| Inferno a întrebat:

De ce permite Dumnezeu ca oamenii buni si credinciosi sa pateasca lucruri rele si cumplite? Cu ce scop face ii chinuie pe oamenii buni?

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

O justificare ar fi păcatele din existențele anterioare, dar creștinismul nu admite așa ceva.

| wales a răspuns:

Isus a spus:

`` În lume veţi avea necazuri; dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea. `` Ioan 16:33.

Şi creştinii ca şi restul lumii trăiesc pe acest pământ blestemat din cauza păcatului '' Genesa 3:17 ''. Promisiunea Domnului nu se referă că vom fi scutiţi de efectele păcatului '' boli, accidente, crime, calamitaţi etc '', ci promisiunea Domnului spune că vom ieşii biruitori. Câţiva oameni au venit într-o zi la Isus să-l întrebe, de ce peste anumite persoane se abat fel şi fel de nenorociri, iar răspunsul Domnului a fost cât se poate de răspicat; pocăinţa faţă de păcat este singura biruinţă în această lume blestemată, în rest, oamenii sunt egali, iar acolo unde se abate o nenorocire nu va ocoli pe nimeni, important e să ai sufletul la adăpost:

`` În vremea aceea au venit unii şi au istorisit lui Isus ce se întâmplase unor galileeni, al căror sânge îl amestecase Pilat cu jertfele lor. „Credeţi voi", le-a răspuns Isus, „că aceşti galileeni au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi galileeni, pentru că au păţit astfel? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel. Sau acei optsprezece inşi, peste care a căzut turnul din Siloam şi i-a omorât, credeţi că au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi oameni care locuiau în Ierusalim? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel. `` Luca 13:1-5.

Istoria râului este un fragment dintr-o naraţiune mai amplă. A ignora naraţiunea de ansamblu înseamnă a continua să invoci probleme particulare fără să accepţi generalul.

Cineva spunea odată; suferinţa produce rezistenţă, rezistenţa produce caracter şi caracterul produce speranţă.

| aliceinchains a răspuns:

Cum de ce? Ca sa le testeze credinta!
Alta varianta ar fi ca dzau nu exista si chestiile "rele si cumplite" nu prea au legatura cu cine e bun si cine nu(Si chiar, cine stabileste asta?), pur si simplu se intampla. Mie, tie, sau vecinului. Nu poate sa fie o fericire absoluta... si nici nu as vrea sa fie asa.

| Inferno explică (pentru aliceinchains):

De ce sa le testeze credinta daca este omniscient si stie ce credinta arE?

| aliceinchains a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu mai, dar asta iti serveste cam orice crestin pe care-l intrebi chestia asta. Oricum, Biblia dovedeste destul de clar ca nu e omniscient, ca se arata mirat si intreaba multe lucruri; lucruri pe care de fapt ar fi trebuit sa le stie. Eh.

| OOOLEOOO a răspuns:

''cine e cu mine sa vina dupa mine si sa-si poarte crucea''

| Purec a răspuns:

Salut! Aici o sa ti se spuna ca exista liberul arbitru si din acest motiv atat oamenilor buni cat si oamenilor rai li se intampla lucruri cumplite. De exemplu eu ca pacatos, daca vreau sa te omor pe tine si Dumnezeu te-ar salva, eu nu as mai avea liberul arbitru sa te omor si sa ma duc la dracu in iad sa ma prajeasca scaraoschi.

Ps: Sorry ca nu am mai raspuns in partea cealalta, dar am fost plecat. O sa incerc sa dau un raspuns, desii am cam pierdut sirul discutiiilor

| mentalism a răspuns:

Credinciosii si oamenii buni patesc lucruri rele deoarece Dumnezeu vrea sa le incerce credinta si cat de buni sunt ei. Sunt cazuri in care la un necaz gen moartea cuiva, persoana respectiva de stres sa intre in pacat, bautura sau sa renege toate cele sifnte.

| RAY a răspuns:

Ce raspunsuri ai primit de oscar hai treci si da premi, profil -blog

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu chinuie pe nimeni. Există În schimb un întreg lanţ al consecinţelor alegerilor noastre libere, care pot avea variate urmări!

Momentele în care omul se confruntă cu greutăţi, sunt astfel inevitable!

În acelaşi timp, aceste momente, ppierderile temporare ale unor lucruri care de cele mai multe ori ţin de exterior, punctează foarte bine parcursul formării interioare a omului
şi conştiinţa că adevăratele pierderi sunt cele interioare, care ţin de suflet, de ierarhia valorilor şi priorităţilor vieţii şi a veşniciei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai hadesule? ma faci de ras.astai hal de intrebare? du-te ma si lasa religia pe tpu.mai mare rusinea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa afli cu adevarat raspunsul la aceasta intrebare te sfatuiesc sa citesti cartea " ISUS destinul nostru" scrisa de Wilhem Busch! Cauta si vei gasi daca iti pui aceasta intrebare cu adevarat.

| BogdaneluluI a răspuns:

Ce vrei sa demonstrezi prin a pune intrebari penibile la care toate raspunsurile sunt de genul "Ca asea vrea muschii Lui.", dar ceva mai elevate?
Iti dau doua cuvinte cheie despre viziunea tuturor asupra chestiunilor ontologice: sugestia si autosugestia.
Iti dau si un indiciu: autosugestia este mai puternica decat sugestia.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.

| werewolfbruno a răspuns:

Cred ca bsti dar vrei sa ii auzi si pe altii uite: gandind dupa legea karmei este mai bine pentru el caci va avea o viata mai bine oricum este o bine cuvantare bt ca scapa de iadul pamantesc si in plus el nu moare doar corpul i se distruge!

| olgun a răspuns:

''Buni si credinciosi''. Pentru ai incerca si a le dovedi ipocrizia lor, a acelor oameni ''buni si credinciosi'', se vor regasi foarte multi.

| scumpik45 a răspuns:

Pnetru a-i intari in credinta in El, pentru a-i pune la incercare.

| CezaraCorina a răspuns:

Deci nu ma inteleg prea bine cu Dumnezeu, dar voi incerca sa iti raspund. Oamenii buni sunt incercati de soarta pentru ca pentru acei oameni rai s-a spulberat de mult sansele de a fii o persoana salvata. Nu ii chinuie! Ii incearva! Ia-o ca pe un omagiu, fii recunoscator pentru tot ceea ce se intampla ca toate sunt cu un scop. Te rog sa nu ma crezi ipocrita! Nu cred in Dumnezeu, sunt atee convinsa dar am incercat sa ma adaptez intrebarii tale!