| Ganderoaica a întrebat:

Dacă ai ispită sexuală doar cand vezi o singură persoană și te înfrânezi in primul rand de la gandurile spurcate și nu faci s3x cu ea nefiind căsătoriți, poți după un timp să ai o dragoste adevărată și altruistă față de acea persoană?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

La fete în general ispitele sexuale se îndreaptă spre o singura persană, o fata dacă admira un bărbat în ansamblu, nu doar fizic, se simte și ispitita sexual. Poți ajunge sa ai o dragoste adevărată dacă admirația e reciproca și vrea și bărbatul sa se căsătorească cu ea și chiar o face. Dragoste adevărată înseamnă să admiri foarte mult o persoana, sa alegi sa te dedici exclusiv ei prin căsătorie și pe urma sa alegi sa fii fidel și sa ramai lângă cuvantul pe care ti l-ai dat pentru toată viata.

| Ganderoaica explică (pentru ania):

Da, asa este; doar dacă in primul rand băiatul isi asuma si marturiseste deschis sentimentele si ajungeti să fiți căsătoriți in fata lui Dumnezeu, asta înseamnă sa ai o dragoste adevărată.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar daca exista atractie sexuala de ce nu ar putea exista si dragoste adevarata? Atractia sexuala e parte din dragoste.

| Ganderoaica explică (pentru suntserios):

Este parte din dragoste, dar nu trebuie să-i dai curs înainte de a fi căsătoriți in fata lui Dumnezeu (părerea mea).

| suntserios a răspuns (pentru Ganderoaica):

Eu imi pun sentimentele fata de partener mai presus decat povestile.

| Ganderoaica explică (pentru suntserios):

Bn

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Desigur, dar să ții minte asta, orice dragoste începe cu un gând spurcat și o ispită. Dacă nu le-ai avea, nu te-ai apropia de acea persoană.

| anonimg a răspuns:

Atracția sexuală este ceva de moment, chiar dacă apare mereu. Dragostea este ceva ce nu face rău aproapelui.
Dragostea de care vorbesc nu este aceea bolnavă, pasională, cunoscuta de lume.
Dragostea de care vorbesc este principială -dragostea aceasta nu te lasă să te îndrăgostești de cineva care este deja într-o relație; dragostea de care vorbesc este rațională, și ea vine de la Dumnezeu și este strâns legată de ascultarea de Dumnezeu.

Nu este păcat să fi atras sexual de o persoană de sex opus. Dar atracția aceasta trebuie să fie supusă rațiunii, și să nu lăsăm gândurile să meargă în direcția greșită. Nu trebuie să confundăm pasiunea cu dragostea; nici îndrăgostirea cu dragostea, pentru că toate acestea sunt lucruri diferite. Pasiunea face rău celuilalt și aceasta este firească pentru că în ea există gelozie.
Indragosteala ne face rău nouă, pentru că este o dovadă că noi nu cunoaștem persoana respectivă.
În schimb noi trebuie să iubim pe cineva tocmai pentru că cunoaștem persoana respectivă.

| Pocait01 a răspuns:

Dragostea "adevărată" este independentă de pofta sexuală.

| Theodor24 a răspuns:

Ispitele apar meu dar Ispitele sexuale sunt la tot pasul.
Trebuie să ne controlam gândurile, să nu ne punem într-un anumit context dacă știm că avem probleme etc.
Dacă am păcătuit, (se întâmplă), venim la la sângele lui Isus ce ne curățește, apoi nu mai păcătuim, suntem din ce în ce mai atenți (asta vine cu maturitatea în credință)
Dragostea altruista e prezentata în dragostea față de aproape, Matei 5:44-48 și etc, dar dragostea asta ju trebuie să aibă nici o altfel de intenție (materiala, sociala, sexuala, politica etc)

| Valik322 a răspuns:

Corect ar fi ca pocaitii sa nu se mai reproduca.