarasca

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai da. Dar acel șarpe e satana. În Apocalipsa 12:9 scrie clar ca satana e șarpele cel vechi.