| Amphytrion a întrebat:

Cum vi se pare sintagma :,,frica de Dumnezeu "?
Se poate ajunge la iubire prin frica?
Sunt compatibile frica cu iubirea?
Iubirea are,, nevoie" de conditii?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Teama de Dumnezeu este ca cea de parinti. Iubirea parinteasca "agape" a lui Dumnezeu pentru copiii Sai este neconditionata, iubirea copiilor pentru parinte "filia" creste vazand iubirea parinteasca.
Cine vrea sa-I faca lui Dumnezeu pe plac din frica de pedeapsa pateste ca si sluga ce a ascuns talantul, ca sa nu-i fie furat, pentru ca nu din frica de pedeapsa ci din recunostinta si iubire se poate doar apropia de Dumnezeu.
Cam asta ar fi (trebui sa fie) baza crestinatatii.

| Amphytrion explică (pentru Zenithf):

,,Baza crestinatatii''!?
Cum ti se pare aceasta,, iubire''? : biblia,, spune'' răspicat :,, ve-ti manca pana si carnea fiilor vostrii, ve-ti manca pana si carnea ficelor voastre '' http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk

| Musique a răspuns:

În iubire, da, îți poate fi frică, însă nu și în "relația cu dumnezeul". Aici nu consider că ar trebui să-ți fie teamă să greșești... în primul rând ești om, nu zeu.
Baftă!

| sublime89 a răspuns:

Frica e necesara pentru supunerea de care este nevoie intr-o religie.

| ksuper31 a răspuns:

Voi copia aici raspunsul pe care ti l-am dat mai devreme pentru a-l putea vedea mai multi, poate ajut pe cineva in plus.
Sunt de acord intr-o mica parte.Religia de azi indeamna spre iubire, dar induce frica, ceea nu este deloc corect.Majoritatea cred ca Dumnezeu este mosul rau cu baston si barba care asteapta sa te pedepseasca la cea mai mica greseala.Este total fals, Dumnezeu este un 'tip' cool, care se joaca si iarta pe toti si toate, cel putin eu stiu asta.
Succes!

| Amphytrion explică (pentru ksuper31):

Nu numai ca majoritatea cred ca Dumnezeu este un moș,CI CHIAR BIBLIA INDICA ASTA! Ignorantul Daniel din biblie il descrie ca fiind un imbatranit (parca ar avea varsta) cu plete albe,ce sta pe un tron de foc,si urmareste,,tot ce misca-n țara asta, râul, ramul'' si pedepseste pe fiecare după,, merit''! Snoave de adormit copii, care nu vor sa doarmă!

| cookie01 a răspuns:

Ma distreaza cand vad oameni ca se apuca sa citeasca carti religoase (ortodoxe) si iau totul cuvant cu cuvant. Acea frica nu e folosita cum il folosim de obicei, e mai subtil. Iti dau un ex : Tu iubesti o persoana si zici ca iti este frica sa nu o ranesti (adica sa nu o superi). Dar asta nu inseamna ca iti e frica sa nu vi cu cutitul la ea. Si aici prin frica de Dumnezeu se intelege sa Il iubesti, sa nu faci pacate, sa nu Il superi, sa implinesti cele 10 porunci.
P.S. Biblia e o carte foarte greu de inteles, niciun cuvant nu e pus la intamplare. Deci totul e cu subinteles.
"Iubeste si fa ce vrei!"

| Swan39 a răspuns:

Evident că frica de a fi pedepsit de dumnezeu şi iubirea lui pentru oameni (cică) n-au ce căuta împreună. Dar se pare că totul e posibil când vine vorba de religie.

| Amphytrion explică (pentru Swan39):

Cum a transmis iubirea acest YAHWE a iudeo-crestinismului, inventat de niste triburi jidănesti!? biblia,, spune'' răspicat :,, ve-ti manca pana si carnea fiilor vostrii, ve-ti manca pana si carnea ficelor voastre '' http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk

| Swan39 a răspuns (pentru Amphytrion):

Da, probabil că au o definiţie tare "interesantă" pentru cuvântul iubire. Poate îmi arată şi mie unde e această iubire a lui dumnezeu pentru noi, că eu oricât m-aş chinui nu o văd şi nu o simt nicăieri.

| Amphytrion explică (pentru Swan39):

Din nefericire dogmele religioase sunt un instrument foarte bine ticluit DE MANIPULARE. Cei treziti din aceste abureli, nu mai pot si nici nu vor mai putea sa adere la asemenea forme GRESITE de gandire! Au fost ucise mii de minti luminate care au descoperit falsitatea si interesele sistemului religios, au fost distruse mii si mii de documente si informatii stiintifice de aceasta plaga a omenirii, care nu a facut decat sa stopeze evolutia speciei umane, ca specie inteligenta si superioara! Totul pentru control si manipulare! Oricum ...nu mai au,, viata''lunga, deoarece constiinta umanitatii nu mai poate fi stopata la nesfarsit de acesti ignoranti!

| ZambetDeGheata a răspuns:

Nu ar trebui sa existe "frica de Dumnezeu".