| FuckTWorld a întrebat:

Horus=Isus, din toate punctele de vedere, Iisus a fost copiat dupa Horus.Horus. El este Dumnezeul Soare al Egiptului din jurul anului 3000 inainte de Iisus. povestea lui Horus suna cam asa: Horus s-a nascut pe 25 Decembrie, din fecioara Isis Maria. Nasterea lui a coincis cu rasarirea unei stele in est care a fost urmarita de trei regi, in dorinta lor de a gasi si preamari pe mantuitorul nou-nascut.
La varsta de 12 ani, era un copil-invatator prodigios. La varsta de 30 de ani, a fost botezat de catre Anap dupa care si-a inceput lucrarea. Horus avea 12 discipoli cu care calatorea peste tot, infaptuind miracole ca vindecarea celor bolnavi sau mersul pe apa.
Horus era cunoscut sub multe nume sugestive ca "Adevarul", "Lumina", "Fiul Ales al lui Dumnezeu", "Bunul Pastor", "Mielul Domnului" si multe altele. Dupa ce a fost tradat de Typhon, Horus a fost crucificat, ingropat timp de trei zile si apoi a revenit la viata. Se pare ca aceste insusiri ale lui Horus, originale lui sau nu, s-au raspandit in multe alte culturi ale lumii care si-au creat Dumnezei dupa aceeasi structura mitologica de baza.Isus Christos a fost nascut de fecioara Maria in ziua de 25 Decembrie la Bethlehem. Nasterea lui a fost anuntata de aparitia unei stele la rasarit pe care trei regi au reusit s-o urmareasca, gasindu-l astfel pe noul mantuitor. La 12 ani era copilul invatator iar la 30 de ani, a fost botezat de Ioan Botezatorul. Si astfel a inceput lucrarea lui.

Iisus avea 12 discipoli cu care batea drumurile, savarsind miracole, adica vindecand pe cei bolnavi, mergand pe apa, aducand mortii la viata. Mai era cunoscut si ca "Regele Regilor", "Fiul Domnului","Lumina lumii", "Inceputul si Sfarsitul", "Mielul Domnului" si sub multe alte nume. Dupa ce a fost tradat de discipolul sau, Iuda, si vandut de acesta pentru 30 de monezi din argint, a fost crucificat, asezat intr-un mormant si dupa trei zile a inviat si s-a ridicat la ceruri.Asta spune tot mai va dau exemple de 5 religii copiate dupa mitul lui Horus.Ce spuneti, de asta? Isus=copia fidela a lui Horus? Asta nu va da de gandit? Sa-mi explice credinciosii asta, daca se poate? Numai bine!

16 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Zeitgeist nu este o sursa de informatii prea corecte. Nu ca as crede ca exista ceva dumnezeu dar multe dintre informatiile respective is putin adaptate. Cam ca si faimoasa biblie care a fost editata si reeditata de crestini de nenumarate ori (si totusi ei pretind ca e o "carte sfanta si antica") si acum nu prea mai seamana cu varianta "originala" scrisa de cei care credeau ca pamantul este plat.

| milan9 a răspuns:

Şi chiar dacă ar fi adevărat ceva, tot la fel, profeţiile biblice mesianice au fost precedente vieţii Mântuitorului, şi, au prezentat în detaliu aspecte ale vieţii Lui, cu sute de ani sau cu peste o mie de ani înainte de Întrupare...
Dintre cele două persoane pe care le compare, despre una ştim invariabil şi neîndoielnic faptul că a existat în realitate şi a trăit în mod real toate aspectele prezentate. Despre cealaltă persoană (Horus) nu ştim absolute nimic, doar ipoteze care nici măcar nu sunt confirmate. Nu este mai plauzibil oare ca ceea ce îi este atribuit lui Horus să fie de fapt copiat după modelul Mântuitorului Hristos?

Cât despre Horus, nu există pretenţii nici din partea egiptenilor cum că ar fi existat în realitate!

Poate aceasta a fost maniera lui Dumnezeu de a "profeţi" şi inspira şi popoarelor păgâne (nu numai poporului evreu) adevărul Întrupării Sale care urma să se petreacă în istorie... cu umportanţă pentru toate popoarele la urma urmei?

| FuckTWorld explică (pentru milan9):

Nu este mai plauzibil oare ca ceea ce îi este atribuit lui Horus să fie de fapt copiat după modelul Mântuitorului Hristos? -Nu se poate pentru ca mitul lui Horus ii aparut cu 3000 de ani inainte de mitul lui Isushappy, deci Isus este copia. Dintre cele două. persoane pe care le compari, despre una ştim invariabil şi neîndoielnic faptul că a existat în realitate şi a trăit în mod real toate aspectele prezentate-vreau sa aud eu ce dovezi ai tu ca Isus a trait?laughing. Toate religile is create dupa mitul lui Horus, pe langa Isus surpiza mai exista si Krishna(India) cu acleasi mit, identic copiat, MITHRA (Persia) la fel etc.Asta nu iti da de gandit macar putin?

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

" Nu este mai plauzibil oare ca ceea ce îi este atribuit lui Horus să fie de fapt copiat după modelul Mântuitorului Hristos? "
Eu din cate stiu timpul are o singura directie si merge spre viitor. Daca la tine timpul curge invers atunci nu faci parte din Universul acesta.
Cum sa fie copiat horus dupa Iisus, daca Iisus nici nu exista pe vremea cand miturile despre Horus se nasteau?

| milan9 a răspuns (pentru FuckTWorld):

"Nu este mai plauzibil oare ca ceea ce îi este atribuit lui Horus să fie de fapt copiat după modelul Mântuitorului Hristos?"

Lui Horus, oricât de vechi ar fi referinţele sale istorice, îi sunt doar "atribuite" acele "evenimente" asemănătoare. Nu înseamnă că aşa-zisele "dovezi" sunt şi reale, având într-adevăr 3000 de ani...

| milan9 a răspuns (pentru FuckTWorld):

Istoria prezintă foarte multe mărturii despre existenţa Mântuitorului Hristos şi a creştinismului... Pe lângă dovezile arheologice, care sunt foarte generoase, şi în afara celor care aparţin Sfinţilor Părinţi ai Bisericii (din primele secole creştine), există şi mărturii ale mai multor autori necreştini(!) precum Tacitus şi Flavius Josephus etc., potrivit cărora, răstignirea lui Iisus a avut loc în vremea lui Tiberius Iulius Caesar Augustus (14 – 37 d.Hr.):

,, Numele li se trage de la Hristos, Care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus (Anale, 15, 44, 3 – trad. Guţu, Humanitas, 1995, 430)"

| milan9 a răspuns (pentru FuckTWorld):

Flavius Josephus:,, În vremea aceea a trăit Iisus, un om înţelept, dacă poate fi numit aievea om. El a fost autorul unor uluitoare minuni şi învăţătorul oamenilor care erau bucuroşi să afle adevărul. A atras de partea lui o mulţime de iudei, dar şi o mulţime de păgâni. Acesta a fost Hristos. Chiar dacă Pilatus, datorită acuzaţiilor aduse de fruntaşii poporului nostru, L-a ţintuit pe cruce, n-au încetat să-L iubească cei ce L-au îndrăgit de la început. Căci li S-a arătat a treia zi iarăşi viu, aşa cum au prezis profeţii trimişi de Dumnezeu, înfăptuind şi o mie de alte miracole. De atunci şi până azi dăinuie poporul creştinilor, care îşi trage numele de la Dânsul. (Antichităţi iudaice 18, 3, 3 – trad. I. Acsan, vol 2: Cărţile XI-XX, Bucureşti, 2001, 446)"

| FuckTWorld explică (pentru milan9):

Papa Pius al Xll in 1954 cumva nu stia nici el ce vorbeste nu?"Ceea ce nu se bazeaza pe Adevar (religia) si nici nu corespunde moralitatii (sarlatania bisericeasca)...-Sfinţilor Părinţi ai Bisericii (din primele secole creştine), asta nu apartine cumva tot bisericiilaughing). Descoperirle arheologice de care vorbesti tu nu sau demonstrat ca fiind realehappy. Religia este o indoctrinare si o manipulare a oamenilor.Numai bine!

| milan9 a răspuns (pentru FuckTWorld):

Afirmaţia sa, prin interpretările eronate care i se dădeau atunci, a fost de la bun început un abuz.

Iată de ce nu este bine ca hotărârile ce ţin de Biserică să NU fie făcute doar de o singură persoană!

Dar dacă astăzi, nici măcar Biserica Romano-Catolică nu mai subscrie afirmaţiilor sale făcute în nume propriu, eu care nu sunt catolic, de ce ar trebui să fiu identificat prin ele?

| FuckTWorld explică (pentru milan9):

Afirmaţia sa, prin interpretările eronate care i se dădeau atunci, a fost de la bun început un abuz-puteai sa zici altcevalaughing, hai sa ne oprim ca nu are rost sa ma contrazic, ca nu ajungem la nici un numitor comun.

| reihiuke a răspuns (pentru milan9):

Lui Horus, oricât de vechi ar fi referinţele sale istorice, îi sunt doar "atribuite" acele "evenimente" asemănătoare. Nu înseamnă că aşa-zisele "dovezi" sunt şi reale, având într-adevăr 3000 de ani...

De ce ar fi adevarate in cazul lui Isus? Si de unde stii ca nu au existat profetii in cazul lui Horus? Sau ale lui Krishna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu uiti ca de fapt horus a purtat o batalie timp de 40 de zile cu zeu Seth si a fost omorat iar apoi a fost inviat de mama sa Isis. Isus nu e Horus ci doar o copie ieftina de 2 bani.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu este deloc adevarat! Scoti niste mituri, aberatii si preconceptii la care aplici efectul de turma!
Arata-mi o sursa de incredere ce are veridicitate 100%!
Nici macar 15 % nu este veridic.

Cat despre Horus, el de ce s-a nascut din fecioara (nu avea ce face?),
aceste denumiri ca lumina (de la bec?),
fiul ales lui dumnezeu (politeism!),
rastignire (cum asa?),
moarte (pentru ce?),
inviat (de ce?),
ridicare la cer (era astronaut?) si pot continua!

NU! Iisus s-a nascut dintr-o Fecioara, ca sa isi arate propia Voie de a veni in aceasta viata!
Iisus a fost Lumina a lumii! luminator de suflete,
Fiu al lui Dumnezeu, dar in acelasi timp Dumnezeu!
El a fost Rastignit cu propia Voie, Jertfit, nu degeaba, pentru ca sa elibereze omenirea de pacat!
El a Inviat, Invingator, stiind ca a salvat intreaga omenire
Iisus s-a ridicat la Tatal Sau!

| FuckTWorld explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Scoti niste mituri, aberatii si preconceptii la care aplici efectul de turma!rolling on the floor)))laughing)) nu stiu cine face parte din efectul de turma.Indoctrinat sa strigi la cer, cand demnitatea onoarea si stima pier.II timpul sa-ti limitam intelectul.Am ce vorbii cu un om care delireazalaughing)). Poti sa vorbesti ceva cu un om ca tine, nu cred asa ca hai sa ne oprim.Ca aberezi si nu ajungem nici undehappyNumai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Idem si in cazul prea iubitului tau Dumnezeu.