| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Daca am fost nascuta si crescuta atee cum ma fac crestina?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Simplu.Crede in Domnul Isus,cere-i iertare pentru pacatele tale,roaga-L sa intre in inima ta,cere sa faci botezul in numele Tatalui, al Fiului, si al Duhului Sfant.Citeste Cuvantul lui Dumnezeu si implineste voia Lui.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru EmaS):

Cum iau legatura cu el? are tel, mail, facebook ceva?

| Damasc a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Facebook n-are,e de parere ca numa' cocalarii folosesc,mail nici atat,cat despre telefon,nu i-au mai ajuns banii sa plateasca factura, etnobotanicele i-au mancat salariu, in schimb are cont TPU http://www.TPU.ro/utilizator/aiuuk

| EmaS a răspuns:

Iti pleci genunchii, si prin rugaciune, vorbesti cu Dumnezeu.Rugaciunea este respiratia sufletului.,, Dacă rămâneţi în Mine şi dacă rămân în voi cuvintele Mele, cereţi orice veţi vrea, şi vi se va da.,,

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru EmaS):

Si de unde stiu eu ca ma asculta doar iIsus si nu ma asculta si alah si buda

| EmaS a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Pai te adresezi lui Dumnezeu adevarat care L-a dat pe Fiul Sau sa moara pentru pacatele intregei omeniri.El este un Dumnezeu viu si adevarat. Ceilalti sunt intr-un mormant rece, dar Isus a inviat si sta la dreapta lui Dumnezeu.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru EmaS):

De unde stii tu asta ai fost de fata!
Daca ai fi crecut pe o insula pustie intr-un trib care s-ar fi inchinat la broaste iti zic eu ca acum slaveai broastele si nu pe iisus!
Daca am citit cand eram mic aventuri cu Superman asta inseamna ca trebuie sa cred ca a existat?

| emmyl a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Pe site-ul care ți l-am recomandat mai sus găsești să descarci o carte. Acolo vei găsi răspunsul la întrebare. "jurnalul convertirii"

| EmaS a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Cuvântul Sfintelor Scripturi nu încearcă să ne dovedească existenţa lui Dumnezeu ci ne vorbeşte despre El ca existând, deoarece în general, oamenii de pe întreg pământul ştiu de fapt că Dumnezeu există. Biblia afirmă că există numai un singur Dumnezeu adevărat. "Domnul Dumnezeul nostru, este singurul Domn" (Deuteronom 6:4; Marcu 12:29b). Isaia în capitolul 44 cu versetul 6b spune: "...afară de Mine, nu este alt Dumnezeu". Dumnezeu este începutul tuturor lucrurilor. El este singurul Dumnezeu adevărat.

Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.

Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.

| romichete a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu ma insel trebuie sa inghita tot adica ca sa ramana in ea.dar totusi.cred ca ar fi o atea cu frica de nimeni

| EmaS a răspuns (pentru romichete):

Este alegerea fiecaruia in parte.

| Gabriel892 a răspuns (pentru EmaS):

Nimanui nu i se pare interesant ca martorii lui Iehova sunt singurii care stiu numele adevarat al Lui Dumnezeu? Ei spun ca numele lui nu este Dumnezeu asa cum nici numele unei persoane nu este domn, ci este Iehova (în ebraică יהוה care inseamna YHWH şi/sau transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova) care inseamna "Eu Sunt Cel Ce Sunt" mie mi se pare foarte interesanta chestia asta, dar si mai interesant este ca literele numelui din ebraica asezate una peste alta formeaza un om! http://img708.imageshack.us/img708/6976/unledqaw.jpg

| EmaS a răspuns (pentru Gabriel892):

Am facut studiu devotional despre numele lui Dumnezeu,cartea,,Doamne vreau sa te cunosc,, de Kay Arthur.O carte extraordinara care te face sa Il cunosti mai bine pe Dumnezeu, sa stii ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta te-ai afla.

| Gabriel892 a răspuns (pentru EmaS):

Mmm...si de ce imi spui mie asta? Nu are nici o legatura cu ce am spus eu, si de ce crezi ca m-ar interesa faptul ca tu ai facut "Studiu devotional" laughing? Subiectul la care am facut eu referire este total diferit de subiectul tau so...Si referitor la ce ai spus tu ca este rezolvarea tuturor problemelor in orice cirumstanta ma aflu, nu stiu cum sa ma exprim decent asa ca tac.

| EmaS a răspuns (pentru Gabriel892):

Daca ai citi aceasta carte, ea te-ar ajuta sa Il cunosti pe Dumnezeu mult mai bine.In vechiul Testament gasim mai multe nume ale lui Dumnezeu.Iehova-rafa,Iehova Iire,etc. Apreciez ca,chiar daca nu ai inteles, pastrezi o nota decenta, nu esti ca altii.

| Gabriel892 a răspuns (pentru EmaS):

Stai putin,mai exact la ce te referi cand spui ca nu am inteles,ce, crezi tu ca nu am inteles? Si daca as vrea sa il cunosc pe Dumnezeu mai bine nu as citi orice carte scrisa de nu stiu cine gay arthur, as citi biblia, atat.

| EmaS a răspuns (pentru Gabriel892):

Dar in aceasta carte este numele lui Dumnezeu din Vechiul Testament luat si Biblie, nu din alta parte.

| FucktheSystem a răspuns:

Îți mănânci toate legumele și Dumnezeu te v-a proteja de răceili prin întărirea sistemului imunitarhee hee

| Damasc a răspuns:

De ce ai vrea sa devii crestina?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te convertești la religie, fetițo!
Pa, pa.

| romichete a răspuns:

Ia legatura cu parintele ateu richard dawkins

Răspuns utilizator avertizat
| emmyl a răspuns:

Normal ar fi să mergi la un preot creștin ortodox și el îți va spune ce ai de făcut. Aș putea să-ți recomand un preot. Cred că va trebui să te botezi. Uite un link care ar putea să-ți fie de folos:
http://www.danionvasile.ro/
sau
www.crestinortodox.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramai atee draga a trecut timpul copilariei ramai in realitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema tu ai vazut invierea lui de ce minti e pacat sti?