| DominicSmiley a întrebat:

Cum sa ii spun preotului la spovedanie ca ma masturbez? Imi e rusine. Ar putea sa imi puna anumite inderdictii.

45 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cum adică îi protejezi câinele și mama? NU POȚI SĂ OPREȘTI FURIA NATURII. (adică Măr aia mică și rea, în caz că nu te-ai prins de cine vorbeam)

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Salut.nu te rusina. e bine ca iti este rusine prin asta se dovedeste ca nu ai inima impietrita.constiinta ta lucreaza; constiinta este glasul lui Dumnezeu in om pus in el la creatie. iar el te mustra de pacatul tau. dar nu face din rusine un prilej in a evita spovedania. spovedania mai este denumita "al doilea botez" pentru ca sterge pacatele omului. de asta diavolul incearca din rasputeri sa te opreasca de la spovedanie. rusinea este o tactica.iti sopteste:"tu nu vezi cate pacate ai. tu chiar mai ai indrazneala sa mergi in fata lui Dumnezeu. ce va zice preotul? va rade cu gura pana la urechi de tine... lasa ca Dumnezeu e bun te iarta" ei bine astea sunt gandurile pe care ti le da diavolul. du-te la spovedanie cu toata increderea in Dumnezeu ca El te va ierta. Daca faci o spovedanie buna ai castigat mantuirea! sa nu "uiti" pacatele intentionat, sa nu minti caci apcatele se dubleaza. mergi cu icnredere ca Dumnezeu te va ierta, mergi cu regret si cainta in suflet pentru pacatele facute, mergi cu bucurie caci ai darul iertarii pe care Dumnezeu il da tuturor prin jertfa Fiului Sau, Iisus Hristos. prin moartea Lui pe cruce acolo la Golgota in chinuri noi toti suntem mantuiti. El a platit pacatele noastre in fata lui Dumnezeu.numai prin El ne mantuim("Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine"). Deci mergi cu incredere.
Aici ai mai multe informatii despre aceasta taina.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/3spovedania.htm

| DominicSmiley explică (pentru Allrc24):

Multumesc. Un mesaj foarte motivant.

| n0matterman a răspuns:

Da, interdictii... poate chiar o reteta. laughing

| Polaris a răspuns:

Dude, nu ai de unde să știi ce face un preot pe sub sutană. Crede-mă.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Tu ai experiență, nu?batting eyelashes

| Polaris a răspuns (pentru FucktheSystem):

E destul de ciudat să spui asta, tu te duci cel mai des la biserică pe-aici, măi, Măr, măi.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Scuză-mă că am preferat să merg la biserică cu clasa decât să fac Bio și Franceză. Oricum, Mihnea, știm că tu mergi pe ascuns la biserică, nu e nevoie să recunoști, e deja un lucru cunoscut.

| Polaris a răspuns (pentru FucktheSystem):

Cum de m-ai văzut, credeam că mustața și ochelarii îmi ascund chipul de satanist! sad

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Nu te-am văzut, ochii minții te-au văzut. În plus te-au văzut fără mustață și ochelari, așa te-am recunoscut, altfel era bună deghizarea.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Și da, pot să dezbrac oamenii cu mintea.

| Polaris a răspuns (pentru FucktheSystem):

Deci ți-a fost destul de simplu cu Ariciul.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Neah, pe el îl dezbrac la propriu, n-am nevoie de imaginație, dar cu imaginația mea și tipii care trec pe stradă îl înșel. (P. S. Să nu-i spui că îți dau foc la casă și îți violez mamabatting eyelashes )

| Polaris a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu nu îi spun nimic.
Alex, când citești asta uită-te la răspunsul de deasupra mea!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

N-o să se uite la asta pentru că tu n-o să îi arăți linkul pentru că o să te pedepsească Luci.

| Polaris a răspuns (pentru FucktheSystem):

Too late.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Mariuca: Ți-a spus nemernicul, o să ardă în iad!
Mariuca: Și o să-i dau foc la casă în timp ce-i violez mama și câinele
Mariuca: sau pisică, ce are el pe acolo
Mariuca: Să-i transmiți din partea mea că-l TAI
Mariuca: Acum n-o să mai pot să mă uit după pletoși că știi ce fac de fapt, e nasol.

Asta în caz că nu ți-a transmis ce ți-am zis.batting eyelashes

| NoChanceForUs a răspuns (pentru FucktheSystem):

@Mărule, înșeală în pace, roșcatelor nu le pare rău!

| FucktheSystem a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Da, păcat că ălea care se uitau după tine în parc cu fundul mișto nu erau roșcate și n-aveau mai mult de 12 ani.batting eyelashes

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Crezi tu că n-am vrut să îl înșel, nu ai habar cum se uită toate puștoaicele de 10 ani la el cu poftă, n-am ce să-i fac, el mă înșeală și eu pe el, facem cu rândul.

| Polaris a răspuns (pentru FucktheSystem):

Habar n-ai ce face iubitu` tău creț când nu ești în Câmpulung.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Polaris):

Se dă la puștoaice și babe și spune că umblă după roșcate. Cum să nu știu, sunt informată. Îl las și pe el să se distreze cu domnișoarele de vârsta a 3-a, am suflet.

| Polaris a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......teme-cool/
Acum hai să cântăm de beție!

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa nu-ti fie rusine! ca nu popa trebuie sa stie, ci Dumnezeu, si el stie deja! doar ca trebuie sa marturisesti! repet, sa nu-ti fie rusine la spovedit, asa e ca si cum ti-ar fi rusine de Iisus, Si daca te vei rusina cand va veni vorba de Dumnezeu, si el se va rusina cand vei fii judecata happy

Pace tie big grin

| fratiikaramazov a răspuns:

Nu lua in seama comentariile rautacioase. Spune pur si simplu sau poti sa spui "am facut pacatul malahiei". Chiar daca iti va fi rusine, trebuie sa-ti invingi teama, ca sa pleci de la spovedianie iartat/a. Dar atentie, cand pleci de acasa sa fii horatata sa marturisesti tot si fara sa ascunzi ceva, altfel va fi pacatul si mai mare. Deci ori marturisesti sincer ori mai bine deloc. Uite un articol care te-ar putea ajuta. http://ortodoxiatinerilor.ro/......rbare.html
Curaj si succes!

| SoniaRocs a răspuns (pentru fratiikaramazov):

Hey. am citit articolul tau insa sunt putin nedumerita. Daca spunem pacatul nu ne impartasim pana dupa un timp? Avand in vedere ca unora le e rusine fata de parinti, ce motiv o sa le spunem cand or sa vada ca nu ne impartasim?

| fratiikaramazov a răspuns (pentru SoniaRocs):

Buna. Nu este o regula ca nu te poti impartasi, asta depinde de preotul la care te spovedesti si de cat de strict este. In acelasi timp el tine cont si de tine, adica de cat de mult regreti ce ai facut si apoi ia o decizie. Intr-adevar se poate ca pentru o perioada sa nu-ti dea voie sa te impartasesti. Tu poti sa-i spui ca vrei sa te impartasesti dar sa-i spui si ca de aici incolo nu vrei sa mai repeti pacatul( si sa fii sincera) si poate iti da voie. De asemenea poti sa-i spui ca ti-e rusine de parintii tai. Iar lor le poti spune pur si simplu ca nu ti-a dat dezlegare la impartasanie parintele si daca te intreaba mai multe detalii zici ca ce ai vorbit cu el la spovedanie nu se poate spune. Tot pe site-ul pe care ai citit articolul sunt multe altele asemanatoare si folositoare, fa-ti timp si mai citeste cateva si poate vei afla mai multe raspunsuri. Succes :*:*:*

| MrAngelus a răspuns:

Nici nu este nevoie sa-i spui deoarece masturbarea nu este un pacat, asa cum nici a bea alcool nu este un pacat.

Biblia nu menţionează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat. Totuşi faptul că Biblia nu face aceasta menţiune cu privire la masturbare nu înseamnă în mod necesar că este un lucru corect. Biblia ne spune să evităm orice fel de necurăţie şi imoralitate sexuală (Efeseni 5:3).

Eu zic ca nu este nevoie sa-i spui acest lucru deoarece sa te mastubrezi e ca si cum ai face sex, este o nevoie, scapi de stres.

Surse: http://www.seximus.ro/intrebari_sex/masturbare.php; http://www.gotquestions.org/romana/masturbarea-pacat.html

| kamykaze88 a răspuns:

Te spovedesti? de ce? chiar are un rost? mai bine ma duc la psiholog

| kamykaze88 a răspuns:

Auzi mai "frumosule" cand injuri pe cineva de mama trebuie sa-l privesti in ochi plus daca esti tu un retard obosit nu impartasi sentimentele tale cu alti

| kamykaze88 a răspuns:

Eu cred ca tu esti un martor a lui iehova

Răspuns utilizator avertizat
| Ichigo a răspuns:

Religia este o minciuna. In materialul urmator gasesti adevarul http://www.youtube.com/watch?v=P-jQUHUF1MU&feature=related

| Danielcristian a răspuns:

Chiar e nevoie sa te masturbezi cu atata belsug de femei?

| AleXzpm a răspuns:

Curaj, cand esti intre picioarele lui ii spui pe un ton gros si solemn Am pacatuit in post prin masturbare.Asta daca nu esti fata, pentru ca te-ai putea alege cu un cucui, daca intelegi ce vreau sa iti spun!

| JustMeNck a răspuns:

Muult curaj!

| Mn0 a răspuns:

DominicSmileytonguearinte nu stiu cum sa ti zic imi este asa rusinesad
Preotu:Nu ai de ce sa-ti fie rusine fiule spune ce ai de zis
DominicSmileytonguearinte ma masturbez si mi e rusine cu astasad
Preotu:Fiule nu ai de ce sa ti fie rusine toti o facem

| kriystina19 a răspuns:

laughing Nu trebuie sa ii spui preotului asa ceva asta nu este un pacat.Ci doar o necesitate o omului. happy

| aleksia1 a răspuns:

Asta e un pacat mai nou? serios? doamneee...iarta-ma..cred ca o sa ajung in iad -_-

| Broadway a răspuns:

Unii preoti adreseaza chiar ei intrebarile legate de pacatele tale- "Ti-ai statisfacut vreodata placerile trupesti singura?" ar putea fi unul dintre ele. Interdictii? Un preot poate sa te sfatuiasca, cel mult.happy

| Madysss a răspuns:

Poi. ii spui direct fara jena ce el nu s-a masturbat niciodata laughing ce ar putea sa iti faca laughing) doar nu te omoara Mult curaj