| Rapispac a întrebat:

Cum se cheama personajul biblic care a fost blestemat sa urce o piatra rotunda pe un munte, la nesfarsit? multumesc

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Nu exista.
Personajul nu este biblic, e din mitologia graca si se numeste Sisif, si a fost pedepsit de catre Zeus (nu de Dumnezeu).
Mitul lui Sisif a fost reluat de Alber Camus, vezi ce scrie el despre asta.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu imi amintesc sa fie asa ceva in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu pre e biblic, ci mai mult lejendar olimpic.acu di n-ar vini cheatra pisti el, ca ar termina chinul rapid.

| Delmoniko a răspuns:

E munca de Sisif happy