| Vernusio a întrebat:

Cum te pocaiesti?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Citeste Biblia si vsi gasi raspunsul.

| danay72 a răspuns:

E important sa studiezi atent Biblia, iar apoi sa aplici ce înveți. După, observa care religie aplica Biblia și vei vedea cum trebuie sa urmezi pașii necesari pentru a te boteza.

| RAY a răspuns:

Mergand in pustiu si traind ca iisus, asta e adevarul iisus promova ideea sa fi pustnic, nu vezi apostoli lui nu mai aveau nici un scop in viata decat viata in pustiu

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ!

| Nilsson a răspuns (pentru milan9):

Eu sunt de parere ca Biserica Ortodoxa a adoptat niste practici gresite care nu sunt in folosul credinciosilor.
In primul rand, spovedania se practica periodic in preajma marilor sarbatori si oamenii se marturisesc, apoi li se ierta pacatele, si tot asa, nu promoveaza o pocainta autentica sa spuna nu definiv pacatului, iar oamenii se complac in starea de pacat pana la urmatoarea spovedanie, cand li se sterge iar ``cazierul``.
Apoi, cu acceptarea botezului pruncilor, iarasi e la fel. Ortodocsii se impaca cu ideea ca au fost botezati o data si ca nu au nevoie sa ``se nasca din nou`` asa cum ne cere Domnul Iisus.
Biserica nu inseamna o institutie, Iisus Hristos nu a creat niciuna, Biserica ii cuprinde pe toti credinciosii care traiesc cu adevarat o viata de credinta si respecta voia Sa, dupa nivelul lor de cunostinte, indiferent ca sunt ortodocsi, catolici, adventisti sau orice alt cult.

| milan9 a răspuns:

Pentru @danay...
Arunci iarasi o petarda expirata referindu-te la "care religie aplica Biblia". Spre exemplu daca intre "martorii lui Iehova" s-au descoperit numai in Australia aproximativ o mie de cazuri de podofilie, as putea eu acuza doctrina iehovista ca sustine pedofilia? Pot fi acuzati iehovistii pentru multe aberatii dar nu si pentru asta...

Ce vreau sa zic? Credinta dreapta nu tine de procentul de pacatosi. Fiul lui Dumnezeu Insusi Isi compara Biserica cu un spital in care "cei bolnavi au nevoie de doctor" nu cei sanatosi...

Trebuie făcută corect diferenţa între ÎNVĂŢĂTURILE LUI DUMNEZEU (ce stauează Biserica) şi LIBERTATEA OMULUI (care din pacate călca în picioare acele învăţături sad )!

Nu este vinovat codul penal daca omul il incalca.
Nu este vinovat Dumnezeu dacă greşeşte libertatea omului.
Nu este vinovată învăţătura dacă greşeşte libertatea omului!
Nu este vinovată Biserica dacă greşeşte libertatea omului...

| Holiday a răspuns:

In primul rand trebuie sa donezi tot ce ai bisericii. Dar tot! Bani, casa, masina, terenuri...tot! Altfel, oricat de mult ai pupa in dos spiridusul nu esti un pocait in adevaratul sens al cuvantului.
Dupa ce faci astea biserica iti va fi recunoscatoare si vei fi promovat ca un exemplu (de prostie, as zice eu) pentru toti adeptii societatii religioase respective.
Bineinteles ca nu vei castiga vreun loc in rai sau mai stiu eu unde, dar macar vei fi vedeta in randul organizatiei care te-a facut sa crezi astfel de tampenii.

| gabicoo a răspuns:

Totul trebuie sa vina din interiorul tau.
Daca mergi la Biserica sau la Adunare nu inseamna ca esti pocait.
Mantuirea e personala nu colectiva.

| oprescudorin11 a răspuns:

Desi sunt Ortodox, am descoperit Pocainta ascultand Missa pentru orga a lui BACH, care era lutheran.Nu inseamna ca m-as fi convertit, doar ca mi-a transmis intr-un limbaj pe care il inteleg mai usor aceasta TAINA, intru intelegere, caci a sti este un pas spre INTELEGERE>
La sfarsitul Missei pentru orga sunt exprimati cei 3 pasi spre Mantuire:primul este Spovedania, apoi urmeaza Pocainta, in final Impartasania.
Doar in CONTEXT pot fi intelese!
Caci in dictionar vei afla ca sa stii! Si toata lumea stie ce inseamna Pocainta:regretul in fata greselilor si incercarea de a nu le mai repeta. Fara Spovedanie nu poate exista Pocainta, ca nu-si are sensul.La fel ca si Impartasania, nu poate precede Pocainta. Cum sa te impartasesti cu Sangele si Trupul Domnului daca nu te-ai pocait? Acestea insemnand perfectiunea intru Credinta noastra in Domnul Iisus Christos, in final, in Sfanta Trinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai prin credinta in Isus Hristos putem fi mantuiti, ''Doamne isuse hristoase, am pacatuit impotriva ta, imi recunosc starea de pacat, imi predau viata tie, si te accept ca mantuitor personal, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu si ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, amin'' in secunda in care ai spus aceste cuvinte DUHUL SFANT vine sa locuiasca in tine, Numele tau este scris in cartea vietii, Iisus hristos te va calauzi in viata, moartea este infranta si tu esti pe vecie un copil al lui dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosit de multe ori în sens peiorativ, termenul de „pocăit" este greşit atribuit „sectanţilor", aşa cum sunt numiţi creştinii din confesiunile protestante. În realitate, pocăinţa este o stare pe care ar trebu să o experimenteze orice creştin. Pocăinţa este vestită pentru prima dată în Sfânta Scriptură de Ioan Botezătorul, care boteza în pustie, propovăduind botezul pocăinţei pentru iertarea păcatelor. Mântuitorul Iisus Hristos, iar mai apoi sfinţii apostoli i-au chemat pe oameni la pocăinţă.
Termenul de „pocăinţă" vine din grecescul „metanoia" şi înseamnă schimbarea modului de gândire, înnoirea minţii. Pocăinţa este una din cele şapte taine ale Bisericii Ortodoxe şi se referă în primul rând la recunoaşterea păcatelor săvârşite, părerea de rău pentru acestea şi hotărârea de a nu le mai săvârşi. Practic acest lucru se realizează în Biserică prin taina spovedaniei, când omul merge la biserică pentru a-şi mărturisi păcatele şi pentru a încerca să îşi îndrepte viaţa în adevăratul sens al cuvântului. Ar trebui ca după acest moment al pocăinţei, omul să îşi schimbe viaţa, să devină un om mai apropiat de Dumnezeu, mai împăcat cu sine, cu ceilalţi şi mai înclinat spre a săvârşi binele.
POCĂÍ, pocăiesc, vb. IV. Refl. 1. (În practicile creștine) A-și mărturisi păcatele săvârșite, a se căi și a căuta să obțină iertare prin post și rugăciuni. A manifesta părere de rău, a avea remușcări, a se căi pentru o faptă, o greșeală etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A te pocăi inseamna a te căi, a-ti marturisi păcatele.
Uite un exemplu:

Sunt un păcătos, Părinte!

La părintele Vintilă
Vine-Arvinte, cam sfios
Şi îi spune: -Fie-ţi milă
De un suflet păcătos

Chiar în Săptămâna Mare
Când tot omul e smerit
Şi posteşte cu ardoare
Uite, am păcătuit!

- Ai furat? întrabă popa
- Nu Prea Sfinte! Fără vrere
M-am dat diavolului, hopa
C-o grădină de muiere!

- Vai de mine, vai de mine...
Greu păcat ai săvârşit...
Însă dacă-mi spui cu cine,
Poate fi-vei mântuit.

- Nu pot! a răspuns Arvinte,
Să-mi fac chinul şi mai greu,
Nu pot să divulg, Părinte,
Că mă bate Dumnezeu!

... Era-naltă şi frumoasă,
Părul blond şi ochii de jar,
Gura dulce, voluptoasă,
Dinţii de mărgăritar...

-Nu cumva ai fost cu Tanţi
Din Smârdan, de peste drum?
-Nu pot s-o divulg, că Domnul
Mă trăzneşte chiar acum!

Şi-avea flori la cingătoare
Trup de crin îmbobocit,
Mijlocul de fată mare,
Numai bună de iubit...

- Poate-ai fost cu Miţa Creaţa,
Cea uşoară ca un fulg
Din Buzeşti? - Cere-mi şi viaţa
Însă nu pot s-o divulg!

Durdulie, -mbujorată,
Numai cântec, numai joc,
Când te-a strâns în braţe-o dată,
Ai simţit în vine foc!

- Măi Arvinte-ai fost cu Leana
Care şade pe Neptun?
- Sfinte, geaba-mi zgândări rana,
Fiindcă tot nu pot să spun...

O cocoană tăinuită,
Fruct în dragoste scăldat,
Toată plină de ispite,
Toată plină de păcat...

- Bine, du-te, meditează
Şi vii mâine mai dispus,
Domnul să te aibă-n pază!
- Sărut dreapta! Şi s-a dus.

Ajungând în colţ, ca vântul
S-a-ntâlnit cu Calistrat,
Care l-a-ntrebat: -Prea Sfântul
De păcat te-a dezlegat?

- Încă nu! răspunse-Arvinte
Foarte vesel şi vioi,
Dar aflai de la Părinte
Încă trei adrese noi!

poezie satirică de Ion Pribeagu din Impertinenţe (1973

| Teffan a răspuns:

Iti pare rau de niste chestii complet normale.
Prin urmare, te-ai fraierit singur.

| Aslam a răspuns:

Iti bagi in c*r crucea lui iisus. laughing

| Derkes a răspuns:

Trebuie sa mergi la biserica cat mai des, sa te spovedesti iar apoi sa te impartasesti.

| Defalucy a răspuns:

Un om se pocăiește mergând la biserica și spovedindu-se, apoi indreptanu-se.