| Chelbosa a întrebat:

Cunoaste cineva vreo manastire romano-catolica franciscana, unde se vorbeste romaneste?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Una, la care am fost, se află la Roman. Este mare, sunt mulţi fraţi acolo. Am auzit că mai există una, dacă am înţeles bine, la Oradea. Franciscanii au fost şi sunt foarte prezenţi în România. Din păcate, noi dominicani nu avem de loc, cu franciscanii stăm bine...

| Chelbosa explică (pentru RaduMD):

Multumesc pentru raspuns, stiu ca exista foarte multe manastiri franciscane in Transilvania dar acolo se vorbeste limba maghiara.
daca mai afli ceva te rog sa-mi spui.

| RaduMD a răspuns (pentru Chelbosa):

Cel mai bine, mergi la sursă: http://www.ofmconv.ro/