| HerrManelig a întrebat:

Cum va explicati faptul ca un Rabin al religiei mozaice, asa cum a fost Isus din Nazareth, unul care habar nu avea de existenta crestinismului sau de religia crestina, unul care nu s-a adresat niciodata crestinilor ci numai sectantilor din secta sa apartinand de religia mozaica, cum credeti ca acest Isus a infintat Biserica crestinilor despre care habar nu avea?

a) Nu acest Isus Rabin al religiei mozaice a infintat Biserica crestina, ci un alt Isus numit si Christos?
sau
b) Isus din Nazareth nu a intemeiat nicio biserica crestina pentru ca biserica crestina a infintat-o ucigasul Pavel?

sau
c) Biserica crestina a fost infintata nu de Isus ci de Imparatul Roman Constantin cel Mare cel care de "sfant " ce era si-a ucis nu numai dusmanii, concurentii dar si rudele apropiate si chiar pe propriul sau fiu!

d) Nu ma intereseaza cine a facut/inventat o biserica care s-a dovedit a fi cea mai diabolica institutie din Istoria Umanitatii

2 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu-ţi înţeleg întrebarea. Cum adică "unul care nu a auzit de creştinism"?! Păi e logic că nu a auzit. Nu exista! Creştinismul ca nume vine chiar de la Cristos(însemnând Cel Uns, Mesia). Când se presupune că a trăit a înfiinţat de fapt doar o sectă iudaică. În deceniile ulterioare presupusei înălţări s-a ajuns la numele de creştinism(ca adepţi ai unuia numit Cristos).

| HerrManelig explică (pentru Gizăz):

Raspuns corect...asta desi nu ai inteles intrebarea.
Problema este ca pe Isus din Nazareth nu l-a chemat Christos, si nici nu a fost UNS in functia de Rege ca sa i se spuna Christos ...asa ca revin cu intrebarea ...de unde si pina unde acest Isus a infintat Biserica Crestina?
Sau poate ca Biserica crestina nu a infintat-o Isus din Nazareth, ci un Christos adevarat dar necunoscut crestinilor? Din ce cauza preotii crestini spun ca Isus a intemeiat biserica lor cand Isus nu a fost crestin si cu atat mai putin crestin ortodox?