| Superior a întrebat:

Cum va simțiți? Eu parca ma simt ca o furnica în borcan; sufletul fiind furnica iar corpul borcanul.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si cum isi percepi propia realitate fiind o furnica?

Răspuns utilizator avertizat
| rexiomaria a răspuns:

Ce legatura are asta cu religia? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru rexiomaria):

Sufletul tine de religie, sufletul din el este o furnica, ma intreb ce specie de animal este sufletul meu

| rexiomaria a răspuns (pentru RAY):

Tine de religie intr-adevar, credeam ca tine mai mult de spiritualitate, dar aia are legatura cu religia, aparent.
Tu crezi in existenta sufletelor, sau erai sarcastic?

| RAY a răspuns (pentru rexiomaria):

Metaforic vorbind sufletul este subconstientul nostru,felul cum percepem realitatea din jurul nostru,natura umana, psihicul uman, e in asta cred, dar nu cred ca exista viata de apoi, ceea ce inseamna suflet ca definitie religioasa, sunt doar inventi umane, imaginatie umana, cand se va dovedi voi crede

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Tot asa vei ramane si cand il vei vedea pe Dumnezeu, crezi ca te poate schimba ceva?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Cand o sa il vad pe Dumnezeu am sa cer o internare de urgenta la un spital de nebuni,pentru ca existenta lui Dumnezeu este nula,nu exista,daca exista poate e un creator panteist sau deist,desi ma indoiesc,poate e un univers holograma sau un multiunivers,cine stie, in orice caz omul mereu a crezut in zeii si istoria a dovedit ca nici un zeu nu sa implicat vreodata in soarta celor saraci, suferinti, mereu cei puternici au calcat in picioare pe cei slabi nici un zeu nu a facut nimic, 6 milioane de evrei gazati dumnezeu nu a facut nimic, pls fara argumente de tot rasul un asemenea zeu nu ma intereseaza iar daca exista el merita tras la raspundere, un creator are grija de creatia lui

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Cum spuneam, chiar daca l-ai vedea pe Dumnezeu, tot acolo esti si probabil il vei respinge chiar si atunci.
Cum poti sa crezi in atatea lucruri care nici macar nu sunt dovedite? Iisus Hristos a facut multe minuni scrise in Noul Testament despre necazurile oamenilor. El ne-a mai oferit ieratre si pocainta spre mantuirea noastra. "Dacă este cineva în Cristos, el este o nouă creaţie. Cele vechi s-au dus, iată că toate s-au făcut noi"
Iisus Hristos a sfarsit bajocorit, calcat in picioare, a suferit mult pentru noi, unii il ignora chiar si in zilele noastre.

| Superior explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Adaug : Toti istoricii il confirma ca existenta, atat pe el cat si pe faptele lui.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Care istorici confirma faptele lui?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Asta cu si daca, e ca daca tu l-ai vedea pe zeus ce ar spune el? ai negat existenta lui toata viata, nu cred ca ar fi fericit sa te vada sau daca alah te ar vedea sau iahve, Cum poti sa crezi in atatea lucruri care nici macar nu sunt dovedite? bogdy asta ai copiat de la mine, omule a nu crede nu inseamna a crede, cred ca stii asta nu?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Alte zeitati nu exista, Iisus este singura dovada istorica ca exista un Dumnezeu care ne iubeste. Nici macar nu o sa-mi mai pierd timpul cu tine, stii prea bine ce ai de facut. Sanatate!

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Alooooooooooooo nu exista nici o dovada istorica ca a inviat,facut minuni, nastere dintr o virgina, e ca si cum ai spune ca existat ioan cel mesianic dat fiind faptul ca numele este des folosit, numai minti ca sunt dovezii, orice teolog crestin recunoaste ca nu sunt, pai cine te pune sa til pierzi? nu isi poti deschide mintea spre absolut nimic nou

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

"Toti istoricii il confirma ca existenta, atat pe el cat si pe faptele lui."

Confunzi istoria cu legenda de sorginte religioasa. Daca a existat, desi nu e foarte clar nici asta, un sectant schizofrenic numit Isus, in jurul caruia s-a creat o poveste, nu inseamna ca aceste povesti sunt confirmate.