| anonim_4396 a întrebat:

Ce cunostinte aveti despre viata monahala? Cum decurge o zi la manastire? La ce varsta poti simti acea,, chemare" spre calugarie?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Te invit la manastirea Suzana. Eu ma duc acolo vara si e una la care iti poti da seama usor ce inseamna viata de manastire pentru ca maicile te lasa sa te implici in activitatile lor. Vezi ce inseamna priveghere, munca, odihna, etc

| gratargratar a răspuns:

Pai sunt unii care au intrat in monahism la 14 ani (par. Cleopa), altii pe la 60 (Nicolae Steindhardt). Nu exista o regula.

Depinde de ce randuieli are fiecare manastire. Unele sunt mai dure (man. Frasinei) iar altele mai blande. Dar, in general, este vorba de rugaciune si munca.
Oamenii nu isi pot explica cum pot astfel de calugari sa fie fericiti cand ar parea ca traiesc in monotonie. Dar nu este monotonie. Este crestere in Hristos de la o zi la alta.

Referitor la chemare. Chemarea catre calugarie vine ca o dragoste pentru Hristos si Evanghelie. Nu de pe urma unei dezamagiri. Nu esti dezamagit de lume ca nu ti-a iesit ceva, ci vrei sa o depasesti. Adica ce iti poate oferi lumea nu iti este indeajuns. Asa trebuie sa deosebesti "chemarea" buna de "chemarea" rea.
Oricum la inceput esti frate de manastire. Adica e o perioada de proba in care te poti razgandi.

Doamne ajuta!

| sprezero a răspuns:

Mergi acolo, stai 2-3 săptămâni.
Nu mai întreba pe internet... aici fiecare își dă cu părerea...

| GoStar a răspuns:

Gratare, bere, mititei,

Pai, la o manastire ce poti sa faci decat sa te rogi zilnic si sa ajuti la treburile de acolo.

Nu cred ca trebuie sa ai o varsta anume sa simti acea chemare.
Poti sa ai 25 de ani sa te apuci de calugarie si la fel de bine sa ai 70 de ani.