| TrăieşteClipa a întrebat:

Cum va explicati :
1.Horus se naste din virgina pe 25 decembrie?
2.Mama lui se numea ISIS-MERI,a fost anuntata de ingerul Thot,nasterea a fost anuntata de steaua orientului, la nastere au asistat 3 intelepti care au adus cadouri.
3.La 12 ani explica la altii in templul PTAH apoi dispare pentru18 ani.
4.Este botezat in fluviul Eridanus de catre Anup la varsta de 30 de ani
5.Se lupta 40 de zile in desert cu demonul SET
6.Are 12 discipoli
7.Se schimba la fata pe un munte,face minuni,merge pe apa,vindeca boli, face exorcizari
8.Il invie pe EL-OSIRIS
9.In simbologia lui Horus apar pestele. mielul si leul
10.Moare pe cruce, invie dupa 3 zile
11.Este numit fiul lui Dumnezeu, lumina lumii etc.

De mentionat ca Horus a facut toate acestea cu 3500 de ani inaintea lui Iisus.

14 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

"De mentionat ca Horus a facut toate acestea cu 3500 de ani inaintea lui Iisus.

De mentionat ca "asemanarile" mai sus mentionate au fost scrise la vreo 2000 de ani dupa Hristos. Si aici e si explicatia.

| TrăieşteClipa explică (pentru Dandanache):

Mithra este mai recent, ce parere aveti?

| Dandanache a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Inainte de Hristos, nu putem vorbi despre o literatura mithraica. Avem doar inscriptii omagiale, lipsite de caracter monografic. Primele scrieri despre Mithra apar dupa Hristos, in Imperiul Roman, incepand cu Statius si Plutarh.

| milan9 a răspuns:

Legenda lui Horus a aparut la mult timp dupa relatarea istorica a vietii Mantuitorului Hristos din Noul Testament...

| TrăieşteClipa explică (pentru milan9):

Sursa despre Horus nu este prea credibila.M-am documentat mai bine.
Multumesc pe aceasta cale lui Dandanache.
Ramane in picioare Mithra.

| Felys a răspuns:

Iti dai seama cate povesti s-au mai inventat in atatea mii de ani, unele mai nastrusnice ca altele

| TrăieşteClipa explică:

Adonis,Mithra,Krisna,Zoroastro,Buddha,Hercule,Prometeu,Dionis,Attis s-au nascut si ei tot din virgine pe 25 decembrie, dar Horus pare sa fie originalul pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar Horus? :))
Crestinii spun ca : ''A fost o încercare a diavolului de a înşela credinţa creştinilor''
http://www.historia.ro/......ogia-p-g-n

| BogdantheDreamer a răspuns:

Acum nu dispun de timpul necesar, dar daca te rog imi poti pune la dispozitie sursa si veridicitatea acestor informatii?

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Voi abia acum realizati ca toate religiile au aceleasi povesti doar ca difera numele personajelor si vreo 2-3 virgule?

| Dandanache a răspuns (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Hai nu exagera, ca se supără Mircea Eliade.

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns (pentru Dandanache):

Sa se supere ca o sa-i treaca. Si nu exagerez, asa este, cititi si celelalte carti sfinte si veti gasi similaritati, este de asteptat din moment de majoritatea au fost transmise pe cale orala.

| Dandanache a răspuns (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Exista motive comune, dar nu pastisari aproape totale.

| 53910950302938 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=PobDpVqny3I Ai aici mai multe informatii si personaje asemanatoare.