| Azeer a întrebat:

Isus este cunoscut drept fiul lui Dumnezeu, poate cineva sa-mi explice cum s-a ajuns la o asemenea concluzie?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret
Cu numele Isa ibn Maryam (Isus fiul Mariei), Isus este considerat de Islam unul dintre principalii profeți ai lui Allah.[17][18][19] De asemenea Coranul menționează și o a doua venire a lui Isus, în strânsă legătură cu sfârșitul lumii sau judecata ei.[20]
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt dovezi ca Domnul Isus a trait pe pamant. Sunt marturii scrise ale unor oameni mari care au scris despre viata si minunile Domnului Isus. Dumnezeu este Treimea. In acelasi timp, Dumnezeu ne intampina ca Unitatea in trei Persoane. Nu este vorba despre trei Dumnezei diferiti, ci cum dovedesc in multe locuri din Biblie despre un triplu acord de vointa, actiune si esenta a lui Dumnezeu. Despre acest Dumnezeu trinitar se vorbeste intr-un mod triplu, cu diferentieri personale: -Dumnezeu Tatal, Isus Hristos, -Fiul lui Dumnezeu si Duhul-Sfant.

| Azeer explică (pentru EmaS):

Cine este Duhul Sfant?

| EmaS a răspuns (pentru Azeer):

O persoana din Dumnezeire.

| Azeer explică (pentru EmaS):

Conform Islamului biblia a fost modificata de evanghelisti, apostoli. Conform evreilor, crestinii nici nu erau in sistemul religiilor. Conform crestinismului Islamul era in sistem. Dovezi luat`e din biblie : "Va veni un profet pe nume Ahmed".

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Azeer):

Evreii asteapta pe Mesia. Insa au fost prea orbi ca sa il recunoasca (toti).
Vechiul Testament (Tanakhul evreilor) este echivalent cu Noul Testament, se completeaza una pe alta, una fara alta nu sunt desavarsite.

Ce-i chestia aia despre arabu' ala? Nu exista asa ceva in Biblie!

Islamu' a aparut cu 600 ani dupa Hristos, deci iti dai seama care este mai originala!

| EmaS a răspuns (pentru Azeer):

Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| EmaS a răspuns:

Nu chiar! Unii se cred a lui satan!

| MMihai a răspuns:

Răspunsuri creștine, găsești în cele 4 evanghelii legate de Noul Testament, din Biblia creștinilor!
Evanghelia după Ioan vorbește despre dumnezeul întrupat // care s-a făcut om // Iisus,
iar evangheliile după Luca și după Matei îți vorbesc despre omul îndumnezeit Iisus.
Iar de aici ar fi întrebarea cine a fost, în realitate Iisus?

Un om îndumnezeit == care a devenit ulterior Dumnezeu == sau un Dumnezeu care s-a întrupat, pretinzându-se om, pentru o vreme, spre a fi un model pentru oameni!

În afara creștinismului Iisus apare în Islam (ca un sortiment de profet ) și în credința Bahai ( ca unul dintre cei 8 mesageri mai puțin importanți ), iar în alte religii Iisus nici nu există!

Citește și cea ce ți-a scris mihai25mihai, dar asta ar presupune că ar fi existat la modul real, omul Iisus!

| Azeer explică (pentru MMihai):

Va-ti conformat gresit baieti, Koran-ul il vede pe Isus ca profet, nu ca fiul lui D-zeu. Nu voi erati aia care ziceati ca D-zeu nu are niciun aliat? Ca nu are mama si nici tata, ca nu a fost nascut vreodata casa moara, ca e o divinitate nesfarsita? Cum de indrazniti sa spuneti ca D-zeu a facut pact cu profetul sau care de fapt il slujeste si este trimis pe lume ca un avertizor in legatura cu D-zeu si cu Ziua Judecatii! Ar trebuii sa mai invata-ti putina religie si dupa aia sa comentati!

| Zenit313 a răspuns (pentru Azeer):

Mos Craciun nu exista...

| Azeer explică (pentru MMihai):

Corect 80 %!

| MMihai a răspuns (pentru Azeer):

Vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret
Cu numele Isa ibn Maryam (Isus fiul Mariei), Isus este considerat de Islam unul dintre principalii profeți ai lui Allah.[17][18][19] De asemenea Coranul menționează și o a doua venire a lui Isus, în strânsă legătură cu sfârșitul lumii sau judecata ei.[20]
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric

| costis a răspuns:

La Iisus nu se ajunge prin formule, operatori logici sau citind trei postari, din care doua sunt mistocarii. La Iisus se ajunge prin multa cautare. Sunt necesare interesul si bunul simt.

| doctorandus a răspuns:

La evrei fiu al lui Dumnezeu nu inseamna ca esti Dumnezeu, iar fii ai lui Dumnezeu puteau fi mai multi (mari lideri politici sau religiosi care conduc poporul evreu pe calea dreapta).

| danay72 a răspuns:

Biblia spune acest lucru si chiar Dumnezeu a recunoscut ca e fiul lui si acest lucru a fost auzit de mai multi oameni.Coloseni1:15-17,Matei3:16,17

| Azeer explică (pentru danay72):

Spune-mi ce scrie in matei 3 : 16, 17

| danay72 a răspuns (pentru Azeer):

(Matei 3:16, 17) După ce a fost botezat, Isus s-a ridicat imediat din apă. Şi iată că cerurile s-au deschis şi el a văzut spiritul lui Dumnezeu coborând ca un porumbel şi venind peste el. 17 Şi iată că din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat"

| M25M a răspuns:

Oamenii sunt copii lui Dumnezeu, deci fii, Isus a fost om, deci implicit si aceasta a fost fiul lui Dumnezeu. Cam asta ar fi logica corecta, nu ca asa a zis nu stiu ce carte.

| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca el a spus asta...

Si tu te poti duce la niste oameni sa le spui ca esti Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.este primul si unicul nascut.primul cuvant; sa fie lumina.

| king4aday a răspuns:

In general religiile au aparut in momente negative din istoria omenirii cand, unul mai istet si cu o putere mai mare de a manipula, a pornit crestinismul, islamizmul si asa mai departe. Omenii s-au grupat in jurul "profetilor" respectivi crezand in salvare si, dupa doua mii de ani inca tot credem ce ne-a spus Isus. Este unul care se considera Isus in Rusia, are si adepti destui care-l cred --> http://www.youtube.com/watch?v=W2Cv5hZfOmk
Ce treuie sa ai ca sa te numesti fiul lui Dzeu? Talent in a manipula oamenii, putere de convingere. Daca ai aceste calitati, poti fi chiar Tu Isus. Singura sursa care a adus lumea la concluzia intrebata de tine e Biblia. In rest, nimic.

| dorelmarc a răspuns:

Barbati israeliti, ascultati cuvintele acestea! Pe Isus din Nazaret, Om adeverit de Dumnezeu inaintea voastra prin minunile, semnele si lucrarile pline de putere pe care le-a facut Dumnezeu prin El in mijlocul vostru, dupa cum bine stiti; (Fapt.2:22)