| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cum sa incep, dar mai de mult cred ca cu vreo 7 saptamani daca nu ma insel citisem pe net, pe un site stiintific (nu mai stiu cum se cheama) ca ceea ce vedem noi cu propriii nostri ochi nu e real, adica mai exact ceea ce ne inconjoara mai exact realitatea, nu e ceea ce pare a fi de fapt real. Si ca cineva acolo sus se uita la noi printr-un glob de cristal si ne vede pe fiecare dintre noi, fiecare miscare, fiecare gest, fiecare traire, fiecare dezamagire si sentiment mai exact se uita la viata noastra exact cum ne uitam noi la un film sau serial.

Ceea ce ma pune pe ganduri e, sa fie oare adevarat? Ceea ce e in filme, e si in viata reala chiar si in Biblie de exemplu: spune ca daca ai ucis pe cineva (de exemplu: propria sotie si copii) ai sa mori ca prostul in puscarie.

Pana la urma realitatea care ne inconjoara, e totul real sau e doar o iluzie? Tot asa citisem ca cica noi (adica toti oamenii de pe pamant) de fapt suntem morti in realitate si ca ceea ce vedem e un vis si ca suntem intr-un fel de somn adanc.

Faza e ca dupa ce am citit lucrurile astea am ramas asa putin blocat si imi venise in minte ceea ce vazusem in filmul Shutter Island. Pe moment am stat si m-am gandit, ba ce naiba? Ceva nu se potriveste aici. Pe urma am stat asa si m-am gandit la viata mea si mi s-a parut ca becul din cameră dădea să se stingă pe urma si-a revenit lumina. Dupa aia m-am speriat pe moment si imi venea sa ma arunc de la etajul doi ca sa vad e doar un vis sau am luat-o pe ulei (razna) din cauza la ceea ce am citit acolo.

Sincer sa fiu eu chiar nu stiu ce sa mai cred, sunt doua variante, oare sunt eu prost pentru ca citesc tot felul de lucruri de pe net sau realitatea e asa cum o vedem noi?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa te consulte un psihiatru. Aberatiile astea le debiteaza de obicei consumatorii de droguri.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru doctorandus):

Eu nu consum alcool si nici nu ma droghez, am vazut cu ochii mei cum lumina din camera aproape s-a stins si si-a revenit imediat. Asta s-a intamplat dupa ce am citit acele lucruri si incepusem sa ma gandesc la viata mea si la ce a fost pana acum. Ma cuprins asa un sentiment ciudat, frica nu cred ca era ci mai degraba o stare de neliniste, pe moment chiar am crezut ceea ce citisem si imi venea sa ma arunc de la etaj ca sa vad a e un vis s-au nu.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Păi trebuie să te consulte pentru că te iei după toți drogații. Dacă-ți zicea să sări în puț?

| Alverto a răspuns (pentru doctorandus):

Îți dau toata dreptatea, "îmi venea să mă arunc de la etajul 2, deaorece credeam că e un vis" cred că la clubu' din seara trecută a dus-o prea departe cu "pastilele" rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai auzit de pene de curent?

| ania a răspuns:

Realitatea e așa cum a creat=o Dumnezeu, creatorul nostru și cel mai bine e să ne rugăm să ne ajute să o vedem și noi așa cum o vede El.Toate SFurile care ne pot motiva spre sinucidere vin de la satana care vrea doar distrugerea și nimicirea rasei umane.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca te uiti prea mult la astfel de filme. Asta nu este o problema, dar problema este ca le si crezi.
Sau hai sa iti zic altceva, daca chiar exista ceva de genul, o conspiratie undeva acolo care ne controleaza, 100% ca nu o sa o afle unul dintre noi. Au existat si exista oameni care pot sa iti schimbe perceptia despre lume intr-un singur minut in care vorbesti cu ei.

Asta este viata, traiesti/mori. Ce inseamna realitatea pentru tine? Creierul nu face diferenta intre real si imaginar, privind ceea ce simte, insa egoul nostru ne spune ce ii pare real. Creierul nostru functioneaza la capacitate de 10%. Lucrurile se intampla cum trebuie sa se intample. Te asigur ca nu o sa gaseasca nimeni o teorie reala privind aceste lucruri.
Ce ramane de facut este, sa citim, sa ne informam, sa traim, dar nu sa avem o fixatie pentru astfel de lucruri, pentru ca intr-un final tot mori, daca ajungi sa te legi de astfel de lucruri pentru ca nu iti par reale, atunci traiesti degeaba (ca un exemplu, nu e personal).

Si intrebarea de final... pai cele doua variante pe care le-ai spus, nu sunt in opozitie si in oricare dintre cele doua poate fi integrata cealalta laughing

| Yuoia a răspuns:

"Si ca cineva acolo sus se uita la noi printr-un glob de cristal si ne vede pe fiecare dintre noi, fiecare miscare, fiecare gest, fiecare traire, fiecare dezamagire si sentiment "
Cine ar putea sa urmareasca fiecare miscare, fiecare gest, fiecare traire, fiecare dezamagire si sentiment a peste 7 miliarde de oameni?
Scriu unii prostii (pacat ca netul inghite tot) si multi ca tine se sperie. Asteapta sa mai cresti pana sa citesti asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Yuoia):

Fiecare mișcare ar putea fi urmărită de îngerii lui Dumnezeu. Gândește-te bine și nu da cu hate, că știu ce scriu, iar acest comentariu al meu necesita viziune. Chestia cu globul de cristal este o teorie la fel ca cea sub denumirea de Big Bang, nu este deloc greșită.

| Yuoia a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii ce scrii, cum sa nu! Asta dupa ce ti s-a spalat creierul.
Ia si citeste asta: https://www.scribd.com/......strii-docx

Nu e nici ce spun eu, dar spune mari adevaruri. Asta da de gandit! Cum am putut noi sa avem atata stiinta si ne-am cretinat dupa ce ne-am "crestinat"?

| Celcestietot a răspuns (pentru Yuoia):

Dar de ce ai crede că mi s-a spălat creierul?! Nu am avut de aface cu nimeni și toate cercetările mi le-am făcut individual. Ai tu vreo garanție că nu există Dumnezeu sau lumea nevăzută?

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, te asigur ca asta este realitatea, nu se poate sa dormim toti intr-un mega dormitor si sa fim conectati prin vis, te asigur ca daca te vei intepa cu un ac, vei simti durere, pentru ca esti viu. Ceea ce spui tu nu se regaseste in biblie. Dumnezeu nu este un papusar care sta si ne dicteaza fiecare gest, da El este omnistient si stie totul, dar nu sta cu un binoclu pe tine sa vada cand gresesti ca sa iti mai treaca o liniuta pe tabla cu greseli. Citeste noul testament, Hristos te iubeste. NU mai urmari filme din astea, priveste mai bine o comedie, un film istoric (de evitat, in general, cele fantastice cu vraji si alte prostii), urmareste ceva real si frumos.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Eu nu am mentionat pana acum asta, dar dupa ce becul a facut faza aceea cu lumina palpaind, m-am speriat pentru ca eu am stat asa si m-am gandit la viata mea. M-am ridicat de pe scaun am deschis geamul si m-am uitat afara era liniste ora 23:00 cand am deschis geamul am stat un pic pe moment si m-am gandit, am privit in jos spre gradina si cand mi-am ridicat capul m-am uitat fix inainte, si brusc m-am speriat pentru ca incepuse ploaia. In clipa aceea imi venea sa ma arunc pe geam pentru ca eu ma gandisem la ce am citit, tremuram tot asa ca m-am oprit.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Adica nici ceea ce ai citit cu proprii ochi nu e real.

| Hutzy95 a răspuns:

Ce fumezi ba băiatule? Ca te-a luat rau de cap rau de tot

| DoctorulManhattan a răspuns:

In primul rand, nu avem de unde sa stim cu certitudine nimic mai mult decat ne permite tehnologi. Posibil sa existe un prag care sa impiedice dezvoltarea tehnologiei pana in punctul de a cunoaste si calcula totul in Univers. Asadar, ce spui tu: ca suntem priviti printr-un glob de cristal e doar o teorie, nimic mai mult. La fel si cu realitatea. Da, exista sanse ca totul sa fie o simulare dar atunci se pune din nou intrebarea: cu ce scop? Intrebare greu de raspuns in orice imprejurime. Nu avem de unde sa stim totul, dar e bine sa ne punem intrebari. Ce e important pana la urma e ca fiecare sa isi creeze propria credinta si idee asupra lumii, dar sa fie una sanatoasa, una care sa dea vietii un scop si sens, chiar daca aceasta nu are neaparat. Credinta e mereu buna, indiferent in ce ai crede

| doctorandus a răspuns (pentru DoctorulManhattan):

De fapt, nu: absurdismul recunoaste fatis ca lumea si viata omului sunt complet lipsite de orice sens obiectiv.

| DoctorulManhattan a răspuns (pentru doctorandus):

Mai exista si existentialism, nihilism etc care au la baza tot astfel de viziuni si conceptii asupra lumii. Eu unul nu am nimic cu cei care aleg sa creada in asa ceva dar dupa parerea mea nu este un mod bun de a trai dupa aceste rincipii. Personal cred ca fiecare ar trebui sa ia cate ceva din fiecare filosofie si sa isi creeze una proprie, care i se potriveste

| Dantone a răspuns:

Ceea ce vedem este o interpretare a mintii, practic avem un punct negru in vedere iar creierul completeaza imaginea (desenezi un punct pe hartie si prin apropiere la un moment dat dispare). Neurologii inca muncesc din greu sa descifreze creierul, iar pe de alta parte fiecare avem o voce in cap pe care o consideram a fi persoana noastra, dar cine o asculta? Altfel spus daca nu ar exista un observator am fi toti nebuni pentru ca am vorbi singuri. Constiinta, energie, Dumnezeu... cine stie. Fizica cuantica este un subiect dezbatut acum ce ar oferi niste raspunsuri ale paranormalului ce ne inconjoara.