| casablanca40 a întrebat:

Cum s-a ajuns la concluzia ca Isus este fiul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Unii au zis ca asa e iar altii s-au luat dupa ei.

| AndraRox a răspuns (pentru doctorandus):

Ce raspuns inteligent!

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Fiul lui Dumnezeu, deci in esenta este Dumnezeu. Are aceeasi natura ca si Tatal. Biblia ni-l prezinta pe Isus ca pe Fiul lui Dumnezeu.
Chiar Dumnezeu spune despre Domnul Isus:,, Acesta este Fiul Meu preaiubit.,,

| casablanca40 explică (pentru EmaS):

Toti suntem fii lui Dumnezeu, iar Isus a fost un OM. De ce Dumnezeu l-a favorizat pe Isus? De ce numai lui i-a daruit intelepciune si puteri supranaturale? Nu consideri ca Dumnezeu este nedrept?
inca o intrebare. Daca biblia nu exista cum aflai de existenta lui Isus?

| EmaS a răspuns (pentru casablanca40):

Domnul Isus era inca de la inceput cu Tatal.Dar Biblia exista, nu?!

| casablanca40 explică (pentru EmaS):

Ti-am pus o intrebare si tu mi-ai raspuns cu alta. Biblia exista dar vechimea ei, numarul "crestinilor" care o considera infailibila nu o face fara doar si poate adevarata dar probabil tu nu iei in considerare aceasta posibilitate. Adica de ce ai luao daca esti sprijinita de societate in a crede orbeste? Omul alege de obicei calea cea mai usoara, se lasa foarte usor influentat de parerile celorlalti si il intereseaza ce crede lumea despre el.
"There is something about yourself that you don't know. Something that you will deny even exists until it's too late to do anything about it. It's the only reason you get up in the morning, the only reason you suffer the shitty boss, the blood, the sweat and the tears. This is because you want people to know how good, attractive, generous, funny, wild and clever you really are. "Fear or revere me, but please think I'm special." Cos we're just monkeys wrapped in suits, begging for the approval of others. "

Traducere "Ai ceva in tine despre care nu stii, ceva a carui existanta o s-o negi pana o sa fie prea tarziu ca sa mai poti face ceva. E singurul motiv pentru care te trezesti dimineata. Singurul motiv pentru care iti suporti seful, sangele, sudoarea si lacrimile. Asta pentru ca vrei ca oamenii sa stie cate de bun, de atractiv, de generos, de amuzant si de istet esti in realitate. "Fie-ti teama de mine sau respecta-ma, dar te rog sa ma consideri special ". Avem un viciu in comun. Suntem dependenti de asentimente. Umblam dupa o palma pe umar si dupa un ceas de aur. Pentru ca noi suntem doar niste maimute imbracate in costum care cersim asentimentul altora. Daca am stii asta, n-am mai face-o, dar cineva ne ascunde asta. "
Un citat din filmul Revolver, si nu este despre ateism.

| anonim4565 a răspuns (pentru casablanca40):

Stai asa tu crezi ca nu mai sunt oameni care pot face minuni? inca mai sunt dar nu stii tu.Isus e Dumnezeu nu Om

| casablanca40 explică (pentru anonim4565):

IIsus e om nu Dumnezeu.
Poti sa spui ca Iisus este proiectia lui Dumnezeu pe pamant, dar fiziologic este om. Din punct de vedere spiritual el este Dumnezeu. Asta pare mai veridic nu?
"Isus e Dumnezeu nu Om" cum ai ajuns la aceasta concluzie? Asa ti-a zis popa la biserica sau cum?

| anonim4565 a răspuns (pentru casablanca40):

Pai El e Dumnezeu dar a venit pe Pamant luand un trup de om
asa scrie Biblia nu numa ca a zis 'popa'

| shadovv a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia ca lucrurile cad pe pamant? Din date empirice, istorice si teoretice.

| casablanca40 explică:

Niciodata n-au crezut toti in el. Cand crestinismul a venit la putere, au inceput si ei sa ucida "ereticii".

| AndraRox a răspuns:

Vrei sa ti se raspunda din punct de vedere religios sau mai bine mergem pe teorii?

| casablanca40 explică (pentru AndraRox):

Am gasit raspunsu dar oricum poti sa-mi spui parerea ta.

| AndraRox a răspuns (pentru casablanca40):

Incep cu o intrebare, daca nu te superi> tu nu crezi in Dumnezeu, nu-i asa?

| casablanca40 explică (pentru AndraRox):

Din punct de vedere rational nu cred in Dumnezeu din punct de vedere spiritual cred iar acest Dumnezeu este diferit fata de zeul crestin.

| Anacond3 a răspuns:

Intr-un vis al Fecioarei Maria a aparut un inger care i-a spus ca va avea un copil caruia sa ii puna numele Iisus. Citeste Biblia pentru detaliiwinking

| casablanca40 explică (pentru Anacond3):

In ziua de astazi daca visezi ceva de genul asta esti considerat nebun si esti renegat de societate. De ce acum 2000 de ani nu erai considerat nebun?

| Tyboly a răspuns:

A spus Isus, cu gura Sa, că este Fiul lui Dumnezeu… sau aşa spunem noi creştinii? Care sunt versetele ce conţin afirmaţiile lui Isus cu privire la acest fapt?

Domnul Isus Hristos nu a negat niciodată că este Fiul lui Dumnezeu. Din contră, El a afirmat şi a susţinut cu tărie acest lucru.