| fllu07 a întrebat:

Cum vi se pare faptul că cultele religioase/organizații religioase sau secte sunt susținute cu bani atât din bugetul statului, cât și din bugetele locale?
Care ar fi soluția ca sa nu mai fie finanțate, dar dacă au aprobarea autorităților sa functioneze in continuare? Personal sunteți de acord cu această finanțare?

23 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Aici problema este putin mai amplă.
Marea majoritate suntem de acord ca sunt prea multe biserici la care nu le vedem rostul.Intr-adevar,nu e bine sa discriminam nici o religie, si eu sunt ortodoxă si apreciez eforturile unora de a menține obiceiurile, de a se ruga etc dar cand sunt prea multe biserici facute din bani oamenilor de rand deja e o exagerare si o nesimțire.
Faza sta in felul urmator. Politicieni ce plătesc sau sunt de acord cu bisericile baga multi bani in buzunar pentru asta. Spre exemplu daca e nevoie de 1000 de euro sa cumpere ceva, ei vor spune ca acel ceva e 1500 sau 2000 ca sa bage restul in buzunar.Ca sa nu mai vorbim ca sunt preoți ce plătesc pentru funcția lor (ca la noi in Romania sa ai loc de munca de multe ori trebuie sa iti plătești tu angajatorul) pentru ca el la un moment dat sa faca triplu iar cel ce il ajuta cu locul de munca (sa ii faca biserica etc) sa bage la randui ceva in buzunar.
Nu stiu daca ai vazut un documentar cu 2 sau 3 episcopi ce iti țineau bani unui interlop.El fusese prins ca face ceva invarteli si a fugit punandusi bani la adăpost sau chiar ascunzândus alte fărădelegi pentru care putea fi condamnat dublu.Ia depus la biserica sub forma de donație, dar de fapt popa ii tine bine cel mai probabil pentru ca interlopi candva a avut suficientă minte incat sa il ajute pe popa, sa il puna in functie iar cel din urmă sa ii ramana dator.
O mână spală pe alta si amândouă fata.Asa ca nu prea ai cum tu, nici om de rand nici om in functie sa faci ceva având în vedere că în țara (Si nu doar la noi, cam peste tot) s-a format o caracatiță cu brate lungi greu de ucis.

| fllu07 explică (pentru Freya1):

Da am vazut documentarul respectiv. Ai dreptate. Se pare ca bisericile au ajuns doar un paravan pentru spălarea banilor. O afacere. Doamne... si cat de multi oameni sunt "jupuiți si aruncați încoace si-n'colo, ca niste oi fără păstor ".
Or fi si culte religioase care nu sunt plătite de stat, sau bugetele locale?

| Freya1 a răspuns (pentru fllu07):

Pe oameni nu prea ai de ce sa ii judeci, exist multi atat de chinuiți incat nu mai gasesc speranta in nimic decat in rugăciune si dumnezeu.Sunt oameni bolnavi sau cu copii bolnavi ce suferă crunt si nu mai au scapara si se lipesc de orce posibilitatea de a fi ajutați.Si in loc de a da bani sa se faca alte si alte biserici mai bine ar dona acelor oameni necăjiți cu probleme de sanatate.
Acum recent a murit o fata tânără, de varsta mea din cauza unei tumori.S-au strâns bani, dar daca s-ar fi strâns la timp poate nu se ajunge aici.
Pocaiti cred ca nu iau bani de la stat.Adica orce alta religie exceptând ortodocși si catolici.

| fllu07 explică (pentru Freya1):

Nu-i judec pe oameni. Ci mi-e imposibil sa nu-i apostrofez pe popi. Pe ninja în negru care doar bani văd. Calcă pe cadavre pentru bani.

| Freya1 a răspuns (pentru fllu07):

Cum le zice tata "shaolini" laughing.Sau meme-urile "ali baba si cei 40 de hoti".

| fllu07 explică (pentru Freya1):

Le vine lor vremea. Scrie în Biblie. Nu vor fi mereu la butoane să-și bată joc de Dumnezeu, de biblie, sa ii umilească pe oameni. vine si nota de plată. Cat de curând.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Sunt de acord doar până în punctul când liderii și urmăritorii organizațiilor, bisericilor, cultelor, etc încep să se îmbogățească de pe urma banilor, iar tot felul de realizări li se urcă la cap.

| fllu07 explică (pentru SingleForOne):

Ce soluție propui?

| SingleForOne a răspuns (pentru fllu07):

Toți banii pe care îi primesc de la donatori sau prin finanțare de la stat, să nu le folosească în scopuri proprii, ci în scopuri practice: de la parcuri, morminte, librarii, cămine, până la bolnavi și oamenii fără speranță. Adică, aceștia să rămână cu nimic, și să nu spună "Eu am făcut aceasta, din banii mei și/sau pe care i-am strâns", ci să spună "Din bunăvoința oamenilor care au dat de la ei, din banii și lucrurile de care nu aveau, cei care se mulțumesc cu ce au, și nu sunt nebuni după avuție și placeri trupești. Ceea ce au dat, li se va întoarce înapoi în alt mod, și vor fi răsplătiți veșnic în viața din Raiul, pentru că averea nu este a fiecăruia, a bisericii, sau al statului, ci averea este a tuturora -a lumii întregi sau societății respective, iar averea de pe pământ este trecătoare, în timp ce averea din Rai este permanentă, ceea ce o face mult mai valoroasă decât cea pământească". Iar averea Bisericii nu sunt banii, ci inimile oamenilor, și Harul Lui Dumnezeu, și prezența Lui.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Nu suntem cea mai creștină țară(mă refer la oameni).
Biserica trebuie întreținută de către enoriași, atât.
Dacă eu sunt ateu, musulman, etc. nu ar trebui să pun bani pentru Biserica ortodoxă sau oricare alta la care nu mă duc sau nu o accept ca fiind adevărată.

| Mariushgv a răspuns:

Din nefericire lege nu interzice acest lucru. Este dreptul de libera exprimare. Cultele sunt ca o afacere

| fllu07 explică (pentru Mariushgv):

La ce te referi?

| Mariushgv a răspuns (pentru fllu07):

Ma refer la faptul ca un cult este finanțat de stat ca oamenii sa nu înțeleagă ca e discriminare. Si ca un cult este ca și o afacere pentru ca se fac bani cu ele

| fllu07 explică (pentru Mariushgv):

Pai Da, finanțat de stat pentru cheltuieli administrative, si întreținere. Dar când cultul primește banindebla stat, de la primăria din orașul său comuna respectivă, si popa sau pastorul vine cu mercedes ultimul model, 2021, 2020 îi rămăsese mic, (sa folosesc o hiperbolă) ți se pare ok?

| Mariushgv a răspuns (pentru fllu07):

Despre bani nu se interesează nimeni asa ca pot sa fac ce vor