| Dorugar a întrebat:

Oare carui Dumnezeu se inchina crestinii, pentru ca "Dumnezeul" Biblie si al scripturilor mozaice dar si al religiei cu acelasi nume, denumit Yahwe/Iehova nu este Dumnezeu Creatorul, ci doar un micut zeu tribal, al unui mic popor de pastori, zeu care manca la fel ca oamenii, are dureri de burta si de picioare, este invidios ba chiar si gelos pe zeii mari ai altor popoare din tarile vecine? Cum va explicati ca acest mic zeu tribal a evreilor a ajuns Marele Dumnezeu al crestinilor?
Oare cum sa ne judece pe noi micul zeu tribal al evreilor cane el are legamant doar cu poporul evreu?
V-ati taiat cumva imprejur ca sa acceptati si sa respectati voi crestinii legamantul pe care l-a facut Abraham cu acest mic zeu tribal?

18 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Multi au aceeasi parere ca tine. Vad ca ai cunostinte despre biblie... daca vrei, cauta la Galateni 3:27, 28 si vei vedea ca poporul evreu nu este poporul ales de d-zeu. Orice om din orice natiune poate face parte din 'poporul ales', nu doar evreii. Si daca tot crezi ce scrie in biblie, de ce nu luam in considerare si multele versete in care scrie ca d-zeu [ Iehova/Yahwe] este creatorul universului?
si am o nelamurire: ce te face sa crezi ca d-zeu "are dureri de burta si de picioare, mananca la fel ca oamenii si este un zeu tribal? Banuiesc ca nu citind din biblie ai ajuns la aceasta concluzie, nu? happy

| Dorugar explică (pentru DeliaDaniela):

1 Evident ca nu doar poporul evreu este poporul lui Dumnezeu ci "popoarele " care il accepta ca Dumnezeu si care respecta "contractul" incheiat cu Abraham, restul care nu respecta legamantul, in cazul nostru crestinii sunt paraleli cu Dumnezeu, adica nu se intalnesc niciodata, si este logic sa fie asa pentru ca Zeul tribal al evreilor a cerut "semne" prin care sa poata fi recunoscuti, si anume taiatul imprejur al preputzului!
3 Eu stiu ca Biblie scrie ca micul zeu tribal al taiatilor imprejur este considerat in Biblie ca mare Dumnezeu, doar ca nu am inteles cand si cum s-a produs metamorfoza? Poate ne explici tu!
4 Dumnezeu are dureri de burta si picioare conform versetelor din Biblie care descriu asta, maine daca am timp iti dau linkul

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Dorugar):

Ok, astept acele versete. Sper sa iti poti face putin timp pentru mine si sa mi le arati.
"zeul taiatilor imprejur"... daca te referi la faptul ca atunci circumcizia era obligatorie, sa nu uitam ca odata cu venirea lui Isus pe pamant, legamantul acela cu Moise era anulat Acum circumcizia nu mai este obligatorie, deci nu are rost sa il etichetam pe d-zeu ca fiind zeul "taiatilor imprejur"! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Interesant cum ai ajuns la aceasta concluzie.
2. Parintii (stramosii) nostri l-au acceptat si asa a ajuns Dumnezeul tuturor.
3. Acest nume mentionat, se regaseste numai in anumite religii sectante. Nici in Biblie si nici in alta parte nu se gaseste numele sau real.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

1 Cunoscand Biblie si prin revelatii logice!
2 Ce au acceptat parintii tai? Cumva o minciuna care s-a transformat in Dumnezeu?
Numele real al zeului Bibliei este tetragramonul YHWH, si inseamna Eu sunt cel ce sunt!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu "parintii mei" ci "parintii nostri". Daca pretinzi ca stii biblia, de ce te prefaci ca nu intelegi? Sau nu o stii?! Esti doar unul din cei indoctrinati de pastorul sau si care nici macar nu se intreaba daca este adevarat/corect. Ma intreb de ce ai mai deschis discutia. Sau, este sarcina de la popie?

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

Crestini au un singur Dumnezeu si nu cred in alti si nu se inchina la ei si nici nu se gandesc la ei ca la zei ci doar ca la niste iluzi create de mintea omului atunci cand au devenit pacatosi si adevaratul Dumnezeu nu li sa mai aratat di acest motiv! Apropo fara sa jignesc dar nu pune astfel de intrebari cretine care ar duce oameni care chiar cred si care sant crestini sa faca pacate gandinduse la chesti din astea! Te rog happy
Iar crestini se inchina adevaratului Dumnezeu cel care a creat lumea in care traim happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru TrafalgarLawDăFărst):

Nu te supara ca te intreb... din comentariul tau observ ca tu nu esti crestin, dar totusi crezi ca adevaratul d-zeu este cel care a creat lumea. Ma insel?

| scrisoarededragoste a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Este unul dintre martorii lui Iehova. Nu vezi ce te-a mai incurcat?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Ma indoiesc ca este unul dintre martorii lui Iehova din modul in care l-a descris pe d-zeu. Nu m-a incurcat deloc... cred ca comentariul meu este destul de clar si nu este incurcat! Sunt sigura ca el a inteles ce am vrut eu sa ii zic doar ca ramane la latitudinea lui daca crede sau nu! happy

| scrisoarededragoste a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ok. O zi cât mai plăcută!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Multumesc la fel! happy

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ba sunt crestin!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru TrafalgarLawDăFărst):

Ok... te adresai crestinilor la persoana a 3-a si de aia credeam asa! scuze happy

| Dorugar explică (pentru TrafalgarLawDăFărst):

Esti incult sau ce?
Au crestinii alt Dumnezeu decat zeul tribal al Bibliei?
Cine e si de unde l-ati luat?
Nu cumva a aparut la Conciliul Apostolilor sub forma de hotarire luat de un ucigas si de o banda de sarlatani?

| Dorugar explică (pentru DeliaDaniela):

Da te inseli!
Nu sunt crestin ci ateu!
Vorbesc cu versete din Biblie pentru ca lucrez cu materialul clientului!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Dorugar):

Dar ti-am zis eu tie ca esti crestin?!

| DomnishoaraPisicutza a răspuns:

Dumnezeul este unul singur, chiar dacă unele popoare au altă denumire pentru El. Din întrebarea ta observ că ești puțin nedumerit cu privire la acest aspect. Dumnezeu este cel ce a creat TOT, absolut tot ce ne înconjoară pe noi, muritorii. Chiar dacă, să spunem absurd, că acest Dumnezeu de care spui tu ar fi fost proslăvit ca Marele Dumnezeu, tot există o forță uriașă care șine totul în picioare. Știi cum se spune: „Dacă ai crezut, iar El nu există, nu ai pierdut nimic, dar dacă nu ai crezut, iar El există, ai pierdut totul". Nu spun că nu crezi, dar din întrebarea ta reiese că ai o nedumerire cu privire la adevărata identitate a lui Dumnezeu. Noi, oamenii, ne putem pune doar o grămadă de semne de întrebare, și tot nu vom afla răspunsurile omenirii. Mintea noastră este limitată la spațiul care ne înconjoară. Dar nu strică să dezbatem...