| Freethinking a întrebat:

Daca ar disparea toate religiile,dogmele,sectele,ritualurile,traditiile si sarbatorile aferente acestora,credeti ca Divinitatea universului ar dispărea?
Daca NU, ...atunci de ce omenii nu pot avea o legatura spirituala directa cu Divinitatea,fara aceste,,instrumente"? (religii,dogme, secte si tot ce este legat de aceste concepte inventate)

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tot ce nu se gaseste in Biblie e inventat, iar Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa se foloseasca de aceste lucruri ci doreste ca ei sa aiba o legatura directa cu El. Iacov4:8

| DracusorImpielitat a răspuns:

Daca nu exista atunci e imposibil sa dispara ceva ce nu este cu adevarat, sau daca totusi ar exista vreo tampenie de asta, nu ar disparea si ne-ar mai da si un "semn".
Si totusi, oamenii nu pot avea o legatura directa cu divinitatea din cauza ca, surpriza, nu este vreun zeu.

| Freethinking explică (pentru DracusorImpielitat):

Zeitatile iudaice,grecesti,nordice,africane,asiatice -NU au nici o legatura cu Divinitatea si inteligenta universului! Zeitatile sunt plasmuiri a mintilor unor oameni de multe ori limitati si primitivi,pe cand Divinitatea exista fara indoiala,fara nici o religie,dogma,ritualuri,etc. Nimic din acest univers cunoscut si necunoscut, nu ar fi, nici macar legile fizicii, daca o inteligenta nu ar fi intervenit! Nimic nu e la intamplare, nici macar viata pe pamant!

| DracusorImpielitat a răspuns (pentru Freethinking):

Draguta explicatie. Si eu sunt de parere ca religiile sunt primitive. Insa despre partea cu Divinitatea nu stiu ce sa cred, poate ca exista, poate ca nu. Daca e inteligenta o sa ma inteleaga si pe mine. O seara faina!

| Nolkyz a răspuns:

In cazul in care toate acestea ar disparea, cred eu, probabil ca omul ar fi mai aproape de divinitatea universului.
Fiecare om este diferit in parte iar descoperirea divinului de catre fiecare se face in mod diferit si individual. Asadar, niste credinte, ritualuri etc comune pentru in grup de oameni ii separa pe acestia de ceea ce e cu adevarat divin.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar exista aceasta "Divinitate", atunci bineinteles ca nu ar disparea in acel caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca cei ce nu au o legatura cu Divinitatea, au legatura cu hoitul si voia celui rau ce-i conduce prin slabiciunile trupului lor, prin viciile de care nu pot scapa acestia fiind robi ai carnii.

| ksuper31 a răspuns:

SalvatiSuflete are dreptate.
Totusi, parerea mea este ca fiecare poate avea o relatie cu Dumnezeu, fie ca este cel mai rau om de pe Pamant, fie ca este cel mai bun.Tot ce trebuie sa faci este sa VREI!

| SalvatiSuflete a răspuns:

Omul nu are nevoie de religie, dogma, secta pentru a avea o relatie cu Dumnezeu.Relatia cu Dumnezeu o stabilesti chiar tu, asa cum un copil stabileste o relatie cu tatal sau.Totul depinde de tine si de ceea ce iti doresti...esti liber!