| Aollioo a întrebat:

Cum se reproduc pestii?!

Răspuns Câştigător
| Lifegreen a răspuns:

Prin oua (icre). Sper ca ti-am fost de ajutor.winking

9 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Icre atat.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu crezi că ai greșit categoria?
Dar nu contează, poftim răspunsul Reproducerea ( înmulțirea, boiștea, bătaia ) peștilor este asigurată de activitatea organelor genitale. Ajunsi la maturitate, femelele depun icre (ovulele ) pe care bărbătușu le stropește cu laptii săi, astfel fecundate, icrele devin ouă ce trec apoi printr-un sir întreg de transformări, devenind, în cele din urmă, noi pesti.În general, pestii se înmultesc o dată pe an, dar epoca lor de reproducere nu are loc în acelasi timp pentru toate speciile Păstrăvii si lipanii fac niste gropite pe fundul apelor, în care depun icrele, apoi le astupă cu petris, spre a nu fi distruse de alti pesti. Alte specii ( ciprinidele, stiuca, şalăul etc ) depun icrele pe plante acvatice, de care stau străns alipite. Durata clociri variază de la o specie la alta. Chiar la aceeiasi specie ea diferă după regiune, după ani, fiind în functie de temperatura apei. De exemplu, la crap este de 5-6 zile la o temperatură de 20°C, si de 8-10 zile, la 18°C-19°C. La păstrăv, variatiile sunt si mai mari : la 10°C clocirea durează 41 zile, iar la 4°C, 82 zile
De multe ori, în timpul reproducerii, se produc încrucisări între diferite specii; de pildă, icrele unei femele de ghibort pot fi fecundate cu lapti de babuscă. Asemenea corciri sunt între vădufită si avat, clean si scobar, babuscă, plătică, batca etc. Nou-născutii hibrizi sunt, de obicei, sterili, dar au o crestere mai rapidă decăt a părintilor, sunt mai grasi, mai cărnosi si mai buni la gust.

| AlexeHellsing a răspuns:

Scuză-mi greșelile gramaticale.
Sper că te-am ajutat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu ai ajutat-o ca n-ai raspunsul castigator!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Crezi că o ajut dacă primesc eu răspunsul câștigător?
Ea își are propria politică de a alege răspunsul câștigător, eu doar am scris răspunsul care să aibă cât mai multe detalii pentru a o ajuta.
Nu aștept nimic în schimbul ajutorului dat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Bravo! Eu cred ca-l alege pe cel care-o maguleste.

Răspuns utilizator avertizat