| mentholinks a întrebat:

Cum scap de demonul fumatului?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spune-i "manie" nu demon și-ți zicem

| Wr3nch a răspuns:

O exorcizare cu apa sfintita si te rezolvi. Trecand peste glume, sunt plasturi, gume si pastile cu nicotina care te pot ajuta sa renunti mai usor. Sfat extra- nu incerca sa te opresti brusc pentru ca se va simti naspa si sanse foarte mari sa zici '' eh, doar una nu strica'' si ajungi de unde ai plecat.

| Nilsson a răspuns:

Demonii sunt entități energetice care se hrănesc cu energie, reacțiile chimice din corpul nostru care ne fac plăcere (inclusiv cele produse de substanțele din tutun) eliberează energie ce îi hrănesc pe demoni și îi fac mai puternici.
Nu întâmplător țigările merg de cele mai multe ori mână în mână cu alcoolul, cafeaua, bârfa, sexul, cu cât sunt hrăniți mai mult, cu atât demonii vor și mai mult.

De asta soluția biblică are sens, postul și rugăciunea implica renunțare la plăceri iar dracii fug când sunt chinuiți în acest mod.

Pe lângă asta, ai nevoie și de o motivație puternică pentru a renunța la un viciu. Unele femei s-au lăsat de fumat când au rămas însărcinate pentru că motivația pentru sănătatea copilului era mai puternică decât ar fi fost motivate pentru sănătatea lor.
La fel și în biserică, mulți pocăiți au renunțat la fumat pentru a fi un exemplu de conduită.

Pe tine cred că te-ar ajuta mult dacă ai găsi o fată care nu este de acord cu fumatul, ar fi o motivație mult mai puternică fiindcă nu renunți doar pentru tine, ci și pentru ea.

| aumih16 a răspuns:

Ca sa scapi de fumat e usor! dar numai sa vrei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru aumih16):

Esti fumator? Ai fumat vreodata 1 sau 2 pachete pe zi?

| NotNamed a răspuns:

Dependenta de nicotina*
Nu exista niciun demon sau vreo alta spiritualitate care sa te indemne sa săvârșești aceste lucruri. Singurele metode care pot da roade sunt cele medicale, științifice, practice sau cum vrei sa-i spui, in niciun caz spirituale.

| Irinel15123532 a răspuns:

Singur nu poti, sau daca poti e temporar, te vei apuca din nou.
Duhul Sfant trimis de Domnul Iisus Hristos, care este Dumnezeu, traieste in noi, El ne da forta si putere sa ne lasam de obiceiurile rele care ne distrug incet dar sigur, asemenea unui izvor care trece peste o stanca, nu pare nimic daunator si oamenii ar spune ca totul este in regula, dar Domnul vede diferit de privirea noastra de oameni, dar in ani si ani, acel izvor erodeaza incetul cu incetul stanca, fara zgomot si fara graba prea mare, pana va crea un sant adanc in ea, abia atunci ochii nepriceputi vor vedea rezultatele faptei, santul adanc si daunele create, dar e prea tarziu, nu se mai poate face nimic. Pacatul intotdeauna la inceput este dulce, apoi este amar si afli ca de fapt, nu era miere, era otrava, ar deja ai baut o cantitate mare si consecintele nu mai pot fi schimbate.

Nu ajunge in acel punct, cerei Lui Hristos ajutorul si ai incredere in El, El este demn de incredere.
Te rog fierbinte sa urmaresti urmatoarele 2 videoclipuri scurte.

https://www.youtube.com/watch?v=IvZqo0zmcEE&ab_channel=SiempreJesus

https://www.youtube.com/watch?v=dEYOfC6r6gQ&ab_channel=SiempreJesus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Post și rugăciune. Dumnezeu să îți dea putere! happy

| badpanda a răspuns:

Te lasi de fumat si pleaca singur.

| HelpingHands a răspuns:

Il strângi de gât! laughing Dacă vrei să te lași de fumat, îți recomand să o faci treptat. Stinge țigarea după ce simți că e suficient, poți să ajungi să fumezi de 3 ori din aceeași țigare. Și așa, ușor ușor le vei lăsa!

| silentnoise9 a răspuns:

Ii dai si lui sa fumeze ce ai fumat si tu si sigur pleaca de la tine.