| soimos a întrebat:

Cum va explicati ca religia crestina, desi este o religie pacifista care propovaduieste iubirie si tolerantza, preotii religiei crestine binecuvanteaza tunuri si tarile crestine au comis cele mai multe si mai mari razboaie din istoria umanitatii?

Nu cumva din cauza ca religia si biserica sunt doar niste masti dorite a fi frumoase, care acopera cea mai grozava bicisnicie din istoria omenirii, bicisnicie numita "religia crestina"?

Nu vi se pare mult mai corect, mult mai moral si mult mai aproape de constiinta unui om normal din era informaticii sa spuneti DA lui Isus si invataturilor sale, si un NU categoric Religiei si Bisericii?

6 răspunsuri:
| katahd01 a răspuns:

Tu chiar crezi?

| soimos explică (pentru katahd01):

Eu cred ca invataturile lui Isus sunt geniale, in timp ce religia si preotii sunt inventii diavolesti care tin de Mamona!
Si exact asta propovaduia Isus!

| sabin89 a răspuns (pentru soimos):

Soimos, soimos! nu esti consecvent deloc. Cand e alba, cand e neagra. Acu ridici in slavi invataturile lui Isus, spui chiar ca sunt geniale, iar pe un alt topic vorbeai cu dispret de el: taran analfabet, nascut in gragjd ca animalele...

| soimos explică (pentru sabin89):

Si care adevar ai vrea sa-l contest?
Acela ca s-a nascut in grajd, acela ca a fost un excroc care prostea lumea, sau acela ca traind pe treptele sinagogii a descifrat sarlatania clerului?

2) invataturile rabinului Isus sunt intr-adevar geniale pentru acea perioada in care a trait, iar genialitatea lor consta in faptul ca erau anti religioase, anti cler si anti biserica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea:
http://renne.ro/special/crimele-ortodoxiei/234

| DAVID_6313 a răspuns:

Tu esti clopotarul ala dat afara de la biserica pentru ca se iubea cu dascalul?