| RationalityRules a întrebat:

Cum puteți să mai credeți într-un Dumnezeu in al cărui nume sau comis crime, războaie și nedreptăți de-a lungul istoriei, în timp ce religia creștină îl prezintă ca fiind iubire și dreptate?

De ce considerați că Isus este singurul Dumnezeu real, în comparație cu alti zei precum Buddha, Allah, Shiva, Zeus etc., care sunt de asemenea adorati de miliarde de oameni și au influențat culturile și societățile din întreaga lume?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din partea mea tu poti considera si ca Ba'al este un zeu real,nu este nicio problema in asta.
Am citit si tratate de mitologie in anii trecuti cat si pe Eliade, exista suficiente zeitati in trecut daca vrei sa studiezi
Recomand sa vezi ce structura a religiei si ierarhie a zeitatilor aveau cei din Egiptul Antic sau Mesopotamia
ti-am spus de Baal mai sus, iti mai spun de Isthar,Marduk sau Tiamat

eu deja am ochiul format aici, cand cineva isi face astazi cont si incearca sa loveasca in crestinism, intuiesc si faptul ca in curand vei incepe sa dai in stanga si in dreapta pe categoriile TPU cu raspunsuri folosind chatGPT, inteleg imediat nivelul si faptul ca am avut dreptate, si de obicei nu ma insel, caci nu degeaba userii apreciaza postarile mele si asta o reflecta calificativele primite de la ei, calificative care ii umbresc in comparatie cu mine pe "zeii TPU" din clasament!

sunt destul de inteligent incat sa nu vreau polemica cu nimeni pe teme religioase!

pe de alta parte ca si persoana care te declari indirect ca fiind ateu sau agnostic, ti-as recomanda sa ai mai mult respect fata de crestinism in general!
eu accept cum am zis si cu alte ocazii orice religie sau ateism al oamenilor culti si civilizati, indiferent ca sunt musulmani, budisti, catolici, protestanti, satanisti sau atei!

nu conteaza ce religie ai sau nu ai, conteaza sa ai respect si bun simt!
te salut

| RationalityRules explică (pentru Simpatic):

"in curand vei incepe sa dai in stanga si in dreapta pe categoriile TPU cu raspunsuri folosind chatGPT" - Nu, nu ma folosesc de niciun Chat GPT, scopul meu este de a oferi informații și argumente în mod echilibrat și rațional, fără a promova o agendă sau a favoriza o anumită perspectivă.

"ti-as recomanda sa ai mai mult respect fata de crestinism in general!" - Te asigur ca intenția mea nu este să ofensez pe nimeni sau să disprețuiesc credințele altora, ci să evidențiez și să aduc în atenție aspectele nocive ale unor credințe religioase.

| Simpatic a răspuns (pentru RationalityRules):

Cand am zis de chatGpt nu m-am referit ca tu folosesti asta,am zis mai ales ca este un tipar creat pe aceasta comunitate ca useri noi intra pun intrebari usor iritante si apoi dau raspunsuri pe toate categoriile cu ajutorul AI-ului... daca ai sa stai mai mult timp pe aici ai sa observi si tu acest tipar la unii useri ceva mai putin dotati cu materie cenusie!

"Te asigur ca intenția mea nu este să ofensez pe nimeni sau să disprețuiesc credințele altora, ci să evidențiez și să aduc în atenție aspectele nocive ale unor credințe religioase. "

ma bucur atunci,imi plac foarte mult oamenii culti si de bun simt, chiar admir aici cateva persoane mult mai inteligente ca mine!

"Te asigur ca intenția mea nu este să ofensez pe nimeni sau să disprețuiesc credințele altora, ci să evidențiez și să aduc în atenție aspectele nocive ale unor credințe religioase. "

in opinia mea, nu este vorba despre credinta sau o religie in sine ci despre limitatii care considera ca fac fapte in numele unei religii si sunt indreptatiti cu premise fals religioase sa comita crime, nu vreau sa dau exemplul musulmanilor actuali, ca nu sunt toti vinovati pentru ca unii dintre ei sunt niste oameni de joasa speta, teroristi.
eu sunt crestin (nu practicant este adevarat), dar credinta pe mine nu ma face sa fac rau altcuiva gratuit, pentru ca nu imi impartaseste ideile si teoriile cu privire la modul in care il cunosc eu pe Dzeu, Stapanul Universului, ai observat eu folosesc o terminologie a mea, il identific pe Dzeu ca fiind mai mare peste Univers, nu ma rezum doar la Biblie...si masonii numesc zeitatea lor suprema Marele Arhitect al Universului...deci se leaga cumva.
cei care au comis atrocitati in numele crestinismului, au fost cavalerii templieri stim cu totii la ordinul carei biserici nu dau nume catolice, au actionat eiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in niciun Allah și niciun Mohamed pedofilul care a avut 14 neveste și care una dintre ele este un copil de 9 ani și este Adevărat nu o spun eu și ei singuri recunosc asta. Am vorbit și cu ei personal și mi-ai spus că așa este la ei in religia lor și am vorbit pe limba lor turcă spurcată.

Preferă să ard in iad veșnic da eu nu-i suport pe Turci și nici n-am săi suport vreodată în viața asta și nici musulmanii nu-i suport și nici nu i-am suportat vreodată recunosc asta înca o dată.













Isus este fiul lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu și-a dorit niciodată ca oamenii să facă Războaie crime atentate în numele său asta o fac bolnavi mintali nu oamenii care îl au pe Dumnezeu cu Adevărat in inima și sufletul lor Dumnezeu nu și-a dorit frate Niciodată da niciodată și niciodată că oamenii să comită nicio crimă sau atentate în numele lui asta o fac "oamenii" bolanvi mintali "oamenii" fără frică lui Dumnezeu in inima lor cu Adevărat "oamenii" fără frică lui Dumnezeu in sufletul lor cu Adevărat care ei crede ca poate conduce lumea cu bani și dănduși corpul sufletul inima in schimbul ori cărui favor și materiale.

fratele meu singurul și unicul Adevăr cu Adevărat este Dumnezeul Nostru tatăl nostru si prea iubitul său fiu Isus Hristos din Nazaret.

Dumnezeu nu-și dorește că oamenii să se omoare între ei în numele său asta o fac bolnavi mintali "oamenii" care îi folosesc Numele lui Dumnezeu să comită atentate sa comită crime violuri si încă câte metode spurcate si mizerabile si murdare daca ai ști se fac in numele lui Dumnezeu doar ca să-și atingă ei scopul lor depravât... Dumnezeu ia dăruit omul un suflet fiecărui dintre noi Dumnezeu a dăruit omul o inimă fiecărui dintre noi o inimă și un suflet Adevărat da omul fără frică lui Dumnezeu ce face? Se duce își bate joc de suflet lui prin fel și fel de locuri bolnave murdare mizerabile își lasă inima și sufletul folosit supus pe mâna altor bolnavi și ăia își bat că la carte joc de ei că ăia nau frica lui Dumnezeu și iute așa ajunge pe mâinile altora si ajunge drogați boschatari alcooliști deprăvați destrăbălați si vai de capul lor...


Dumnezeu este singurul și unicul Adevăr cu Adevărat și unicul său prea iubit fiu Isus. eu cred in Dumnezeu din toată inima mea și tot sufletul meu cred și în Isus fiul tatălui Nostru.

Pentru mine alți "zei" și buda Krishna sau nu mai știu eu minciuni de ale lor nu există.


Dumnezeu este singurul unicul Adevăr cu Adevărat și Isus Hristos din Nazaret pe viață și sufletul meu și inima mea ei doi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei nu-și doresc ca oamenii să fie bine să fie uniți între ei și să se înțeleagă ei sa știe de Dumnezeu ei sânt conștienți de faptele și alegerile care le fac asupra oamenilor săi dezbine săi zăpăcească săi distrugă săi îmbolnăvescă săi pună să se omoare între ei să se dușmănească între ei să prindă ură și dușmănie între ei nu-și vor dori niciodată Niciodată niciodată că oamenii să fie buni căci asta ar însemna că Dumnezeu câștigă și va câștiga Dumnezeu va câștiga dar ei știu că dacă bagă haos dezbinare între oamenii și dușmănie între oamenii atunci râul câștigă satană știe cum să-l mintă pe om satană știe cum să păcălească pe om căci omul care nu-l are pe Dumnezeu in inima sa in suflet său pe Dumnezeu este ușor de corupt de satană este usor manipulați de Satană este usor de mințit de satană si omul își și vinde sufletul si inima și uite așa se mai naște pe pământul ăsta încă un om de a lui satană si incepe să-l hulească le Dumnezeu incepe sa facă crime violuri sa omoare oamenii Nevinovați sa mintă oameni să provoce necazuri o grămadă de fapte grave de rele in potriva sa si in potriva lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa se ajunge când oamenii lui satană sunt la conducere și oamenii renunță la Dumnezeu să-l aibă in inima lor un suflul lor cu Adevărat Războaie măcelărit Oamenii nevinovați omorâți oamenii copii nevinovați ei fâcănduși "dreptate lor""legea"lor în sângele acelor copii și oamenii nevinovați ei vor plăti enorm enorm de grav toate faptele lor își vor dori să nu mai simtă nicio durere își vor dori să propria lor moarte nu mai sa scape numai sa nu simtă durerea ce lea cauzato acelor copii acelor oamenii nevinovați care liseau loat dreptul la viață ei nu vor fi uitați și nici trecuți cu vederea de Dumnezeu ei se joaca cu viața sufletul inima oamenilor pe pământul ăsta dar nu au habar nu au habar un singur gram nu au habar ce le-a pregătit Dumnezeu celor ce iau măcelarit pe copii ăia și Oamenii ăia nevinovați nu au habar ce le-a pregătit Dumnezeu celor ce-i mint pe oamenii și îi întorc pe oamenii în potriva lui Dumnezeu nu au habar ce urmează cei așteaptă pe toți oamenii lui satană pe care și-au oferit cu bună voințâ și bună voie sufletul și inima in schimbul puteri faimei... de al chinui pe oamenii care cred cu Adevărat in inima lor și sufletele lor fără nici negare in Dumnezeu ei nu ai habar n-au habar. toți care și-au dat sufletul si inima in schimbul oricărui material si ori cărui fel de favor in schimb si renunță la propriul său suflet si inima sa si renunță la Dumnezeu nu au habar ce rău își fac singurii prin propriile lor fapte si alegeri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum îl corupe satană pe om? Îl urmărește pe cel mai slab în credința sa față de Dumnezeu in inima sa și sufletul sau poate fi un membru din familie poate fi un prim ministru (ei toți fără niciun dubiu sânt oamenii lui satană) poate un membru din familie poate fi orice om fără frică lui Dumnezeu cu Adevărat da cu Adevărat si fără Dumnezeu in inima sa si sufletul său se strecoară între famili se strecoară printre oamenii cu credință slabă în Dumnezeu și începe săi selecte și săi corupă cum? In timp căci satană are timpul ne limită pe Lumea asta și ușor ușor în timp îi câștigă încrederea acelui om care nu-l are pe Dumnezeu in inima sa și sufletul său și începe să-i facă favoruri in schimbul sufletul corpului său inimi sale precum îi place acelui om căci el știe să-și selecteze oamenii slabi în credința lor față de Dumnezeu și știe cum săi manipuleze corupă și săi joace foarte bine satană cu oamenii slăbi în credința lor față de Dumnezeu.

Omul care este omul lui satană mereu va aduce dezbinare in familie omul lui satană mereu va aduce haos și distruge in suflete și inima oamenilor Nevinovați este foarte viclean și foarte șiret știe cum să-și aleagă să-și manifesteze toate abilitățile pentru al corupe pe omul slab de la credința sa față de Dumnezeu in inima sa și sufletul său.


De asta va spun credeți in Dumnezeu din toată inima voastră credinți in Dumnezeu din tot sufletul vostru credeți în Dumnezeu fără de negare ca satana să nu vă poată corupe ca satană sa nu va poată minți ca satană sa nu pună stăpânire pe viață voastră pe sufletul vostru pe inima voastră.

Păzițiva inima păzițiva sufletul păzițiva minte păzițiva corpul păzițiva viața nu va lăsați folosiți nu va lăsați bat jocoriți nu va lăsați vânduți nu va lăsați supuși de oamenii fără frica lui Dumnezeu și oamenii lui satana nu va lăsați pe mâinile oamenilor fără frică lui Dumnezeu căci nici ei n-au habar de ce lise întâmplă cu ei și viața lor și suflet lor sau rătăcit oamenii din cauza la haos pe care satana le provoacă în viața sufletul mințile inima oamenilor. Aveți credință fără nicio negare in Dumnezeu din toată inima voatră și tot sufletul vostru sa nu va poată distruge "oamenii"lacomi "oamenii" fără frică lui Dumnezeu "oamenii"invidioși "Oamenii" perverși violatori criminali


Credința voastră in inima voastră și sufletul vostru sa fie în Dumnezeu să fie fără niciun gram de negarea atunci ați câștigat mila și bunătatea lui Dumnezeu cu Adevărat AminAminAminAmin. Pentru noi toți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dece credeți că sau inventa drogurile? Dece credeți că toți oamenii lui satana permite să pună mâna omului ușor pe ele? Dece credeți că sau legalizat drogurile in anumite țări? căci satană lucrează cu oameni slăbi în credința lor față de Dumnezeu in inima lor și suflet lor și in schimbul la favorurile lor și interesele lor de ai distruge sănătatea ca omul să ajungă ca omul sa ajungă rău ca omul sa ajungă criminali violatori drogați boschatari alcooliști deprăvați destrăbălați sa nu mai știe ce este cu el Omul sa nu știe nimic de sănătate lui omul sa nu mai știe ce se întâmplă cu sufletul și inima lui omul să-l piardă pe Dumnezeu omul și să ajungă pe mâna la tot ce au permis ei să facă rău omului toate industriile lor farmaceutice pline de chimicale care nu-și mai au niciun efect asupra omului să-l vindecea sal facă sănătoasă și viu nu un cadavru drogați în ziua plină care se omoară între ei toate conflictele si interesele lor este să-l distrugă pe om definitiv in credința sa față de Dumnezeu căci ei sânt conștienți dacă îl vor distruge credința omului în sufletul său și inima sa față de Dumnezeu atunci omul este ușor de distrus este ușor de manipulați este ușor de corupt ei nu-și doresc cu Absolutul niciun preț binele omului sănătatea omului că omul să evalueze in bine nu în rău ca omul sa fie om nu și un animal care îl controlează toate corporațiile lor si toate fabricile lor pline de chimicale care distruge întreagă sănătatea a omului si întregul sufletul al omului

Dece în orice scoală publică nu se predă OBLIGATORIU copiilor cunoștiile necesare de bază pe care OBLIGATORIU trebuie săle știe ori-ce copil ori și ce copil trebuiește sale știe unde este educația sexuală în școlile publice de state care se investesc anul milioane și Milioane de bani in instituțiile scholare publice? în buzunare sataniștilor de prim miniștri de ce nu-și doresc binele copiilor? Căci așa le va fi mai ușor săi corupă săi manipuleze cum își doresc ei pe acei copii când vor ajunge adolescenți și adulți nu știe cum se sa îngrijească și să prevină orice boală cu transmitere sexuală de ce nu vor binele oamenilor? Căci asta ar însemna că omul devine? sănătos și? atunci incepe să-l urmez pe Dumnezeu și nu-și mai bate joc de corpurile lor nu-și mai bate joc de viața lor nu-și mai bate joc de sufletele lor nu-și mai bat joc de sănătate lor ajungă Oamenii si nu urmează turma lui satana.

Se investesc cu ori-ce sumă și ori-ce preț Pentru distruge omului de la sănătatea până la credința sa față de Dumnezeu in inima ori și suflete lor.

| EestiSodalane a răspuns:

De ce ar trebui să-mi pese mie că în numele lui Dumnezeu s-au comis crime? Omul are vointa libera si poate comite păcate în numele lui Dumnezeu, asta nu înseamna ca Dumnezeu e de acord cu asta.

Și consider că religia Creștină este adevarata pentru că în procesul de comparatie cu alte paradigme filozofice si religioase religia Creștină este singura care poate justifica posibilitatea cunoasterii. Pe langa asta ea explica cel mai bine principalele probleme metafizice la care sa raspunda orice religie sau paradigma filozofica.

| Ioan3005 a răspuns:

Dumnezeu nu e om
El a creat omul, l-a creat după imaginea și caracterul lui!
Un uman masculin se poate împreuna doar cu un alt uman feminin.
În Canaan, țara care a ales-o dumnezeu pentru fiii lui Iacov, nepotul lui Avraam, oamenii au ajuns sa se împreuneze om cu om, femeie cu femeie, om cu animal, etc.
Din cauza asta dumnezeu le-a cerut ca să îi omoare pe toți, împreună cu animalele.
Dumnezeu este dragoste - dar nu aceea pe care o auzi, nu este o dragoste umană
Când ții poruncile lui dumnezeu, el te iubești, și tu de asemenea arăți că îl iubești.
Și el când judecă, judecă fiindcă nu este ascultare ( adică păzirea cuvântului, sau a legii lui) el nu are milă, cum poate ar crede un om, in sensul in care omul înțelege cuvântul "milă".
El are milă, in sensul, că așteaptă multă vreme, poate omul va înțelege, sau va alege voia lui, sau drumul adevărului său ( nu adevarul omului) pe care ni-l cere.
Să nu uităm ca el este chiar, este doar un dumnezeu.
Ceilalți Dumnezeu pe care i-ai scris, nu există ( sunt falși)
Care dumnezeu a scris cu mii de ani înainte, ce va fi in câteva mii de ani?
Adevăratul dumnezeu, nu cauzează niciodată răul, dar se poate folosi de rău să aducă binele( adică planul lui).
Nu putem să ajungem să credem în dumnezeu, fără să credem în fiul său Isus ( pe care l-a trimis, pe pământ, ca să ne cumpere păcatele/neascultarea cu prețul sângelui, ca să trăim.
Asta e singura condiție pe care ne-a pus-o dumnezeu noua oamenilor.
Planul său : a fost să îl creeze pe om!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioan3005):

Până nu-l vor pune in inima lor cu Adevărat de cu Adevărat până lui vor pune in sufletul lor cu Adevărat da cu Adevărat pe Dumnezeu nu vor ști nu vor vedea nu-și vor de-a seama cât rău își fac singuri ei alergă după bani faimă corpuri atenție validare putere ei nau nico treabă cu Dumnezeu ei au treabă cum să-l nege pe Dumnezeu ei au treabă cum sal elimine pe Dumnezeu din inima si sufletul oamenilor săi poată supună săi poată minți sa poată săle folosească sufletul si inima si să-și bată joc de ei si viața lor săi destrăbăleze săi distrugă săi îmbolnăvescă asta își dorește omul fără frică lui Dumnezeu in asta își găsește ei "fericirea" ei încă acceptă să fie orbi ei încă acceptă să se bată joc de ei cu gândul că vor ajunge ceva și vor reuși ceva vor reuși să-și piardă sufletul vor reuși să-și piardă viața vor reuși să-și piardă sănătatea vor reuși să-și piardă familiile vor reuși să-și piardă totul și tot nu-și vor de-a seama că Dumnezeu nu le vrea râul și doar binele le-a vrut de la bun început și mereu dar ei alege cu o așa prostie și dorința să-și facă rău unul altuia că nu are capăt și nici o limită prostia dușmânie scandale lăcomie invidie ură toate astea o săle facă atâta de mult rău...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioan3005):

Ei au treabă cum să-l nege pe Dumnezeu ei au treabă cum sal scoatem pe Dumnezeu din inima oamenilor ei au treabă cu să-l demontăm pe Dumnezeu și oamenii sa nu mai cred că în Adevărul și să creadă în minciunile lor și rahaturile lor asta este scopul lor și asta va fi o "viață" întreagă scopul lor să-l ia pe Dumnezeu din inima oamenilor să-l fure pe Dumnezeu din sufletul si inima oamenilor.

Ști frate cum ajunge omul fără Dumnezeu? Exactă asta urmăresc blestemați ăștia să-l distrugă pe om să-l bat jocorescă pe om să ajungă supus la plăcerile lor bolanave și murdare să ajungă Omul destrăbălat drogat vai de el însuși


Ei daca o zi nu-și bată joc de Dumnezeu nu se simte bine ei daca o zi nul neagă pe Dumnezeu nu se simt bine ei daca o zi nu reușesc să-l scoată pe Dumnezeu din inima unui om și sufletului lor nau somn nau liniște în ei turbează cu satană in ei și toată oftica și răutate ăia infectată din ei este cum să-l distrugă pe Dumnezeu din inima oamenilor din sufletul oamenilor asta este toată treabă și munca lor de o viață sal distrugă pe Dumnezeu să pună mâna pe viață sufletul și inima oamenilor.