| anonim_4396 a întrebat:

Da chiar ai nevoie de multa credinta sa crezi ca din nimic a aparut un zeu care din nimic a creat totul si culmea niciodata sa nu te indoiesti de acea credinta ba chiar sa nu ofere vreo dovada, omul e tentant sa creada in supranatural?
oare e genetic chestia asta?

am vazut un doc in care se spune ca noi diferim de alte animale prin faptul ca ne inmormantam rudele cea ce inseamna ca de 100 de mii de ani am avut credinta ca exista a doua viata, imaginatia noastra aprinde rugul credinteti in noi?
e de vina imaginatia ca credem in supranatural?
de ce unele persoana ca bil gates e agnostic deci e plin de imaginatie?
de ce cred uni oamenii in dumnezeu si alti nu?

Răspuns Câştigător
| GRs a răspuns:

Cum sa existe ceva dintotdeauna fara sa fii aparut cumva? Nu are sens.

26 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Esti banal...

| ania a răspuns:

Cum să apară ceva ce nu exista dintotdeauna( universul) fara să preexiste ceva care să fi existat dintotdeuna?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Ania iar esti pe langa subiect, vb de dumnezeu nu de univers care sa si demonstrat ca nu a existat mereu a avut un inceput, deci cum o aparut zeul tau?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Si eu zic la fel că universul nu a existat mereu ci a avut un început. Mie mi se pare logic ce spun cei care susțin ce ceea ce are un început necesită o cauză. Dacă ce a cauzat universul necesită încă o cauză și asa mai departe și într-o anumită stare ontologică nu exista nici o entitate cauzatoare dar necauzată nu mi se pare logic să fi avut de unde să apară entități cauzate, care să nu fi existat mereu.Cum să cauzeze nimicul ceva?

| dragos9234 a răspuns:

Dumnezeu nu a aparut din nimic, el a existat din totdeauna.

| RAY a răspuns (pentru GRs):

Corect Andrei asa e, nu are sens, logica, ratiune

| cornelmarius a răspuns (pentru GRs):

Pai nu are cum sa apara pentru ca nu exista in timp ca sa apara, este in afara timpului, deci logic ca exista dintotdeauna, nu avea cum sa apara.

| GRs a răspuns (pentru dragos9234):

Cum sa existe ceva dintotdeauna fara sa fii aparut cumva? Nu are sens.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu cred ca e nevoie sa multa credinta, ci doar cat consideri tu ca ai nevoie. Daca ai avea credinta mare, ai putea sa muti si muntii.Tu stii cata credinta ai.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu a fost din totdeauna.

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Si zeus a fost

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Legenda spune că Zeus a fost născut de nu știu cine, a fost crescut de nu știu cine, a mâncat nu știu ce, și alte chestii. Crezi că dacă sunt creștin nu cunosc legendele Olimpului. Numai Dumnezeu este fără de început și fără de șfârșit.

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Si zeus e la fel doar ca nu ai fost crescut sa crezi in el

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Zeus e un zeu mort. Adică serios,, zeul tuturor zeilor,, să dispară de la inimile creatorilor săi? Apropo, un zeu este fără început și fără sfârșit.

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Si zeul tau e mort

| AlexeHellsing a răspuns (pentru RAY):

Cât timp e în inima mea e viu. Dar vezi că nu sunt singurul care-L poartă în inimă.

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Multi copii il au in inima pe mos craciun, alba ca zapada deci ei exista dupa logica ta

| florinmarius20 a răspuns:

Oamenii din vechime nu isi imaginau, chiar sustineau ca le vorbeste Duhul Sfant dintr-o lumina.Lumea moderna are imaginatie bogata.Nu stie nimeni care e adevarul. Oricum cine crede nu pierde nimic.

| Ad1tza a răspuns:

Pentru ca oameni nu vor sa existe Dumnezeu. Ne este frica de absenta lu Dumnezeu incat incercam sa-i dovedim inexistenta.Noi ne deosebim de animale prin constiintawinking Asta ii diferenta, sti Dumnezeu a spus ca lasat gandul vesniciei in noi. Dragostea, si toate astea, dorinta de a trai crezi ca vine dintr-o explozie cosmica? Big Bangu ii imposibil. Da ii acceptat de alti pentru ca nu vor sa accepte supra naturalul.

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Asta ai copiato de la ema, esti un robotel fara minte copiezi ce spune ema

| Ad1tza a răspuns:

Daca chiar iti doresti sa vezi daca Dumnezeu exista cieteste o carte Biblia este totusi adevarata. Acolo iti da argumente stintifice prin care sa-ti dai seama ca Dumnezeu existawinking daca nu crezi nici ce scrie acolo ramai la credinta ta n-am nimic cu tine. Poti sa crezi ca ''totul'' exista din tot deauna si tu esti scopul unui explozii cosmice de acum cateva mialiarde ani care a asezat pamantul la perfecta distanta de soare si avand si un satelit ''luna'' si avand si planete in fata care sa protejeze de radiatiile soarelui, si in spate ca sa ne protejeze de comete. Si apoi si viata de pe pamant dorinta de cunoastere, si tot a aparut dintr-o explozie si eu ma intreb oare care e mai fantizie biblia sau credinta voastra in puterea nimicului de a se face pe sine insusiwinking

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Am citit-o mai ales vt tio recomand

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Iti respect credinta chiar nu vreau sa fac pe nimeni sa creada, dar nici nu-mi place sti sa zici ca Dumnezeu este scopul imaginatiei. Asa zica ''stiinta'' cum ii spuneti, desi stiinta se bazeaza pe date care pot fi dovedite, ''stiinta'in big bang sau evolutie ii alta credintahappy Si doar de ales. Oameni se gandesc prea mult oare exista Dumnezeu? mai intai trebuie sa vezi daca Bilblia este adevarata. Poate ti se pare fantezie din cauza descriei iadului si celorlalte chestii. Da nu avem de unde sa stim la ce se refera cuvintele de acolo. Dumnezeu spune ca o sa fie o durere sufleteasca adica care doare cel mai tare.Sti cand te indragostesti de un baiat/fata te doare si doare ca dracu da nu sti ce te doare. Asa o sa te doara poate si cand o sa fi in ''Iad" Dumnezeu ne zice ''Nu va rataciti citind scripturile?'' Noi il intelegem gresit pe Dumnezeu.Da macar biblia are dovezi, care se pot dovedi asa zisa ''stiinta'' nu are nimic dar chiar nimic, doar credinta la randul ei. Este ciudat sa crezi la un viitor lipsit de speranta, adica daca Dmz nu exista, ce conteaza daca am trait? Nu se mai intampla nimic? Dar ori ce om care este sincer cu el si tu si ceilalti atei isi pune intrebarea oare acest tot? exista pur si simplu? si ne dam seama ca nimic nu poate sa existe de la sine insusi normal n-ar trebui sa exista ''nimic'' nici macar acest cuvant 'nimic'' n-are logicawinking

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ad1tza):

Raspunde-mi la contra argumentele urmatoare, te rog :
1)Biblia am citit-o (partial desigur), acesta este unul din motivele pentru care sunt ateu.De ce? Stii si tu cati oameni a omorat zeul crestin in VT.Ai auzit de potopul lui Noe, nu? Stii si tu ca este imposibil.Si cred ca ai vazut si video-ul acela cu 101 contradictii in biblie, daca nu cauta pe goagal "101 contradictions in bible".
2)Arata-mi si mie un singur argument stiintific in biblie care ne demonstreaza ca dumnezeu exista. Oricum, tu crezi in "doveziile stiintifice" ale unor evrei de acum 2000 de ani sau a unor oameni de stiinta din prezent?
3)Asta e o intrebare.Care crezi tu ca este varsta Universului?
4)Pamantul nu este la o distanta perfecta de soare, si sa fim seriosi, un zeu omnipotent, omniscient etc, putea face clar ceva mai bun.Ia gandeste-te iarna trecuta cati oameni au murit de frig doar in Romania? Sigur sunt 25-50 si noi suntem o tara "calduta".In lume mor si de cald si de frig mii de oameni.
5)Mai sunt o gramada de planete care au un satelit, sunt la aceeasi distanta de o stea si au si alte planete, nu-i bai.

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Eu n-am credinta in nimic ady

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Isi garantez ca a doua viata nu exista dar viseaza in continuare

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Nu. nu poti garanta cum nici eu nu garantez ca exista Dumnezeu. Dar trebuie sa mergi pe partea credibila a lucrurilor(adica dovezi) Este umitor cat de nepasatori suntem asupra originii existentei noastre.Nu ne prea pasa de ce existam, daca macar Biblia spune asta. Noi nu vrem sa acceptam ca noi nu suntem ai nostri, din pacate noi suntem ai universului, nu universul este al nostru si universu apartine cuiva care la randu lui cine stie...nu putem intelege ce ii ''vesnicia'' asa cum zice Dumnezeu ca este.