| angelica02 a întrebat:

Cum se face rugaciunea adevarata si corecta? Citate biblice despre rugaciune stiti? vreau si eu rugaciuni de credinta

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Spune din suflet ce simți, asa ne-a zis Isus să ne rugăm. Matei 6:6-8.Rugăciunea Tatăl nostru este rugăciunea model.Matei 6:9-13.Alte rugăciuni sunt arătate în Psalmi, dar sunt din suflet, nu poezi învățate pe de rost. Psami54.

| oprescudorin11 a răspuns:

Rugaciunile sunt un fel de echilibrare a mintii si spiritului, ar zice antropologii si nu au gresit. Rugaciunea, trebuie sa o faci, in primul rand, elementul repetitiv fiind foarte important (decisiv).
O rugaciune trebuie in timp sa fie dublata de Credinta!
O rugaciune trebuie sa fie 'verificata' de timp, iar aceasta verificare a dat ca rezultate rugaciunile cu adevarat eficiente. Cele Crestine:'Tatal Nostru"(cea imparateasca), Rugaciunea Inimii (cea mai simpla dar eicienta), Inger Ingerasul meu! si multe altele!
rugaciunea o poti face tu sau se pot si altii ruga pentru tine (si mai eficient dovedita), in sensul ca societatea, s-a dovedit antropologic( C. G. Jung, Claude Levy Strauss), are o enorm de mare influenta asupra individului.
Contrar unor pareri, eu cred ca in prima faza, rugaciunea poate fi spusa si fara a o intelege(am de partea mea antropologii), dar prin repetitie o vei intelege! Cati crezi ca inteleg 'Tatal Nostru"?
Nici macar 90% din preoti!
Dar sfintii parinti stiu sau stiau!
Credinta este sporita prin schimbarea tonusului fiintei in urma spunerii, fie si in gand a unei rugaciuni.
Ti-as da exemple antropologice, dar spatiul nu permite!
Alti colegi(in speta Alvlad ), ti- a raspuns si la citate biblice!
Si nu uita, antropologii sunt posteriori Bibliei!

Antropologii nu au facut decat sa demonstreze, ca in orice alta religie, rugaciunile sunt temelia subzistentei normale si cu sanse de fericire.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu fata catre rasarit te rogi asa:
Creator al universului da-mi puterea sa descopar miile de minciuni din Biblie si din doctrina bisericii, si ajuta-ma sa nu ma leg de barbati insurati.

| 6684464 a răspuns:

Rugaciunea data de Isus Hristos.
"Tatal nostru" adica...

| 熊Panda熊 a răspuns:

Cu inima curata, in primul rand, nu ca un ritual in care bolborosesti niste cuvinte din cartea de rugaciuni.
Ideal ar fi sa te rogi si cu cuvintele tale, dar daca vrei te poti uita si peste 2-3 rugaciuni formate de Biserica, "Imparate Ceresc", "Cuvine-se cu adevarat", etc. Depinde de masura fiecaruia. Rugaciunea nu se masoara in timp, cat se masoara in calitate si in profunzime. Asta e mai important.
Dar poti sa-ti faci un timp de rugaciune, pr. Arsenie zice ca macar, daca poti 10-15 min dimineata, cam tot atata seara, la masa, si cand vrei in timpul zilei. Si cand poti sa mergi in duminici si sarbatori la Sf. Liturghie. Dar, repet, sa fie rugaciuni calitative, nu bolboroseli.
Rugaciunea e ceva foarte complex, esential in legatura dintre om si Dumnezeu.

| 熊Panda熊 a răspuns:

2 Corinteni 1:11 „... Ajutându-ne şi voi cu rugăciunea pentru noi, aşa încât darul acesta făcut nouă, prin rugăciunea multora, să ne fie prilej de mulţumire adusă de către mulţi, pentru noi."

Luca 11:9„De aceea şi Eu vă spun: „Cereţi şi vi se va da: căutaţi, şi veţi găsi; bateţi şi vi se va deschide. Fiindcă oricine cere, capătă; cine caută, găseşte; şi celui ce bate, i se deschide."

Efeseni 6:18 "Faceti in toata vremea prin Duhul tot felul de rugaciuni si cereri. Vegheati la aceasta cu toata staruinta si cu rugaciune pentru toti sfintii."
Luca 1:13 :„Nu te teme, Zahario; fiindcă rugăciunea ta a fost ascultată."