| AvalohAlyn a întrebat:

Daca as fi Dumnezeu as da sfârșitul lumii chiar acum va omenirea ca specie nu merita sa trăiască, e cea mai distructiva.De acord? Ar trebui sa vina sfârșitul lumii?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord, mai exista destui oameni buni si corecti in lume si ar fi pacat sa se piarda. Si lumea poate progresa in continuare, depasind obstacolele actuale.

| Superior a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt de acord. Sa ne nastem direct cu totii mantuiti in afterlife.

| Mayhem666 a răspuns:

Se presupune ca Dumnezeu e atotstiutor, deci prin urmare ar fi stiut ca omenirea o sa ajunga cum a ajuns. Daca stia asta, de ce a mai facut-o? Ca sa o distruga? E ca si cum ai face un copil stiind ce o sa ajunga (sa presupunem ca esti atotstiutor), ca apoi sa il omori pentru ce a ajuns. Mie asta nu mi se pare prea normal.

| halogen001 a răspuns:

E bine ca Dumnezeu e doar un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori. Daca era real, ar fi fost un personaj lipsit de minte, incorect, ipocrit, mincinos si asa mai departe, adica un personaj care cumuleaza toate calitatile negative. Un Dumnezeu bun, iubitor si atotputernic ar fi rezolvat problemele fara a crea altele, nu ar fi facut viermi, purici, paduchi, plosnite, capuse, tantari si nu ar fi lasat oamenii in intunericul nestiintei sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie. Deci e bine ca nu exista un asemenea personaj malefic, rod al imaginatiei unor oameni primitivi, nestiutori si cu o logica stramba, deci nu ne ramane decat sa progresam prin stiinta si sa lasam in urma povestile fanteziste si absurde, primitivismul, superstitiile si dogmatismul religios.

| AndrElle a răspuns:

Noi avem minte. De aia e așa distructiva. Daca ar avea alții minte că noi.