| albaKiara a întrebat:

"Cand lumea nu a mai crezut in Dumnezeu,a inceput sa creada in orice".Eu zic ca este adevarat.Exemplu:Iisus a spus sa nu credem in vise.Daca nu mai credem in Dumnezeu,nu mai credem in Iisus si daca nu mai credem in Iisus incepem sa cautam alte credinte si pareri. Poate aceasta persoana incepe sa creada in vise care duce la credinta in magie ce duce la credinta in:zei, zane si toate rahaturile ce societatile pagane si tribale au creat in cateva mii de ani.Pareri?

42 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

"zei, zane si toate rahaturile ce societatile pagane si tribale au creat in cateva mii de ani"
Crestinismul.

| Hombre a răspuns:

"Exemplu:Iisus a spus sa nu credem in vise."
Si va pus pe tava el un nou vis.
"Poate aceasta persoana incepe sa creada in vise care duce la credinta in magie ce duce la credinta in:zei, zane si toate rahaturile ce societatile pagane si tribale"
Si s-a inlocuit zei cu Dumne(zeu). Adică alta mărie cu aceiasi pălărie.
Care e diferenta?

| albaKiara explică (pentru Hombre):

Ca Dumnezeu e Unic si Adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Acelasi,lucru se poate spune despre, Allah, Budha, Brhaman, etc.

| EmaS a răspuns (pentru albaKiara):

Felicitari! Esti tanara si inteleapta. Se pare ca nu firele albe aduc intelepciunea. laughing

| Hombre a răspuns (pentru albaKiara):

"Ca Dumnezeu e Unic si Adevarat."
Nici nu ma asteptam la un raspuns pragmatic, pentru ca toti zmeii indoctrinati religios de pe site nu o puteti face.

NOname
| NOname a răspuns:

Eşti absolut sigură că nu eşti troll?

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Trolli sunt mai inteligenti.winking

| Zenicide a răspuns:

Societatile pagane si tribale predateaza porcariile crestine cu mii de ani.

| thealchemist a răspuns:

Adica zinele nu sint reale? nici macar Tinker Bell? inseamna ca esti rea daca vrei sa faci copiii sa plinga.

| albaKiara explică (pentru thealchemist):

Poate exista dar cum zic legendele sunt rele, ademenesc copiii cu cantece in paduri unde ii fac sclavii lor happy asa am citit intr-o carte.

| NOname a răspuns (pentru albaKiara):

Era Biblia cumva?

| RAY a răspuns:

Zeul tau e exact ca personajele enumerate de tine fictive care serveau dorintelor umane

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu poate tine o poveste neadevarata 2000 de ani, nu are logica bre

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Eh, uite cand este impusa cu forta poate sa tina chiar daca nu este plauzibila.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M25M):

Nu poate sa tina, e impusa la inceput, dar pe urma mai mor cei care o impun - atunci cand e brutal -

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Istoria te contrazice si ...chiar si relitatea as zice.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M25M):

E doar parerea ta

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Omule nu e "doar parerea mea". Daca am afirmat ca istoria te contrazice si (chiar putin tras de par) realitatea de azi nu era oarecum clar ca daca am facut o astfel de afirmatie aceasta are rol de teza pe care o pot sustine cu argumente?!? In fine pentru istorie:Evul mediu, iar pentru realitate : parti ale lumii islamice.

| M25M a răspuns:

Culmea este ca, aceleasi facultati mentale care au creat toate zeitatile, l-au creat si pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai ajuns la concluzia ca cine nu crede in Dumnezeu nu crede nici in Isus? Sectele religioase (nu ortodoxii, catolicii), cred DOAR in Isus. Apoi sint alte mari religii care cred in Budha sau Alah.

| albaKiara explică (pentru anonim_4396):

Alea-s secte, Biblia spune clar ca sectantii nu ajung in Rai, domnule benessere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Mi se pare ca esti putin derutata. Sau nu intelegi bine notiunea de credinta.

| albaKiara explică (pentru anonim_4396):

Eu am inteles foarte bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Sectele religioase (nu ortodoxii, catolicii), cred DOAR in Isus."
Pe asta de unde ai mai scos-o,tatal meu e crestin-penticostal,si crede in zeul vostru, ce secta crestina neaga cea mai importanta doctrina a crestinismului?
Eu personal sunt ateu, cred ca Isus a existat, dar n-a fost zeu ci doar un filozof, el in prezent e mort.

| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Daca ar fi sa ma amestec in notiuni teologice draga ceara, am citit NT, dar niecaeri nu scria ceva de secte.

| albaKiara explică (pentru anonim_4396):

Cum spui tu dar nu ma cheama Chiara tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, dar exact de la ei stiu, asa mi-au explicat. Daca am primit informatia gresita, atunci am gresit si eu.
Si ca o paranteza, imi place cum ai spus ca, dupa enuntul intrebarii si budhistii, islamistii, etc, ar trebui sa fie atei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate tu ai idee ce inseamna ateu? Ateu inseamna persoana care neaga existenta tuturor zeitatiilor. Deci ei cred intr-un anumit zeu, nu sunt ateii deoarece cred in anumitii zei. Iar cat despre secte, depinde cu ce secta ai vorbit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Stiu:-p

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu. Ma refeream la acest raspuns:
"""Cei care nu cred in DUMNEZEU sunt atei"
Serios? Atunci si budhisti sunt ateii, si islami, si hidusi,. Intortocheata logica mai ai Domn'le.""

| albaKiara explică (pentru anonim_4396):

Copii nu va certati big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru albaKiara):

Cine se cearta?! Gresit.

| candy000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ei cred in Dumnezeu doar ca il numesc zeu sau ii dau o alta denumire, oricum cred intr-o forta, deci nu vorbeam despre ei nu inteleg cum ai ajuns tocmai acolo tongue

| Mikhtarian a răspuns:

Personal,totul se leaga.
Au fost greseli inainte,Iisus le-a luat asupra lui, si pe cele din urma, si pe cele din viitor.
Cum scrie in Apocalipsa; Vor venii, perioade grele in care oamenii isi vor pierde credinta, asa e.

| Robertamirela23 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu la fel si in Isus. Lumea a ales calea cea nedreapta dar primesc rasplata pentru credinta lor.

| candy000 a răspuns:

Cei care nu cred in DUMNEZEU sunt atei dar asta nu inseamna ca daca cineva crede in vise este ateu, eu am avut multe vise care sau adeverit si din acest motiv am inceput sa cred ca DUMNEZEU imi da anumite semne, in privinta magiei, a vrajitoarelor, a zeilor, etc parerea mea este ca sunt mari tampenii.happy

| albaKiara explică (pentru candy000):

Sunt de acord happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru candy000):

"Cei care nu cred in DUMNEZEU sunt atei"
Serios? Atunci si budhisti sunt ateii, si islami, si hidusi,. Intortocheata logica mai ai Domn'le.

| candy000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateu =persoană care neagă existenţa lui Dumnezeu şi a oricărei divinităţi, sper ca ai inteles "logica" mea. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru candy000):

Asta am zis si eu