| Flavianadx a întrebat:

Cum se face ca unii devin bisericosi spre batranete? Ma uit la tusica mea care in urma cu cativa ani era normala, iar acum nu rateaza nicio duminica, sarbatoare, post, etc, ne saluta cu "Doamne ajuta". In rest e aceeasi persoana, se enerveaza la fel, e avara la fel, fricoasa la fel, aceleasi preocupari si obiceiuri.

Eu cred ca nu e nicio diferenta intre unu care invata sa carpeasca pantofi si unul care invata sa fie crestin la biserica. Interior sunt aceeasi oameni ca inainte, doar ca acum au preocupari noi.

Eu cred ca le promit marea cu sarea vizavi de viata postuma si ii ademenesc ca pe niste copii naivi. Ii spala bine pe creier, sa creada ca daca merg la biserica si se roaga, s-au aranjat pe viata ca defuncti. Probabil pe astia JahJah ii arunca cu sut direct in Tartar.

Sunt curioasa ce credeti voi, care credeti ca e explicatia pentru acest fenomen.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei cred ca,, ingrasa porcul in ajun" daca incep o,, viata crestina". Am folosit ghilimelele pentru ca in majoritatea cazurilor nu este ceva real (o dragoste pentru Dumnezeu), ci doar o mantie care sa acopere sentimentul de vinovatie asupra tuturor pactelor pe care le-a desavarsit persoana in cauza de-a lungul vietii. Degeaba omul posteste, se roaga sau nu rateaza nicio slujba, daca de-a lungul vietii tale a distrus alte vieti, a invrajbit, a urat, s-a folosit de persoanele pe care a pretins ca le iubeste, a tras inspre pacat alte persoane etc. Ai observat ca baba pe care o vezi in fiecare duminica la biserica, se injura si se blesteama cu celelalte babe pentru un loc in autobuz? Asta ar fi un exemplu perfect pentru ceea ce am scris mai sus.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"...pactelor pe care le-a desavarsit persoana in cauza"
Cum poate fi un păcat desăvârşit?

12 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu mereu ma vad un mosneag pervers si senil care scuipa organe gentiale ca si acum.Hahaha,ideea e ca daca toata viata ta esti traznit, asa mori.Eu nu ma vad altfel, am una bucata de mosneag bunicut de 87 de ani care scuipa organe genitale des, imi e simpatic.Si clar nu prea aude, deci e jale cu mosul meu.Bisericos? Bunica mea e cu biserica, mosu meu? cand aude de biserica o cam da de gard laughing e funny.Ideea e ca daca ai anturaju plin cu babaciuni de bisericute, e clar. Bunicu meu e un model de bunic, cred ca toti si-ar dori un bunic pervers senillaughing si nebunatic.

| Flavianadx explică (pentru Liviu):

Sa-ti traiasca bunelu cel pervers happy

| Liviu a răspuns (pentru Flavianadx):

Huh, la toata lumea. Oricum la nimeni nu ii place o persoana bisericoasa, sau una care scuipa organe genitale la fiecarevorba. Cert e ca trebuie sa gasim un echilibru.Per total, eu nu sunt o persoana rea, dar cand conduc, cam am prostu obicei sa vorbesc porcos.Deci. laughing vorba fostei mele iubite, "Nu te mai faci bine copilas " laughing deci clar numai ma fac.

| Ineys a răspuns:

Cum a zis si NamelessUser, nu te mai primeste tanti Ioana, Marga, Geta si Violeta la taifasul de seara in fata portii daca nu te duci cu ele la biserica. rolling on the floor

Si multi incep sa se teama de moarte si sa se gandeasca mai des la ce e dincolo. Iti dai seama ca la 60 de ani faci tot ce poti sa iti asiguri un loc in "rai" daca exista, decat sa mergi pe ideile tale din tinerete. E un pic fatarnica treaba, dar asta e, vorba aia n-ai nimic de pierdut. Poate chiar merge, chiar ajungi in rai daca o dai 5-10 ani pe credinta.

| Flavianadx explică (pentru Ineys):

Da, ce au de pierdut... Pana la urma bisericeala asta e o mica investitie de cateva ore pe saptamana.
Cam ca loto 6/49. Bagi mereu si astepti, poate intr-o zi iese ceva bun.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este nevoie de un nou mod de viata, de mantuire, daca doar mergem la biserica, asta nu ne face crestini, tot in grajd suntem, doar ca dam cu parfum. Trebuie sa iesim afara din grajd si sa ne intoarcem la Dumnezeu, este greu dupa atatia ani de pacat, sa te intorci pe drumul cel bun, dar nu este imposibil. Eu nu pot sa judec credinta altuia, nu stiu daca est autentica sau nu, si nu stiu de ce este motivata, dar atata timp cat inima ne mai bate, trebuie sa ne intoarcem la Dumnezeu, pentru ca dupa moarte, nu mai exista iertare. Citeste noul testment, Hristos te iubeste.

https://www.youtube.com/watch?v=-Xd4FKp4Bj8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au vazut ca au ajuns la batranete si le e frica de moarte. Si au impresia ca vor ajunge in rai daca tin posturi si isi pierd duminicile la biserica...

E si efectul de turma. Anturajul. Asa cum o adolescenta de 14 ani incepe sa se machieze pentru ca si prietenele ei o fac, asa si o baba poate deveni bisericoasa pentru ca celelalte babe sunt bisericoase.

| Flavianadx explică (pentru anonim_4396):

Mda e si efectul de turma. Nu mai pot sa fie adolescente rebele si sunt babute rebele.

| Dana2103 a răspuns:

Dementa se manifesta si prin delir religios

| Dana2103 a răspuns:

De la frica mortii. Atunci intra la
Menopauza/andropauza si nu mai au gandurile sexuale de alta data
Asa ca se gandesc la propria moarte, nu la reproducere

| Pantagruel a răspuns:

Simte ca se apropie finalul...si nimeni nu vrea sa creada ca moare si s-a terminat. Mai toti spera ca incepe si sezonul doi.