| anonim_4396 a întrebat:

Da' de ce este imoral acum incestul?
Edit
OK, acum se explica de ce este asa, si mi se pare corect.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este ca atunci cand doua persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o sora si un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil sa apara intrucat ambii parinti au ei inşisi aceleasi defecte genetice. Atunci cand persoane din familii diferite au copii, este foarte putin probabil ca ambii parinti sa aiba aceleasi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce in ce mai "poluat" de-a lungul secolelor intrucat defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat si au fost transferate de la o generatie la alta.

| MMihai a răspuns:

Da' de ce este imoral acum incestul? IMORÁL, -Ă, imorali, -e, adj. Care este contrar moralei, care calcă principiile ei, care nu are nici un principiu moral.
Prin incest (în latină incestus) se înțeleg raporturile sexuale între rude în linie directă sau între frați și surori. Incestul reprezintă un tabu în majoritatea culturilor, având implicații neplăcute din punct de vedere biologic/genetic, social și religios.

Deoarece consangvinitatea prin incest apare doar după un număr de generații, având în vedere că acest raport de rudenie apare între persoane care au același tată, dar nu și aceeași mamă, este permisă căsătoria între veri primari.

| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca trebuie sa fii penibil si o idee mai psihopat decat mine daca materializezi dorinta de a ti-o baga in sora-ta sau maica-ta, ori de a sari pe frate-tu sau taica-tu.Ca unii au dorinta, nu zic nu.Doar sa n-o materializeze.De asta am eu reticente foarte mari in privinta "legalizarii" practicilor sexuale neconventionale.De la legalizare totala a homosexualitatii pana la legalizarea incestului nu mai e decat un pas, si la fel, de la incest la bestialitate sexuala si tot felul de alte chestii facute "ca sa te simti bine". Uite, d-aia urasc eu hedonistii carnali si ultra-libertarienii sexuali.Hazliii astia si violul l-ar legaliza,daca nu i-ar afecta pe ei.

Eu n-am morala,nici constiinta, pen' ca-s plecat, dar sincer... daca vrei sa faci incest, unde se termina curiozitatea si unde incepe patetismul in materie de sexualitate, no?

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns:

Deoarece prin incest, nu se poate perpetua o specie cum este omul, deoarece gena s-ar degrada.

| florinmarius20 a răspuns:

Oamenii au stabilit niste reguli, nu stie nimeni cat de corecte sau incorecte sunt.
Spre exemplu medicii au stabilit pragul de 18 ani pentru majorat dar nu e nimic batut in cuie, unele tari optand pentru 21 ani tot medici.

Răspuns utilizator avertizat