| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Isus a ajuns Dumnezeul crestinilor, cand si Dumnezeul Yahwe este Dumnezeul religiei mozaice, (deci fiul Isus avea mari pile in aceasta religie) ...si la fel si mama lui Isus, Maria era tot de religie mozaica, si nici Isus nu a fost crestin ci, tot mozaic!
Cum va explicati faptul ca Isus a ajuns Dumnezeul crestinilor despre care habar nu avea ca exista si nu al mozaicilor?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru adevaratii crestini Iehova e Dumnezeu iar Isus e fiul sau.www.jw.org contine mai multe informatii in acest sens.

| Moisie explică (pentru danay72):

FALS!
Religia crestina se numeste CRESTINA tocmai din cauza ca il are ca Dumnezeu pe Christos!
Adica pe acel UNS pe care Dumnezeu Tatal, adica Iehova, l-a UNS in functia de Sef al Iadului!
Iar acest Christos este "dumnezeul" Noului Testament, cel care a adus o lege noua in care si Hitler si Stalin vor ajunge in Rai alaturi de victimele lor, si acest "dumnezeu" este conform 2 Tesaloniceni 2-4 slavit in biserici ca Dumnezeu!

| CranK71 a răspuns (pentru danay72):

Mai citeste biblia odata ISUS HRISTOS este DUMNEZEU