| Andreea_Denisa_1993_d8EN a întrebat:

Cum se numesc oamenii care sunt super credinciosi, care il idolatrizeaza pe Dumnezeu si duc cristinismul la un alt nivel

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Fundamentalisti.

| ania a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi idolatrizat, Lui i se cuvine primul loc în afecțiunea naosră, a idolatriza însemnă tocmai a pune altceva, pe altcineva în locul care i se cuvine lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Fanatici crestini, nici apostoli lui iisus nu erau asa fanatici

suntserios
| suntserios a răspuns:

HABÓTNIC, -Ă, habotnici, -ce, adj., s. m. și f. (Persoană) care respectă cu scrupulozitate prescripțiile religiei;

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Poti sa-mi explici la ce te referi prin "super-credinciosi"? Crestinismul are un set de dogme proprii care il definesc. Daca definim un copac ca fiind ceva ce are crengi, radacini, frunze si seva atunci ar mai fi copac daca nu ar mai avea niciuna din aceste caracteristici? Sau ar fi "prea copac" daca le-ar avea pe toate? Daca ar avea si crengi si radacina si frunze si seva l-ai numi un "copac fundamentalist" sau doar un simplu copac? Dupa aceeasi logica un crestin care alege sa urmeze toate dogmele definitorii a crestinsmului nu e doar un simplu crestin si nimic mai mult?

| doctorandus a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu exista "toate dogmele definitorii ale crestinismului", exista peste 40000 de denominatii/secte crestine, care practic nu se inteleg intre ele asupra a ce ar fi "crestinism adevarat".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru doctorandus):

In primul rand nici macar nu te-ai adresat subiectului, ci ai comentat pe langa el. In al doilea rand daca tu ai impresia ca viziuni postmoderniste a crestinismului inventate in secolele recente sunt de luat in seama atunci nu stii despre ce vorbesti. Si chiar daca vrei sa le iei in seama o ideologie pur crestina tot poti sa observi din toate denominatiunile astea

| xerxes1 a răspuns:

Psihopati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habotnic e cuvântul.

Răspuns utilizator avertizat