| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiti cumva niste rugaciuni care sa nu spuna cat suntem de pacatosi si ca o sa mergem in iad si sa ne fie frica de Dumnezeu si chestii, vreau o rugaciunea pura si vesela!

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Vorbeste cu Dumnezeu asa cum vorbesti cu parintele tau. Nu ai nevoie de rugaciuni standard; spune-I lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet. Fa asa si Dumnezeu Insusi te va invata sa te rogi.

| milan9 a răspuns:

Nu exista nici o rugaciune care sa-ti vorbeasca despre iad. Ia o carte de rugaciuni si vei descoperi acolo foarte multe rugaciuni frumoase...
Cand nu ai la dispozitie o astfel de carte foloseste-ti propriile tale cuvinte. happy

| 熊Panda熊 a răspuns:

Acatistul "Slava lui Dumnezeu pentru toate ". Si preferatul meu e "Acatistul Nasterii Domnului ". Si sunt foarte multe.
Dar pocainta nu inseamna doar frica de iad, ca diavolul te fierbe in smoala daca esti rau, Sf. Ioan Scararul spune ca nu acesta este iadul, iadul e o stare spirituala de despartire voita a omului de Creatorul, iar Dumnezeu nu vrea ca omul sa sufere in iad, dar omul patimas nu poate accepta iubirea divina, dar nu ma lungesc, este si frica de iad buna, dar nu in exces, dar in primul rand pocainta este o parere de rau ca l-ai dezamagit pe Dumnezeu, ca si cum ti-ai dezamagi parintii. Trebuie si sa lasi acele fapte pacatoase.
Dar sa fim seriosi : de aceea ne-a lasat Hristos pocainta, ca sa fim impacati cu Tatal, si Tatal primeste la El pe cine-L cauta cu adevarat!
Si da, sunt multe rugaciuni care nu sunt de pocainta, ca cele de mai sus. Doamne ajuta!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru 熊Panda熊):

In Vechiul Testament cuvantul Kavod a fost tradus eronat cu Slava deoarece era mai ciudat sa ii spuna nava.
Si a venit Dumnezeu cu slava lui pe nori, slava scotea flacari, facea zgomot etc.
Slava lui Dumnezeu era buna sa il plimbe pe Jehova nicidecum sa te rogi la ea.
Jehova nu a fost creatorul si nu a avut nimic de dumnezeiesc in afara de ceva tehnologie avansata pentru acele vremuri.
Cand Fiul sta de-a dreapta Tatalui si vin cu Slava lui Dumnezeu, cine conduce slava?

Exodul 16:10 "Şi, pe când vorbea Aaron întregii adunări a lui Israel, s-au uitat înspre pustie, şi iată că slava Domnului s-a arătat în nor. "

Exodul 24:16 "Slava Domnului s-a aşezat pe muntele Sinai şi norul l-a acoperit timp de şase zile. În ziua a şaptea, Domnul a chemat pe Moise din mijlocul norului. " (YHWH si-a parcat slava in varful muntelui)
Ca sa nu-i fure capacelele de la roti trebuia sa o parcheze cat mai departe si eventual sa o acopere cu un nor cu ceva.

Exodul 33:22 "Şi când va trece slava Mea, te voi pune în crăpătura stâncii şi te voi acoperi cu mâna Mea până voi trece. " (ca sa nu-l parleasca slava)

Deuteronomul 5:24 "şi aţi zis: ‘Iată că Domnul, Dumnezeul nostru, ne-a arătat slava şi mărimea Lui şi noi I-am auzit glasul din mijlocul focului; astăzi, am văzut că Dumnezeu a vorbit unor oameni, şi totuşi au rămas vii.

Judecatorii 4:9 "Ea a răspuns: „Voi merge cu tine, dar nu vei avea slavă în calea pe care mergi, căci Domnul va da pe Sisera în mâinile unei femei." Şi Debora s-a sculat şi s-a dus cu Barac la Chedeş. " (Tocmai o dusese sa-i schimbe uleiul si filtrele)

etc

Întrebări recente