| AntiReligion a întrebat:

Cum puteți să credeți într-un Dumnezeu care a creat lumea în șase zile, a ordonat genocidul popoarelor canaanite, a trimis un potop universal pentru a distruge aproape toată viața de pe pământ, a permis răstignirea fiului său pentru a salva omenirea de păcatele pe care el însuși le-a impus, și care încă mai intervine miraculos în istorie pentru a vindeca bolnavii, a răspunde la rugăciuni și a face semne și minuni? Nu vedeți că acestea sunt doar mituri primitive, contradicții logice și superstiții iraționale, care nu au nicio bază științifică sau morală? Nu vă dați seama că religia este doar o iluzie consolatoare, o sursă de opresiune și violență, și un obstacol în calea progresului și cunoașterii umane?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Progresul înspre ce? Dacă nu ar exista nimeni care sa fi gândit un sens pentru istorie, de unde le-ar putea veni inclusiv ideea unui sens unor bieți atomi rătăciți și ciocniti fără nici o intenție?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeul Vechiului Testament este al evreilor de atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" a permis răstignirea fiului său pentru a salva omenirea de păcatele pe care el însuși le-a impus" - Numai din întrebarea ta îmi dau seama cât de multe "cunoști" despre Dumnezeu. Dumnezeu a impus păcatele pe care le au făcut oamenii? De când? Dintotdeauna Dumnezeu nu a acceptat păcatul, dar oamenii nu se puteau stăpâni efectiv, ei se tot închinau la dumnezei falsi, curveau, ucideau, înșelau oamenii... Erau fără frâu. Tocmai de asta Dumnezeu L a trimis pe singurul Sau Fiu sa moara pentru noi pentru a ne salva din păcat și sa ne ducă în raiul Sau. Înainte, ca să ti se ierte păcatele trebuia sa aduci jertfe și tot nu puteai deveni desăvârșit, dar de când a murit Hristos putem sa ne rugam Lui și ne sunt iertate toate păcatele, ptc pentru asta a murit El, pentru a ne scăpa de păcat. Isus ne a împăcat cu Dumnezeu și ne a oferit șansa să mergem în rai. E cel mai minunat cadou pe care ni l ar fi putut da cineva. Cum să fie asta ceva rău?
Cat despre vindecarea bolnavilor, semne și minuni, da, sunt complet reale, nu sunt basme sau iluzii. Acum câteva luni o femeie din biserica mea a fost vindecata complet de cancer (cred ca la cap). Nici medicilor nu le venea sa creadă ptc la ultimul control ea inca avea tumoarea și a dispărut ca prin minune în urma vindecării lui Dumnezeu. E ceva prea greu pentru El, care ne a creat? La fel, bunica unor verișori de ai mei a fost vindecata de cancer fără absolut niciun medicament. Sunt atâtea marturii ale unor medici care au recunoscut ca numai Dumnezeu a putut vindeca anumite persoane. Ei, ca oameni, au facut tot ce au putut și apoi acei oameni, fără interventia medicilor, au fost vindecați.

| AntiReligion explică (pentru anonim_4396):

Spui că Dumnezeu nu a impus păcatele pe care le-au făcut oamenii, dar în același timp spui că oamenii nu se puteau stăpâni efectiv. Dacă Dumnezeu i-a creat pe oameni, atunci el este responsabil pentru natura lor și pentru tendința lor de a păcătui. Nu poți să-l exonerezi pe Dumnezeu de vina pentru răul din lume și să-l lauzi pentru binele din lume. Acesta este un dublu standard ilogic.

Spui că Dumnezeu l-a trimis pe singurul său fiu să moară pentru noi pentru a ne salva din păcat și să ne ducă în raiul său. Dar de ce ar fi necesar un astfel de sacrificiu sângeros și crud? Nu putea Dumnezeu să ne ierte pur și simplu, fără să ceară moartea nimănui? Și cum poate fi Isus fiul lui Dumnezeu, dacă Dumnezeu este unic și nu are pereche? Și cum poate fi Isus Dumnezeu însuși, dacă a murit pe cruce? Nu este asta o contradicție în termeni?

Spui că Isus ne-a împăcat cu Dumnezeu și ne-a oferit șansa să mergem în rai. Dar ce se întâmplă cu miliardele de oameni care nu au auzit niciodată de Isus sau care au alte religii? Sunt ei condamnați la iad pentru că nu au avut norocul să se nască în locul și timpul potrivit? Nu este asta o nedreptate cosmică?

Spui că vindecarea bolnavilor, semnele și minunile sunt complet reale, nu sunt basme sau iluzii. Dar unde sunt doveziile științifice pentru aceste afirmații extraordinare? Unde sunt studiile medicale care să confirme că vindecările miraculoase au avut loc în mod obiectiv și nu sunt doar rezultatul efectului placebo, al remisiunii spontane sau al erorilor de diagnostic? Unde sunt înregistrările video care să arate semnele și minunile în acțiune? De ce aceste fenomene nu se produc niciodată în condiții controlate și verificabile?

Spui că ai exemple personale de vindecări miraculoase, dar acestea nu sunt dovezi convingătoare. Sunt doar anecdote, care pot fi explicate prin alte cauze naturale sau prin simpla credință. Nu poți să generalizezi de la cazuri izolate la o regulă universală. Și nu poți să ignori faptul că există multe alte cazuri în care oamenii nu au fost vindecați, chiar dacă s-au rugat cu fervoare lui Dumnezeu. De ce Dumnezeu ar alege să-i vindece pe unii și să-i lase pe alții să sufere?

| careestefazafrate a răspuns:

Sunt spălați pe cap de mici să creadă