| anonim_4396 a întrebat:

Cum stii daca e pentru tine viata monahală sau nu? Cum alegi? Trebuie sa ai niste semne, o anumita chemare sau ce anume? (crestin ortodox). Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cred ca inainte ar trebui să fii bine informat cu privire la acest lucru, dar și legat de ce spune Biblia în această privință.

| DeyCj a răspuns:

Documentându-te despre ce este monarhia, şi de ce tipuri este.

| SG1995 a răspuns:

Daca simti ca nu vrei sa faci sex sau sa te casatoresti calugaria e pentru tine.

| mentholinks a răspuns:

Doar daca nu reusesti sa te adaptezi in aceasta lume te duci la manastire dar sa nu crezi ca asa ceva ii place lui Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Si eu m-am intrebat asa ca tine acum.
Concluzi este ( a mea, desigur) ca nu e aproape nici o diferenta in a fi Crestin Mirean sau Calugar Ortodox, asupra moralitatii.
Exista disciplina si in manastire ca si in viata 'civila', iL poti iubi pe Dumnezeu si semenii si de aici si de acolo.
Din manastire ar fi mai usor sa-L iubesti pe Dumnezeu, caci iti uiti familia ta, uiti de avere, de tentatiile si biologice, (dar este o nevointa, caci nu le vei uita asa usor), in viata familiala trebuie sa uiti deseori de Dumnezeu, caci familia este pestrita, iarasi atragatoare spre patimi.
Poti pacatui deopotriva si la fel de grav asa sau asa!
Important este sa decizi, care ti-ar fi Calea cea mai potrivita!

| Mclaren12 a răspuns:

Daca-i vorba de crestinism, viata monahala n-ar trebui sa fie pentru nimeni. Chiar vrei sa ajungi sclavul unei manastiri si sa renunti la chestii care te definesc ca om?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Iată ce ne învață Biblia (citeste Proverbele 18:1),,! Cel ce se separă urmareste plăcerea sa egoistă." Isus Cristos, a trăit in mijlocul mulțimilor practicand inchinare adevarata. Este important sa studiezi Biblia, sa meditezi, la invatatura pe care ne-o transmite Dumnezeu citeste te rog in Ioan 17:3; Isaia48:17-19; De asemenea, poti sa te informeze, ce se practica in viata monahala, ce inchinare se practica, (citeste Isaia 42:8).

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Cu multa rugaciune, dorinta si sa spui duhovnicului daca te macina astfel de ganduri.

| gratargratar a răspuns:

Trebuie sa fi erou. Cam asta ar fi.
In monahism nu te duci pentru ca nu te poti adapta in societatea asta (sau pentru dezamagiri in dragoste), pentru ca o esuezi lamentabil. In monahism te duci pentru ca, pur si simplu, iti doresti sa fi mai aproapte de Dumnezeu. Mai aproape decat iti ingaduie viata crestina in societate.

Au existat si semne pentru anumiti oameni, dar aceasta e exceptia. Trebuie sa-l iubesti pe Dumnezeu mai mult decat pe tata, pe mama, pe frati, pe prieteni etc. Asta e singura conditie.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Trebuie sa-l iubeşti pe Hristos.
Trebuie să ai smerenie şi răbdare.
Trebuie să simți o chemare, adică să ai o stare de pace, linişte şi de bucurie atunci când eşti într-o mănăstire.
Nu uita că este o cale grea, vei avea multe încercări, multe ispite pe care va trebui să le stăpâneşti.
Iar cel mai important este să-ți asculți inima.