| CinevaNou a întrebat:

Daca ai casa fix langa un cimitir, noaptea o sa vezi fantome?

Răspuns Câştigător
| Jackul336 a răspuns:

Dovada certa ca dogmele religioase te influenteaza psihic este faptul ca pana si un ateu ar avea palpitatii daca ar merge noaptea singur in cimitir. Orice zgomot orice adiere ar semnifica prezenta unei fantome a celui decedat.Desi in cimitir nu sunt decat niste ramasite ale unor oameni care au existat ca si noi! De aici reiese ca cele mai puternice influente se resimt asupra creierului emotional si instinctual si mai putin aspura mintii rationale. mintea rationala constientizeaza ca logic nu ai de ce sa te temi in cimitir singur noaptea insa practic, pus in fapt concret oricine ar tremura putin daca ar auzi un fosnet un latrat de caine!

cunosc un caz concret in care copii se jucau prin cimitir de-a v-ati ascunselea. unul s-a ascuns intro groapa recent pregatita pentru un raposat si saracul n-a mai reusit sa plece de acolo. celialti s-au temut sa intre prin cimitir iar copilul a facut stop cardio respirator.iti dai seama ce repede s-a prapadit daca nu a mai apucat sa tipe.

eu zic ca daca era vorba despre un cimitir de animale, de cai de exemplu, copilul stia ca animalelele dupa ce mor nu bantuie, si ar fi trait si astazi. dar na, sa multumim celor ce ne indoctrineaza cu suflete care umbla 40 de zile dupa ce mor, care beau din apa(nu s-a prins ca apa se evapora).

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu pentru ca omul e sufletul si cand moare nu mai stie nimic. Ezechiel18:4,Eclesiastul9:5,6,10

| OnuOnulică a răspuns:

Salut

In primul rand nu exista fantome.winking
Iar nu cred ca un om normal si-ar face casa fix langa cimitir. laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca ai casa langa biserica, esti religios?
Daca ai casa langa spitalul nr 9, esti nebun?
Evident ca nu!

| milan9 a răspuns:

Credinta in fantoe nu e acelasi lucru cu credinta in existenta sufletului...

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Sufletul.
Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| Felys a răspuns:

Doar daca crezi in asa ceva, daca nu crezi probabil vei vedea ceva hoti sau rataciti pe acolo

| Moisie a răspuns:

Poti vedea fantome, dar numai daca umblii noaptea beat critza prin cimitir, adica cand devii un "mediu spirtual". Dar atentie, nu este recomandat sa umblii beat prin cimitir pentru ca s-ar putea sa cazi intr-o groapa nou sapata pentru mort, si daca nu poti iesi din ea s-ar putea sa vina zombii sa te devoreze!

| Satango a răspuns (pentru Moisie):

Foarte inteligent. Altădată câng alegi categoria. Treci pe lângă Religie şi du-te la Trivia/Amuzante. 0_O

| Moisie a răspuns (pentru Satango):

De ce imi dai acest sfat?
Ai cumva impresia ca aria religie este numai pentru retardati?

| Satango a răspuns (pentru Moisie):

Sa-mi mananci un s***c.

| Moisie a răspuns (pentru Satango):

Poi daca vrei sa iti mananc soricul nu trebuie decat sa ma inviti sa o fac!
Dar ce legatura are totusi mancatul soricului cu intrebarea pusa?

| Satango a răspuns (pentru Moisie):

Lol. Bine. Dacă asta ai înţeles, mânâncă-mi şoricul.

| Moisie a răspuns (pentru Satango):

Bine! Sunt de acord, dar eu prefer sa mamanc soricul dar numai bine parllit!
Daca inca nu ti-a parlit nimeni soricul, atunci sunt dispus sa o fac si pe asta!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Doar dacă te gândeşti prea mult la asta probabil că imaginaţia te va ajuta să "vezi" şi aşa ceva.

| dracu14 a răspuns:

Daca iei niste halucinogene s-ar putea sa vezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fosforul ce se degajă din corpul mortului intră în reacție cu oxigenul(probabil sunt și alte elemente, don't know) și arde, e un fel de flacără albăstruie(dacă nu mă înșel, da, mă apuca deseori somnul la chimie), astfel ți se pare că sunt spirite și altele. Dacă ai oportunitatea să stai noaptea în cimitir, indiferent că ești sau nu din partea locului o să ai ocazia să vezi un spectacol de lumini iar apoi să fugi cât te țin picioarele.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu, dar daca ai casa fix langa un bordel o sa vezi tarfe smug

| xDavidx a răspuns:

Salut! Ceea ce ai invatat tu de la desenele animate, ca in cimitir sunt fantome si nu mai stiu eu ce, este o mare prostie. Daca esti chiar asa nedumerit, du-te si intreaba un preot, si ai sa vezi ce iti zice : "Cimitirul este un lacas de odihna pentru corpurile a calor suflete le-au parasit, acest lacas este sfintit in fiecare an, si se rostesc rugaciuni (in nu stiu ce sarbatoare) pentru odihnirea sufletelor " Deci sper ca te-am lamurit, si nu mai asculta acele minti "geniale" de 10ani care arunca cu pareri in toate partile. Succeswinking

| BazikR1 a răspuns:

Cata logica ai frate cred ca stiu ce logica ai avut:

daca ai casa/blocul langa gara vezi trenuri(ca mine)
daca stai langa bordel(cum a zsi "duhovnicul" o sa vezi cate o parasuta
iar acum logica daca ai casa langa cimitir vezi fantome... fi mai realist

| dream36 a răspuns:

Nu exista fantome! Nu te mai uita la desene animate!

| DaianaSweeT a răspuns:

Nu.

| Areea995 a răspuns:

Evident, nu.
ti s-a intamplat?

| CinevaNou explică (pentru Areea995):

Nu, dar am vazut o casa locuita care avea cimitirul la 10 pasi si ma gandesc ca e imposibil sa nu vada fantome thinking

| MickeyMouseLove a răspuns:

Nu vei avea nimic dar in Noptile Sfinte poti auzi sunete poti sa nu dormi dar sa nu e sperii.